Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 sierpnia 2017, 12:20

autor: Aquma

Wersja 5.0 oprogramowania dla PS4 oficjalnie zapowiedziana

Sony wreszcie przedstawiło oznaczoną numerem 5.0 wersję firmware’u dla PlayStation 4. Rewolucji nie ma, ale szykuje się kilka przydatnych poprawek.

Wersja 5.0 oprogramowania dla PS4 oficjalnie zapowiedziana - ilustracja #1

Informacje na temat nowej wersji systemu operacyjnego PS4 docierały do nas już od pewnego czasu. Najpierw były wieści o prowadzonych przez Sony zapisach na wersję beta, potem – w zeszłym tygodniu – plotki o prawdopodobnych nowych funkcjach. Teraz w końcu mamy informacje potwierdzone. Przydatnych zmian jest sporo, ale dotyczą głównie mniejszych rzeczy – nie należy się raczej spodziewać głośnych „bomb” pokroju trybu „Boost Mode” dla PS4 Pro. Nowe oprogramowanie zostało wczoraj udostępnione wybranym testerom.

Poprawki dla PS4 Pro oraz PS VR

Posiadaczy wspomnianej, mocniejszej wersji PS4 ucieszy pewnie możliwość streamowania rozgrywki na Twitchu w 1080p i 60 klatkach na sekundę (oczywiście pod warunkiem, że Wasze łącze udźwignie takie obciążenie). Z kolei właściciele PlayStation VR będą od teraz mogli widzieć komentarze i wiadomości, które pojawią się w trakcie nadawania. Gogle VR od Sony otrzymają także wsparcie dla technologii wirtualnego dźwięku przestrzennego w formatach 5.1 oraz 7.1.

Quick Menu, powiadomienia, wiadomości

Przydatne zmiany czekają funkcję szybkiego menu. Gracze otrzymają wygodniejszy dostęp do opcji, z których często korzystają. Chodzi tu m.in. o wyświetlanie naszej playlisty na Spotify, otrzymanych zaproszeń do czatu (za pośrednictwem quick menu będziemy też teraz mogli szybko i wygodnie opuszczać imprezę) oraz – wreszcie! - informacji o postępie w ściąganiu gier, aktualizacji i aplikacji.

Tak prezentuje się nowe Quick Menu - Wersja 5.0 oprogramowania dla PS4 oficjalnie zapowiedziana - wiadomość - 2017-08-18
Tak prezentuje się nowe Quick Menu

Kolejne poprawki dotyczą funkcji wysyłania wiadomości. Otrzymamy możliwość szybkiego opuszczania kilku różnych grup równocześnie, a także dzielenia się za ze znajomymi muzyką. Przyjaciele będą mogli odsłuchać fragment utworu, a jeśli im się spodoba – sprawdzić daną piosenkę na Spotify.

Aktualizacja 5.0 przyniesie również większą kontrolę nad wyskakującymi na naszym ekranie powiadomieniami – będziemy mogli np. wyłączyć je zupełnie w trakcie oglądania filmów, a także dostosować barwę i zakres wyświetlanych informacji.

Rozszerzone ustawienia powiadomień - Wersja 5.0 oprogramowania dla PS4 oficjalnie zapowiedziana - wiadomość - 2017-08-18
Rozszerzone ustawienia powiadomień

Znajomi i system „Rodzina na PSN”

Poprawiony zostanie system zarządzania kontaktami. Otrzymamy np. możliwość tworzenia list znajomych, z którymi gramy w jedną, konkretną grę, i wysyłania im wszystkim zaproszeń do czatu za jednym zamachem. Nowa funkcja zastąpi dotychczasową zakładkę ulubionych grup.

Nowa wersja systemu operacyjnego przyniesie ze sobą także bardziej rozbudowane opcje kontroli rodzicielskiej. Tworzenie dzieciom kont na PSN i nadzorowanie tego, w jaki sposób z nich korzystają powinno być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej – można będzie m.in. indywidualnie dostosować ustawienia (i dostęp do gier) dla każdej pociechy z osobna, a nie, jak dotychczas, hurtem dla wszystkich użytkowników.

Schemat systemu „Rodzina na PSN” - Wersja 5.0 oprogramowania dla PS4 oficjalnie zapowiedziana - wiadomość - 2017-08-18
Schemat systemu „Rodzina na PSN”

Zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się z pełną listą poprawek.

  1. Oficjalna strona PlayStation Polska