Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 września 2018, 17:18

autor: Vergil

Sony kończy z produkcją konsol PlayStation Vita

PlayStation Vita oddaje swoje ostatnie tchnienie – produkcja tej konsoli potrwa do końca 2018 roku. Co więcej, Sony nie ma obecnie żadnych planów związanych z jej ewentualną następczynią.

PlayStation Vita jest już jedną nogą w grobie. Starszy wiceprezes Sony Interactive Entertainment – Hiroyuki Oda – zdradził w rozmowie z redakcją magazynu Famitsu (via Gematsu), że produkcja tego urządzenia w Japonii potrwa zaledwie do końca bieżącego roku. Od stycznia będzie zatem coraz trudniej znaleźć w sklepach nowe egzemplarze, choć zapewne jeszcze przez jakiś czas dostępne będą wciąż niesprzedane sztuki. Na tym jednak nie koniec, gdyż Oda potwierdził również, że obecnie japoński gigant nie ma żadnych planów związanych z ewentualną następczynią konsoli.

Dni konsoli PlayStation Vita są już policzone. - Sony kończy z produkcją konsol PlayStation Vita - wiadomość - 2018-09-20
Dni konsoli PlayStation Vita są już policzone.

Powyższa wiadomość nie powinna zaskoczyć nikogo, kto w miarę uważnie śledzi branżowe doniesienia. W maju światło dzienne ujrzała wiadomość, że Sony kończy produkcję kartridży do swojego drugiego handhelda, z kolei nieco ponad dwa miesiące wcześniej dowiedzieliśmy się, że od marca 2019 roku w ofercie PlayStation Plus nie znajdziemy już gier na tę platformę (a także na PlayStation 3). O tym, że firma na razie nie myśli o następnej konsoli przenośnej, informowaliśmy Was jeszcze w czerwcu 2017 roku; na podstawie słów Shawna Laydena z amerykańskiego oddziału Sony Interactive Entertainment można wywnioskować, że powodem takiego stanu rzeczy była porażka tej platformy w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Choć PlayStation Vita obecnie otrzymuje jedynie gry niezależne oraz produkcje skierowane do japońskich graczy, można na niej zagrać również w szereg wysokobudżetowych tytułów skrojonych na miarę zachodniego odbiorcy. - Sony kończy z produkcją konsol PlayStation Vita - wiadomość - 2018-09-20
Choć PlayStation Vita obecnie otrzymuje jedynie gry niezależne oraz produkcje skierowane do japońskich graczy, można na niej zagrać również w szereg wysokobudżetowych tytułów skrojonych na miarę zachodniego odbiorcy.

PlayStation Vita zadebiutowała w Kraju Kwitnącej Wiśni 17 grudnia 2011 roku, z kolei na europejski i amerykański rynek trafiła 22 lutego. Według serwisu VGChartz sprzęt znalazł do tej pory 16,04 miliona nabywców, przegrywając tak ze swoim bezpośrednim konkurentem, czyli Nintendo 3DS-em (72,60 miliona sprzedanych egzemplarzy), jak i ze swoją poprzedniczką (PlayStation Portable trafiło w ręce 80,82 miliona graczy).

  1. Oficjalna strona internetowa konsoli PlayStation Vita