Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 października 2016, 13:40

SMACH Z - kieszonkowy PC do gier ufundowany na Kickstarterze

Ruszyła zbiórka na SMACH Z - platformę pozwalającą na przenośne granie w pecetowe produkcje. Projekt zespołu SMACH Team po raz drugi trafił na Kickstartera i tym razem twórcom udało się błyskawicznie zebrać wymaganą kwotę 250 tysięcy euro.

Od czasu wydania pierwszej generacji konsol przenośnych granie poza domem nie straciło na popularności. Wręcz przeciwnie, dzięki popularyzacji smartfonów i większym możliwościom technicznym granie na małym ekranie przyciąga ogromną grupę odbiorców, włącznie z osobami nieinteresującymi się zbytnio grami wideo. Świadczą o tym raporty organizacji analitycznych, informujące o coraz większych przychodach generowanych przez tego typu produkcje, oraz sukcesy mobilnych hitów w rodzaju Angry Birds czy Pokemon GO. Niemniej pomysł zespołu znanego jako SMACH Team wyróżnia się na tle konkurencji. O ile bowiem wszystkie dotychczasowe rozwiązania to de facto osobne platformy, z własnymi tytułami ekskluzywnymi, o tyle SMACH Z ma być po prostu przenośną wersją PC.

SMACH Z pozwoli na zagranie w pecetowe produkcje w dowolnym miejscu. - SMACH Z - przenośny PC ufundowany na Kickstarterze - wiadomość - 2016-10-20
SMACH Z pozwoli na zagranie w pecetowe produkcje w dowolnym miejscu.

Po raz pierwszy o projekcie (pierwotnie znanym jako Steamboy) usłyszeliśmy dwa lata temu, jednak pierwotna kampania na Kickstarterze, rozpoczęta w ostatnim miesiącu 2015 roku, została anulowana 17 grudnia. Twórcy uznali, że pierwotny cel 900 tysięcy euro jest nieco za wysoki, postanowili więc popracować nad promocją swojego pomysłu (m.in. przez udostępnienie prototypu w trakcie targów gamescom 2016) w celu znalezienia sponsorów. Najwyraźniej im się to udało i obecna zbiórka mierzy w zaledwie 250 tysięcy euro. Czy raczej „mierzyła”, bo dzięki prawie 700 fundującym zebrano już tę kwotę.

W zamierzeniach twórców SMACH Z ma być platformą umożliwiającą grę w pozycje AAA w natywnej rozdzielczości (720p) poza domem. Nie będzie potrzeby ponownego kupowania interesujących nas tytułów – możemy pobrać je z biblioteki Steam, aczkolwiek baza gier nie będzie ograniczona do tych dostępnych na platformie firmy Valve. Wypada zaznaczyć, że raczej nie chodzi tu o przyszłe czy nawet ostatnie produkcje: na stronie wymieniono m.in. Portal 2, Wiedźmina 2: Zabójców Królów oraz League of Legends, a w niedawnych testach wykorzystano na przykład Obcego: Izolację (działającego w ok. 35 klatkach na sekundę na ustawieniach Ultra) oraz Overwatch (ok. 30 fps-ów na średnich ustawieniach). Urządzenie ma pozwolić na 5 godzin gry i uwzględni m.in. ekran dotykowy, możliwość zmiany ustawień sterowania, dysk twardy 64 GB oraz wsparcie dla pamięci w formacie MicroSD. Oprócz wersji podstawowej twórcy planują też edycję SMACH Z PRO, z dwukrotnie większą pojemnością, aparatem i 8 GB pamięci RAM (4 GB w zwykłym SMACH Z). Pełną specyfikację znajdziecie poniżej.

Urządzenie zaoferuje spore możliwości w zakresie dostosowania sterowania do preferencji użytkownika. - SMACH Z - przenośny PC ufundowany na Kickstarterze - wiadomość - 2016-10-20
Urządzenie zaoferuje spore możliwości w zakresie dostosowania sterowania do preferencji użytkownika.

SMACH Z – wstępna specyfikacja

  • Procesor: AMD Merlin Falcon RX-421BD (12-15w) SoC (2.1 GHz, cztery rdzenie)
  • Karta grafiki: Radeon R7 (800 MHz)
  • Pamięć: 4GB (SMACH Z) / 8GB (SMACH Z PRO) DDR4 (2133 MHz)
  • Dysk twardy: 64GB (SMACH Z) / 128GB (SMACH Z PRO)
  • Ekran: 6” (720p)
  • Czas działania na pełnej baterii: 5 godzin
  • Pamięć zewnętrzna: MicroSD
  • Inne: USB 3.0 (typ C), wejście HDMI, Wi-Fi 5.0 GHz, sieć mobilna 4G LTE (model PRO), Bluetooth, aparat 1,3 megapikseli (model PRO)

Wypada zaznaczyć, że nie są to ostateczne parametry urządzenia. Twórcy przewidzieli cele dodatkowe aż do kwoty 3,5 miliona dolarów (a nawet więcej, jeśli wliczyć tajemniczą niespodziankę): rozdzielczość 1080p zamiast 720p, pełne wsparcie systemu operacyjnego Windows 10, lepszy aparat, możliwość wykorzystania platformy jako telefonu etc. Część z tych dodatków to prezenty dla wspierających: darmowa dostawa w dowolne miejsce na świecie, 3 lata gwarancji oraz 10% zniżki na akcesoria. Ponadto uczestnicy zbiórki otrzymają bonusy po udostępnieniu strony kampanii tysiąc, pięć tysięcy i dziesięć tysięcy razy, jak również za przeznaczenie określonej kwoty.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej