Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 stycznia 2012, 20:03

autor: Aleksander "Olek" Kaczmarek

Procesor Oban sercem Xboksa 720?

Trwają spekulacje na temat parametrów technicznych nowej konsoli Microsoftu. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że sercem Xboksa 720 miałby być procesor o nazwie kodowej Oban, wyprodukowany przez firmy IBM i Global Foundries. Podobno pierwsza partia, zamówiona na potrzeby zestawów deweloperskich, jest już w produkcji.

Anonimowe źródło, na które powołuje się serwis SemiAccurate donosi, że przeznaczone dla nowej konsoli Microsoftu procesory o nazwie kodowej Oban są już w produkcji. Jednostka najprawdopodobniej bazuje na architekturze PowerPC i współpracuje z układem graficznym AMD z rodziny Southern Islands. Informator twierdzi także, że w marcu lub na początku kwietnia gotowe będą pierwsze zestawy deweloperskie.

Plotki o parametrach technicznych Xboksa kolejnej generacji pojawiają się co kilka tygodni. Informacje opublikowane przez redakcję SemiAccurate wydają się jednak dosyć wiarygodne, a obfitujące w wulgaryzmy reakcje PR-owców Microsoftu tylko utwierdzają w tym przekonaniu.

Procesor Oban sercem Xboksa 720? - ilustracja #1

Jeśli wierzyć doniesieniom anonimowego informatora, produkcja procesora Oban, wykonanego w technologii 32nm, ruszyła w grudniu ubiegłego roku. Gigant z Redmond zamówił podobno aż 10 tys. krzemowych wafli, co mogłoby oznaczać znacznie większą liczbę chipów niż potrzeba do zbudowania zestawów deweloperskich.

Za produkcję nowego procesora rzekomo odpowiadają firmy IBM i Global Foundries, co niemal w 100% oznacza architekturę PowerPC (podobnie jak w Xboksie 360 – przyp. red.). Jednostka centralna miałaby też współpracować z układem graficznym ATI GCN/HD7000/Southern Islands.

Zdaniem Davida Stellmacka z serwisu Fudzilla, doniesienia na temat trwającej produkcji procesorów dla Xboksa 720 potwierdzają wcześniejsze przypuszczania, że nowa konsola pojawi się w sklepach w 2013 roku. Niewykluczone jednak, iż pod koniec tego roku Microsoft oficjalnie zaprezentuje urządzenie.