Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 stycznia 2014, 13:36

autor: Góral

PlayStation Now z serwerami zbudowanymi na bazie konsol PlayStation 3

Serwis Eurogamer donosi, że usługa PlayStation Now, umożliwiająca granie w chmurze na konsolach marki PlayStation, wykorzystywać będzie specjalne serwery, zbudowane z konsol PlayStation 3. Zaowocować ma to niskimi opóźnieniami, które są największą bolączką wszystkich technologii streamingowania gier. PlayStation Now zadebiutuje w USA w połowie bieżącego roku na konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4.

Źródła serwisu Eurogamer donoszą, że firma Sony pracuje nad specjalnymi serwerami dedykowanymi usłudze PlayStation Now (system grania w tak zwanej chmurze), opartymi na ośmiu konsolach PlayStation 3. Według Digital Foundry, działu technologicznego wspomnianej witryny, japoński koncern nie zmieni w wielkim stopniu architektury podzespołów sklepowych wersji PS3, pozostawiając niemal nietkniętym procesor Cell i układ graficzny RSX. Mimo wszystko firma może zmniejszyć opóźnienia do poziomu 30 ms., zbliżając się tym samym do technologii Nvidia Grid, przez modyfikację chociażby interfejsu sieciowego i pominięcie wyjścia HDMI. Dokładne dane na ten temat nie są jednak znane. Redaktorzy Eurogamera twierdzą również, że dodatkowym plusem jest dostęp pracowników Gaikai do wszystkich niezbędnych danych i inżynierów, którzy stworzyli PlayStation 3, co może zaowocować innymi rozwiązaniami i jeszcze lepszymi efektami.

PlayStation Now to technologia grania w chmurze. - PlayStation Now z serwerami zbudowanymi na bazie konsol PlayStation 3 - wiadomość - 2014-01-20
PlayStation Now to technologia grania w chmurze.
PlayStation Now w skrócie:
  • Usługa umożliwiająca granie w chmurze na konsolach PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita oraz na innych urządzeniach
  • Na początku umożliwi zabawę m.in. w takie gry jak Beyond: Dwie Dusze, God of War: Wstąpienie, The Last of Us i Puppeteer
  • PlayStation Now zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych w połowie 2014 roku

PlayStation Now zostało oficjalnie zapowiedziane w tym roku podczas targów CES (Consumer Electronics Show). Usługa umożliwiać ma komfortowe granie w takie produkcje jak Beyond: Dwie Dusze, God of War: Wstąpienie, The Last of Us czy też Puppeteer dzięki streamowaniu rozgrywki przez Internet. Za zabawę pobierane będą stosowne opłaty abonamentowe, dające dostęp do całej biblioteki, ale możliwe ma być także wypożyczanie upatrzonego tytułu.

Początkowo serwis ma współpracować z konsolami PlayStation 3 i PlayStation 4, a w późniejszym czasie zostanie udostępniony także posiadaczom handhelda PlayStation Vita oraz użytkownikom tabletów, smartfonów, a nawet nowoczesnych telewizorów Sony Bravia. Premiera usługi nastąpi w połowie bieżącego roku w Stanach Zjednoczonych. Do Europy dotrze najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku.

PlayStation Now z serwerami zbudowanymi na bazie konsol PlayStation 3 - ilustracja #2Za PlayStation Now odpowiada korporacja Gaikai, wykupiona przez koncern Sony w 2012 roku. Założona w 2008 roku firma prowadziła serwis umożlwiający granie w chmurze na komputerach osobistych. Platforma obecna była także m.in. na Facebooku czy też w serwisie YouTube (demo gry FIFA 12). Ostatnim dokonaniem amerykańskich inżynierów jest Remote Play – funkcja konsoli PlayStation 4 pozwalająca na streamowanie gier na handhelda PlayStation Vita.