Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 listopada 2015, 10:11

autor: Góral

PlayStation 4 zyskuje na mocy - odblokowano siódmy rdzeń procesora

Najnowsza aktualizacja bibliotek FMOD zdradziła, że Sony po cichu odblokowało siódmy rdzeń konsoli PlayStation 4, z którego teraz mogą korzystać deweloperzy gier wideo. Wcześniej zarezerwowany był on dla systemu operacyjnego i pozostałych funkcji urządzenia.

Deweloperzy zyskali dostęp do kolejnych pokładów mocy konsoli PlayStation 4. - PlayStation 4 zyskuje na mocy - odblokowano siódmy rdzeń procesora - wiadomość - 2015-11-30
Deweloperzy zyskali dostęp do kolejnych pokładów mocy konsoli PlayStation 4.

W zasadzie od samego startu obecnej generacji konsol docierają do nas informacje o przewadze PlayStation 4 nad Xboksem One, tak w zakresie popularności obu urządzeń, jak i oferowanej mocy. Na porządku dziennym są różnice rozdzielczości w grach multiplatformowych (wyższa na urządzeniu firmy Sony - z ostatnich tego typu przypadków można wspomnieć o Just Cause 3, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain i Call of Duty: Black Ops III). Japończycy nie zamierzają jednak na tym poprzestać. Właśnie odblokowali deweloperom dostęp do kolejnego rdzenia procesora. Do tej pory dwa z ośmiu rdzeni zarezerwowane były dla systemu operacyjnego oraz innych funkcji konsoli. Teraz z siódmego rdzenia mogą korzystać twórcy gier.

Co prawda, Sony nie pochwaliło się tą informacją publicznie, ale w ostatniej aktualizacji FMOD (popularne biblioteki programistyczne związane z obsługą dźwięków) pojawił się punkt (dzięki, NeoGAF) „LowLevel API - PS4 - Added FMOD_THREAD_CORE6 to allow access to the newly unlocked 7th core”, zdradzający odblokowanie siódmego rdzenia. Co ciekawe, podobnego ruchu Microsoft dokonał w zeszłym roku, choć dowiedzieliśmy się o tym kilka miesięcy później. Krótko pisząc, PlayStation 4 zyskało jeszcze trochę mocy, co w przyszłości najpewniej zaowocuje ładniejszymi, tudzież lepiej działającymi produkcjami.

PlayStation 4 to najnowsza konsola stacjonarna firmy Sony. Urządzenie zadebiutowało 15 listopada 2013 roku w Stanach Zjednoczonych, a 29 dnia tego samego miesiąca dotarło do Europy. Sprzęt wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar, układ graficzny GCN Radeon i 8 GB pamięci RAM DDR5. Urządzenie dysponuje wydajnością na poziomie 1.84 TFLOPS-a, w porównaniu do 1.31 TFLOPS-a Xboksa One.