Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 września 2016, 22:44

autor: Vergil

PlayStation 4 Pro oficjalnie zapowiedziane [news zaktualizowany]

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, dzisiaj doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi udoskonalonej wersji PlayStation 4. Konsola zostanie ochrzczona mianem PlayStation 4 Pro i trafi na rynek za ok. dwa miesiące.

Aktualizacja: Już po zakończeniu opisywanej prezentacji, Sony potwierdziło, że w PlayStation 4 Pro nie zostanie zaimplementowany napęd Ultra HD Blu-Ray. Wideo w 4K będzie dostępne wyłącznie poprzez streaming.

Stało się. Wcześniejsze przecieki i spekulacje okazały się prawdziwe – Sony oficjalnie zapowiedziało dzisiaj udoskonaloną wersję PlayStation 4. Japoński gigant przedstawił światu swe najnowsze dziecko – PlayStation 4 Pro – podczas tegorocznej edycji PlayStation Meeting. Firma zapewniła, że ponad czterdzieści milionów posiadaczy podstawowej wersji konsoli nie będzie zostawione na pastwę losu – korporacja stara się bowiem odpowiedzieć na oczekiwania najbardziej wymagających graczy.

Czym jest PlayStation 4 Pro?

Jak powiedział prezes Sony Interactive Entertainment – Andrew House – PlayStation 4 Pro ma być numerem jeden w kwestii nowoczesnego grania. Konsola będzie zatem wspierać zarówno rozgrywkę w 4K, jak i technologię HDR. Za jej architekturę po raz kolejny odpowiada Mark Cerny – projektant przekonuje, że tworzenie gier na nową konsolę będzie tak samo łatwe, jak ma to miejsce w przypadku PlayStation 4.

PlayStation 4 Pro w całej swej okazałości. - PlayStation 4 Pro oficjalnie zapowiedziane [news zaktualizowany] - wiadomość - 2016-09-08
PlayStation 4 Pro w całej swej okazałości.

PlayStation 4 Pro nie ma na celu tworzenia barier w obrębie tej samej generacji – zadaniem, jakie zostanie postawione przed nowym sprzętem, będzie przede wszystkim dostarczenie jak najlepszej oprawy graficznej. W tym celu nie tylko udoskonalono układ graficzny (moc 4.2 TFLOPS względem dotychczasowych 1.84 TFLOPS), lecz także podkręcono procesor. Ponadto, opisane poniżej smaczki będą wymagać większej przestrzeni dyskowej zarezerwowanej dla poszczególnych gier, zatem konsola zostanie wyposażona w dysk twardy o pojemności 1TB.

Sony ma zadbać o ekosystem pozwalający na dostosowanie wydanych już gier do możliwości nowej konsoli – trwają prace nad łatkami do kilkunastu wydanych przez firmę tytułów, a także nad odpowiednimi patchami dla gier stworzonych przez deweloperów 3rd party.

Wyższy poziom detali, HDR i 4K

Filozofia stojąca za PlayStation 4 Pro opiera się na dwóch filarach – 4K i HDR. W odpowiedzi na rosnące możliwości komputerów osobistych oraz w obawie przed odpływem graczy w ich kierunku, sprzęt umożliwi granie w rozdzielczości 4K. Połączenie możliwości technologicznych konsoli z nowoczesnym telewizorem, zdolnym do wyświetlenia obrazu składającego się z ponad ośmiu milionów pikseli, ma dać oszałamiające rezultaty. Próbkę możliwości stanowiła prezentacja Spider-Mana od Insomniac Games, For Honor, ulepszonego Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Rise of the Tomb Raider, Killing Floor 2, a także Watch Dogs 2. Ten ostatni tytuł prezentuje się szczególnie imponująco, a na jego przykładzie warto omówić drugi z filarów.

Jedną z gier, które wykorzystają możliwości PlayStation 4 Pro, będzie Watch Dogs 2. - PlayStation 4 Pro oficjalnie zapowiedziane [news zaktualizowany] - wiadomość - 2016-09-08
Jedną z gier, które wykorzystają możliwości PlayStation 4 Pro, będzie Watch Dogs 2.

Czym w zasadzie jest HDR? Przyjmijmy, że ludzkie oko jest w stanie dostosować się do niemal każdego rodzaju oświetlenia. Konwencjonalne telewizory nie są jednak w stanie wyświetlić wszystkich kolorów widzialnych dla człowieka i nie potrafią dostosować się do oświetlenia sceny widocznej na ekranie. Zachód słońca nad San Francisco stanowi niezłą próbkę możliwości stojących za technologią HDR – dzięki niej, obraz nie jest prześwietlony, a wiele obiektów zostaje niejako "wyciągniętych z cienia", co nie pozostaje bez wpływu na rozgrywkę. Przykładowo, Days Gone od Bend Studio, rozgrywane na telewizorze obsługującym HDR, pozwoli graczom dostrzec znacznie więcej detali, kiedy w grze zapadnie noc, całkowicie zmieniając podejście do obieranej przez nas taktyki w starciach z przeciwnikami. Rewelacyjne efekty świetlne towarzyszą także eksplozjom – wedle zapewnień, wybuchy mają być o wiele jaśniejsze, aniżeli miało to miejsce kiedykolwiek wcześniej.

Warto nadmienić, że każde PlayStation 4 ma być kompatybilne z HDR – opisane powyżej efekty będą zatem dostępne również na podstawowej wersji sprzętu.

PlayStation 4 Pro w 1080p

Choć powyższe funkcjonalności mają stanowić kartę przetargową PlayStation 4 Pro, to posiadacze telewizorów obsługujących rozdzielczości HD i FullHD również mogą nabrać apetytu na ten sprzęt. Podpięcie konsoli do konwencjonalnego telewizora pozwoli doświadczyć przede wszystkim większej ilości detali, a co za tym idzie, tekstur w wyższej rozdzielczości, bardziej dopracowanego otoczenia oraz dynamicznych cieni i oświetlenia. Oprócz tego, moc konsoli przekłada się na zasięg widzenia, co doskonale obrazuje Horizon: Zero Dawn. Zresztą, główna bohaterka może pochwalić się teraz realistycznie animowanymi włosami, jakich nie powstydziłaby się nawet Lara Croft.

Jedna społeczność graczy, jeden ekosystem

Jak wspomniano wcześniej, trwają już prace nad łatkami dla wielu starszych produkcji. Wszystkie tytuły wydane po premierze PlayStation 4 Pro będą dostępne dla obu wariantów konsoli na jednym nośniku – przesiadka na nowy sprzęt pozwoli na ich uruchomienie na zasadzie kompatybilności wstecznej.

Obawy dotyczące przyszłości wirtualnej rzeczywistości na „standardowej” PlayStation 4 okazują się bezzasadne – przesiadka na PlayStation 4 Pro zaowocuje wyłącznie zwiększonym poziomem detali na PlayStation VR.

Warto również nadmienić, że w myśl powyższej zasady, Sony nie zamierza dzielić graczy na lepszych i gorszych – przedstawiciele japońskiego giganta nie zająknęli się ani na moment na temat ewentualnych gier ekskluzywnych, przeznaczonych wyłącznie na PlayStation 4 Pro.

Zapowiedzi PlayStation 4 Pro towarzyszło oficjalne potwierdzenie istnienia PlayStation 4 Slim. - PlayStation 4 Pro oficjalnie zapowiedziane [news zaktualizowany] - wiadomość - 2016-09-08
Zapowiedzi PlayStation 4 Pro towarzyszło oficjalne potwierdzenie istnienia PlayStation 4 Slim.

Data premiery i cena

PlayStation 4 Pro zadebiutuje na całym świecie 10 listopada bieżącego roku. Cena konsoli została ustalona na bezpiecznym dla naszych portfeli poziomie 399 euro, co w przeliczeniu na złotówki powinno zaowocować kwotą rzędu 1599 PLN.

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 4 Pro?

Nie ma szans żebym się teraz w to pakował.
64,4%
Na 100%.
18,3%
Na razie się waham.
17,3%
Zobacz inne ankiety