Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 marca 2015, 16:45

Oculus Rift jednak nie trafi do sklepów w tym roku?

Podczas trwającego festiwalu SXSW założyciel firmy Oculus VR, Palmer Luckey, wzbudził wątpliwości na temat zapowiedzianej na ten rok premiery zestawu do wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Podczas trwającego właśnie festiwalu South by Southwest (SXSW) w Teksasie Palmer Luckey, założyciel firmy Oculus VR, odpowiedzialnej za zestaw wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, wzbudził pewne wątpliwości na temat tego, czy urządzenie trafi do użytku w 2015 roku. Co prawda projekt nie natknął się na żadne poważniejsze problemy, a przełożenie daty wydania na przyszły rok nadal pozostaje w sferze przypuszczeń, ale tegoroczna premiera nie jest już potwierdzana tak pewnie jak poprzednio.

Oculus Rift miał trafić na sklepowe półki jeszcze w tym roku. Teraz założyciel firmy tworzącej zestaw nie potwierdza tej daty. - Oculus Rift jednak nie trafi do sklepów w tym roku? - wiadomość - 2015-03-14
Oculus Rift miał trafić na sklepowe półki jeszcze w tym roku. Teraz założyciel firmy tworzącej zestaw nie potwierdza tej daty.
Oculus Rift jednak nie trafi do sklepów w tym roku? - ilustracja #2

Oculus Rift to zestaw do wirtualnej rzeczywistości, który w 2012 roku stał się absolutną rewelacją serwisu Kickstarter – twórcy urządzenia zebrali wówczas prawie 10 razy więcej niż wymagane na rozruch przedsięwzięcia 250 tysięcy dolarów. Od tamtego czasu promocją sprzętu zajął się sam John Carmack, znany ze studia id Software, a dzięki rosnącej popularności, towarzyszącej informacjom o kolejnych postępach, firmę Oculus VR ostatecznie zakupił Facebook. Właściciele najpopularniejszego obecnie serwisu społecznościowego zapłacili za to przedsiębiorstwo 2 miliardy dolarów w marcu ubiegłego roku. Data premiery nie została potwierdzona, choć Palmer Luckey jeszcze nie tak dawno zapowiedział, że Oculus Rift ukaże się w 2015 roku.

Wątpliwości wywołuje ton wypowiedzi Luckeya podczas panelu Oculus VR na SXSW. Amerykanin chętnie podkreślał, że Oculus Rift będzie zdecydowanie najlepszym dostępnym zestawem wirtualnej rzeczywistości, gdy już trafi na sklepowe półki. Zapytany jednak o to, kiedy się to stanie, odpowiedział zdawkowo, że nie ma w tej kwestii nic do ogłoszenia. Uczestnicy festiwalu nie zadowolili się jednak tą informacją. Na prośbę o potwierdzenie wcześniejszej zapowiedzi tegorocznej premiery zestawu Luckey odpowiedział: „Ta wypowiedź pochodzi sprzed okresu, w którym poczyniliśmy ogromne zmiany w naszej strategii, dotyczącej wydania Oculus Rift. Od tamtego czasu znacznie rozszerzyliśmy swoje ambicje w kwestii tego, co właściwie chcemy stworzyć”. Amerykanin stwierdził jednak, że choć nie może potwierdzić 2015 roku jako daty premiery urządzenia, nie oznacza to, że projekt natrafił na jakieś przeszkody: „Nawiązanie współpracy z Facebookiem sprawiło, że możemy sobie teraz pozwolić na więcej. Mamy zatrudnionych 300 osób, pracujących nad tym, by dostarczyć jak najlepszą jakość finalnego produktu w jak najkrótszym czasie. Nic nie poszło więc w złym kierunku. Wszystko idzie w jak najlepszym”.

Oculus Rift jest obecnie najbardziej wyczekiwanym zestawem wirtualnej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że Luckey może spać bez obaw przed konkurencją – Sony zapowiedziało niedawno, że Project Morpheus autorstwa tej firmy trafi na rynek w pierwszej połowie 2016 roku. Nad własnymi projektami pracuje także Microsoft, opracowujący okulary HoloLens, oraz Valve, które wraz z firmą HTC ujawniło w tym miesiącu urządzenie HTC RE Vive.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Oculus VR
  2. Oficjalna strona internetowa festiwalu South by Southwest

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w tematach, które mało kto czyta. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej.

więcej