Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 grudnia 2008, 13:24

autor: Dorota "vampire" Drużko

nVidia wprowadza uniwersalne sterowniki do swoich laptopowych kart graficznych

Na oficjalnej stronie nVidii pojawiła się informacja, że od teraz posiadacze laptopów wyposażonych w nowsze karty graficzne GeForce lub Quadro NVS będą mogli na bieżąco aktualizować sterowniki w taki sam sposób jak użytkownicy desktopów, czyli pobierając je z witryny producenta układu, a nie komputera. Tym samym otrzymają również pełne wsparcie dla nowych technologii.

Na oficjalnej stronie nVidii pojawiła się informacja, że od teraz posiadacze laptopów wyposażonych w nowsze karty graficzne GeForce lub Quadro NVS będą mogli na bieżąco aktualizować sterowniki w taki sam sposób jak użytkownicy desktopów, czyli pobierając je z witryny producenta układu, a nie komputera. Tym samym otrzymają również pełne wsparcie dla nowych technologii - odpowiedzialnej za zaawansowaną fizykę w grach PhysX czy nVidia CUDA pozwalającą obciążyć GPU niektórymi obliczeniami niezwiązanymi z renderowaniem grafiki, na przykład kolizjami obiektów w grach lub konwersją plików video.

Zieloni podczas prac nad przygotowaniem sterowników współpracowali ze studiem Epic Games - autorami Unreal Engine 3.0, czyli obecnie jednego z najbardziej zaawansowanych (obok CryEngine 2) silników graficznych. Jak powiedział Dwight Diercks, wiceprezes do spraw technologii oprogramowania w nVidii - koncern zauważył, że coraz więcej osób wykorzystuje laptopy jako jedyne narządzie służące tak do pracy jak i do grania, w związku z tym postanowił dać im możliwości, do których posiadacze stacjonarnych komputerów już dawno przywykli. Podkreślił też, że przygotowanie jednej instalki, która nadawałaby się do wszystkich notebooków bez względu na ich producenta i jednocześnie nie kolidowała z funkcjami poszczególnych modeli (na przykład skrótami klawiszowymi) zajęło firmie cały rok. Mark Rein, wiceprezes Epic Games, potwierdził te słowa i pogratulował nVidii bycia pierwszym producentem GPU, który wprowadził jednolitą wersję sterowników dla użytkowników laptopów.

nVidia wprowadza uniwersalne sterowniki do swoich laptopowych kart graficznych - ilustracja #1

W chwili obecnej z oficjalnej strony producenta można pobrać wersję beta driverów oznaczonych numerem 179.28. Niestety jest ona zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy kart Quadro NVS oraz GF z serii 8000 i 9000, jednak już na początku przyszłego roku powinny pojawić się również sterowniki z certyfikatem WHQL, wspierające też GF z serii 7000.