Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 stycznia 2011, 08:22

autor: Jiker

Nintendo 3DS z blokadą regionalną

Wszystko wskazuje na to, że 3DS będzie kolejną przenośną platformą firmy Nintendo, na którą nałożona zostanie blokada regionalna. Uniemożliwi ona uruchamianie gier pochodzących z innego regionu, niż konsola.

Wszystko wskazuje na to, że 3DS będzie kolejną przenośną platformą firmy Nintendo, na którą nałożona zostanie blokada regionalna. Uniemożliwi ona uruchamianie gier pochodzących z innego regionu, niż konsola.

Nintendo 3DS z blokadą regionalną - ilustracja #1

Źródłem powyższej informacji jest forum NeoGAF – zwyczajowe miejsce spotkań graczy z całego świata. Jeden z jego użytkowników zacytował w swym poście wiadomość email, jaką otrzymał od japońskiego oddziału Nintendo (wcześniej tłumacząc ją na angielski). Wynika z niej, że specjalne kody regionalne zapisywane będą zarówno w grach, jak i w pamięci każdego egzemplarza Nintendo 3DS. W przypadku, gdy nie będą się zgadzać – konsola odmówi posłuszeństwa.

Oznacza to, że Europejczyk, który chciałby zagrać na swojej europejskiej konsoli w gry sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii, nie będzie mógł tego zrobić (i vice versa). Decyzja ta budzi oczywiście spore kontrowersje. Nie od dziś wiadomo bowiem, że nie wszystkie hity na przenośne platformy Nintendo wydawane są na Starym Kontynencie. Niegdyś import był tak naprawdę jedynym sposobem, pozwalającym na ich przetestowanie (nie licząc oczywiście mniej legalnych rozwiązań).

Jednocześnie, decyzja o wprowadzeniu blokady regionalnej do konsoli 3DS pokazuje zmianę w nastawieniu do całego problemu, jaka następuje od pewnego czasu w kierownictwie Nintendo. Przypominamy, że w całośći pozbawione tego mechanizmu były jeszcze modele Nintendo DS i DS Lite (wydane odpowiednio w 2004 i 2006 roku). Blokada regionalna została wprowadzona do przenośnych platform japońskiego koncernu dopiero wraz z Nintendo DSi – wersją DS-a, która zadebiutowała na rynku w 2009 roku. Rozwiązanie to postanowiono kontynuować również w przypadku DSi XL/LL. Należy jednak zwrócić uwagę, że dotyczy ona tylko tytułów z oferty DSiWare (platformy cyfrowej dystrybucji). 3DS będzie zatem pierwszą konsolą, posiadającą pełną blokadę.

Przypominamy, że Nintendo 3DS zadebiutuje na japońskim rynku 26 lutego, a premiery europejska i amerykańska odbędą się w marcu. Jedną z najistotniejszych cech konsoli będzie możliwość wyświetlania obrazu w technologii 3D bez konieczności zakładania specjalnych okularów. Przed kilkoma dniami przedstawiliśmy Wam wiadomość, w której zebraliśmy kilka najnowszych zwiastunów gier na 3DS.