Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2015, 12:16

autor: Góral

Microsoft udostępnił deweloperom siódmy rdzeń procesora Xboksa One

Koncern Microsoft oddał do dyspozycji deweloperów siódmy rdzeń procesora konsoli Xbox One, dzięki czemu mogą oni korzystać z nieco większej mocy obliczeniowej. Dodatkowo do sieci wyciekły narzędzia deweloperskie i dokumentacja urządzenia.

Microsoft zwiększył moc Xboksa One. - Microsoft udostępnił deweloperom siódmy rdzeń procesora Xboksa One - wiadomość - 2015-01-04
Microsoft zwiększył moc Xboksa One.

Podczas minionych świąt Bożego Narodzenia grupa hakerska H4LT udostępniła narzędzia deweloperskie z listopada 2014 roku i dokumentację konsoli Xbox One. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że koncern Microsoft oddał do dyspozycji deweloperów siódmy z ośmiu rdzeni procesora. Według analizy opublikowanej w serwisie Eurogamer, oznacza to zwiększenie wydajności sprzętu, kosztem całkowitego wyłączenia podczerwieni i monitorowania głębi przez sensor Kinect. Dodatkowo, by wykorzystać zasoby, twórcy gier muszą przygotować własne komendy głosowe, a moc siódmego rdzenia nie zawsze jest w pełni dostępna, gdyż jest ona wykorzystywana także podczas wydawania systemowych komend głosowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że już w październiku 2014 roku deweloperzy mogli korzystać z 50 – 80% zasobów siódmego rdzenia. Według artykułu Eurogamera może to tłumaczyć kilka przypadków gier z czwartego kwartału zeszłego roku (np. Assassin's Creed: Unity), które w pewnych sytuacjach radziły sobie lepiej na Xboksie One, niż na PlayStation 4.

Przy okazji zwrócono także uwagę, że wyciek narzędzi nie wpływa w gruncie rzeczy w żaden sposób na zabezpieczenia konsoli Microsoftu. Stwierdzono, że o ile dokumentacja ujawnia jak przemienić konsolę w sprzęt deweloperski, tak do tego procesu potrzebne jest połączenie z serwerami koncernu, do którego nieautoryzowane osoby po prostu nie mają dostępu. Poza tym wszystkim nikt nie ma wglądu do technologii szyfrujących, odpowiedzialnych za zabezpieczenia przeciwko piractwu.

Microsoft udostępnił deweloperom siódmy rdzeń procesora Xboksa One - ilustracja #2Xbox One to trzecia konsola stacjonarna firmy Microsoft. Urządzenie zadebiutowało w wybranych trzynastu krajach 22 listopada 2013 roku, a do Polski dotarło 5 września 2014 roku. Sprzęt wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor 1.75 GHz AMD Jaguar, 8 GB pamięci RAM i kartę graficzną AMD o wydajności 1.31 TFLOPS.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach