Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 kwietnia 2017, 13:54

autor: Movis

Koniec wsparcia najnowszych procesorów Intel i AMD w systemach Windows 7 i 8.1

Masz w swoim komputerze procesor z architekturą Intel Kaby Lake, Skylake lub AMD Ryzen, Bristol Ridge? Najprawdopodobniej możesz pożegnać się z aktualizacjami zabezpieczeń na starszych edycjach systemu Windows.

W zeszłym roku media techniczne i software’owe obiegła wieść o tym, że najnowsze edycje procesorów Intel i AMD będą wspierane w pełni jedynie przez system Windows 10. Pierwszy raz taka informacja pojawiła się w styczniu i została potwierdzona przez twórców systemu operacyjnego we wrześniu. Natomiast teraz plan firmy Microsoft wszedł w życie (via Arstechnica). Jeśli posiadacie Windows 7 lub 8.1 oraz w skład Waszego sprzętu wchodzi jeden z procesorów z poniższej listy – aktualizacja „okienek” będzie niemożliwa:

  • Intel 7 generacja „Kaby Lake”
  • Intel 6 generacja „Skylake” (niektórzy wytwórcy)
  • AMD „Ryzen”
  • AMD „Bristol Ridge”
  • Qualcomm 8996 „Snapdragon”
Po uruchomieniu Windows Update użytkownik może spotkać się z następującą „ścianą”. - Koniec wsparcia najnowszych procesorów Intel i AMD w systemach Windows 7 i 8.1 - wiadomość - 2017-04-18
Po uruchomieniu Windows Update użytkownik może spotkać się z następującą „ścianą”.

W przypadku powyższego sprzętu wszelkie uaktualnienia wydają się po prostu zablokowane. Jako powód takiej zmiany gigant z Redmond podaje „trudności we wspieraniu funkcji procesorów”. Chodzi głównie o wymogi testowania wszystkich kolejnych aktualizacji systemowych na nowym sprzęcie oraz np. inne sposoby na zarządzanie energią dostarczaną do procesora, ale też brak natywnego wsparcia USB 3.0 i NVMe w przypadku Windowsa 7.

W dziwnej sytuacji jest tutaj „Skylake”, w przypadku którego niektórzy producenci komputerów (OEM) zgodzili się na przejęcie obowiązków testowania i publikowania sterowników oraz firmware’u – dzięki temu ich klienci nadal będą mogli otrzymywać aktualizacje. Wśród nich są np. Acer, Fujitsu, ASUS, HP, Toshiba, Lenovo czy Panasonic. Pełną listę można znaleźć w tym miejscu, ale artykuł i tak nakłania do „przesiadki” na Windows 10.

Brak najnowszych poprawek łatających nieszczelności w zabezpieczeniach starszych systemów może potencjalnie wystawiać ich użytkowników na ataki. Blokada taka mniej dziwi w przypadku Windows 7, który jest wspierany w ograniczonym stopniu już od 2015 roku. Windows 8.1 nadal jednak znajduje się w okresie pełnego wsparcia, w którym pozostanie jeszcze przez następny rok. Teoretycznie ósme „okienka” wciąż powinny otrzymywać aktualizacje funkcjonalne (np. zapewnienie działania najnowszych procesorów), jak i uaktualnienia zabezpieczeń. Tymczasem Microsoft zdecydował inaczej.