Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 sierpnia 2011, 14:40

autor: Mateusz "Kono" Kądziołka

Kolejna generacja kart Nvidii dopiero w przyszłym roku

Przedstawiciele firmy Nvidia ogłosili, że kolejna generacja kart graficznych oznaczona nazwą kodową Kepler pojawi się w sprzedaży dopiero w przyszłym roku.

Mamy niezbyt dobrą wiadomość dla osób, które miały nadzieję jeszcze w tym roku zakupić kartę graficzną firmy Nvidia kolejnej generacji. Według informacji udostępnionych przez Kena Browna – przedstawiciela koncernu Nvidia – akceleratory oznaczone nazwą kodową Kepler nie pojawią się na półkach sklepowych w tym roku.

Kepler, seria GPU tworzonych w technologii 28 nm będąca bezpośrednim następcą kart z rodziny Fermi, nie zadebiutuje przed końcem 2011 roku. Ken Brown wyjaśnił, że jeszcze w tym roku Nvidia będzie posiadać wczesną wersję nowej karty. Niemniej jednak, jej produkcja ruszy dopiero w 2012 roku. Tym samym, chciał wyjaśnić potencjalnym konsumentom, że pod choinką nie znajdą najnowszej generacji układów graficznych od Nvidii.

Kolejna generacja kart Nvidii dopiero w przyszłym roku - ilustracja #1

Wszystko wskazuje więc na to, że największy konkurent Nvidii, czyli AMD, ponownie wypuści na rynek kolejną generację kart nieco szybciej. Co prawda zapowiadano, że produkcja serii HD 7000 ma się rozpocząć latem, jednak aktualnie nic nie wiadomo o dokładnej dacie jej premiery. Można jednak przypuszczać, że nowe Radeony pojawią się przed gwiazdką.

Karty z rodziny Kepler (najprawdopodobniej oznaczone jako seria GeForce 600) będą się cechować do trzech razy wyższą wydajnością od akceleratorów opartych na architekturze Fermi. Co ciekawe, Nvidia ma już w planach kolejną generację kart (nazwa kodowa Maxwell), która będzie trzy razy wydajniejsza niż Kepler. Maxwell będzie produkowany w technologii 22/20 nm, a jego premiera jest wstępnie zaplanowana na 2013 rok.