Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 stycznia 2021, 08:55

Granie na PC będzie jeszcze droższe; nadchodzą globalne podwyżki cen sprzętu komputerowego

W tym roku zapłacimy jeszcze więcej za sprzęt PC. Powodem są m.in. cła i problemy wywołane pandemią koronawirusa. Jako pierwsza podwyżki cen wprowadziła firma Asus.

Mamy złe wieści dla osób, które planują nabyć nowy sprzęt pecetowy. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku takie zakupy będą nas kosztować sporo więcej.

Jako pierwsza podwyżki cen wprowadziła firma Asus. Na razie dotyczą one tylko kart graficznych oraz płyt głównych, ale najpewniej podobny los spotka również wiele innych części. Dyrektor marketingu technicznego przedsiębiorstwa, Juan Jose Guerrero, wytłumaczył, że takie działanie wymusiły rosnące ceny części praz zwiększające się koszty operacyjne i logistyczne, jak również cła.

Granie na PC będzie jeszcze droższe; nadchodzą globalne podwyżki cen sprzętu komputerowego - ilustracja #1
Pierwszy ceny podwyższył Asus, ale inne firmy najpewniej wkrótce zrobią to samo.

Asus ostrzegł także, że wkrótce mogą zostać podniesione ceny innych produktów. Podane powody podwyżek są uniwersalne dla całego rynku, dlatego można się spodziewać, że śladem firmy podążą również inni producenci.

Pandemia koronawirusa spowolniła produkcję podzespołów, a spowodowane tym niedobory części przełożyły się na problemy z dostępnością wielu produktów, w tym zwłaszcza najnowszych kart graficznych. Należy spodziewać się, że sytuacja taka potrwa jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy.

Do tych problemów doszły teraz cła będące wynikiem wojny handlowej między USA i Chinami. Czasowo karty graficzne zostały z nich wyłączone, ale to ułatwienie wygasło kilka dni temu. W rezultacie należy spodziewać się wzrostu cen o ok. 80 dolarów (w przeliczeniu 293 zł).

  1. Asus – strona oficjalna