Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 maja 2016, 21:13

Doom wyciąga grubo ponad 100 klatek na sekundę na GeForce GTX 1080

W sieci pojawił się materiał z zapowiedzi karty GeForce GTX 1080, w którym możemy zobaczyć moc nowego produktu w grze Doom. Nadchodząca strzelanka id Software wyciąga na najmocniejszej karcie Nvidii powyżej 140 klatek animacji na sekundę, a czasami działa nawet w 200 FPS.

Posiadacze pecetów mają nowy powód, by ekscytować się zapowiedzianą niedawno kartą GeForce GTX 1080. Na tym najmocniejszym układzie w dorobku Nvidii, gra Doom będzie działała nawet w 200 klatkach animacji na sekundę przy wyłączonym V-Syncu. Mówimy o graniu w rozdzielczości 1080p, bo na tyle pozwalał dostępny wyświetlacz, przy ustawieniach graficznych Ultra. Takie rzeczy działy się podczas prezentacji przygotowanej przez id Software, którą nagrało i wrzuciło do sieci kilka serwisów, w tym PC Gamer. Poniżej możecie zobaczyć sześciominutowy film, a dalej poznać parę ciekawostek i komentarzy ze strony producenta.

  1. GeForce GTX 1080 zapowiedziany – nowy potężny układ Nvidii

W materiale gra działa za pośrednictwem interfejsu Vulkan, który stanowi alternatywę dla DirectX 12 i początkowo ma zablokowaną liczbę klatek do 60 na sekundę. Jak można się spodziewać, Doom bez problemów utrzymuje ten pułap na nowej karcie Nvidii. Później twórcy wyłączają V-Sync i pozwalają rozwinąć jej skrzydła. Wskaźnik FPS-ów utrzymuje się powyżej wartości 120-140. Z tym ponoć wiąże się zabawna sprawa, bo id Software odkryło błąd silnika gry przy 200 klatkach animacji na sekundę, który wcześniej nie występował z prozaicznej przyczyny - studio nie było w stanie osiągnąć podobnych wyników wydajności jak na GTX 1080. Piękna reklama dla nowej karty grafiki i przypomnienie, że Doom wygląda obiecująco.

Doom na PC zaskakująco szybki?

Ta prezentacja jest ciekawa nie tylko ze względu na wydajność, lecz samego Dooma, który oczywiście niedługo trafi do sklepów, ale wciąż jest sporą niewiadomą. Gracze testujący strzelankę id Software i Bethesdy w niedawnej becie narzekali na zbyt powolną rozgrywkę. Tutaj widzimy za to fragment kampanii solowej na pececie z wyraźnie zmodyfikowanym polem widzenia, przez co rozgrywka wydaje się szybsza i bardziej mięsista. Mięsistości dostarczają także brutalne sceny, które jak zawsze budzą żywiołową reakcję publiki (tym razem poza atakami piłą oglądamy też „odblokowanie windy” przez wyciągnięcie truchła). Ta kiepskiej jakości prezentacja może przekonać niektóre osoby do zainteresowania się Doomem. W razie czego przypominamy, że Doom wyjdzie 13 maja tego roku na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One.

  1. Testujemy grę Doom - ni to Quake III: Arena, ni to Call of Duty
  2. Doom - nowy zwiastun, ostateczne wymagania sprzętowe i pre-load

GeForce GTX 1080 najmocniejszą kartą Nvidii

GeForce GTX 1080 to nowa propozycja Nvidii, która jest najmocniejszym układem w historii firmy, działającym na procesorze z generacji Pascal. Koncern przekonuje, że GTX 1080 jest mocniejszy niż dwa modele GeForce GTX 980 działające w trybie SLI. Takie obietnice usłyszeliśmy podczas zapowiedzi produktu. O tym, czy GTX 1080 rzeczywiście jest tak mocny, przekonamy się niedługo, bo karta trafi do sprzedaży już 27 maja tego roku w cenie wynoszącej 699 dolarów za model Founder's Edition oraz 599 dolarów za model standardowy. Nvidia szykuje również tańszą edycję nowej linii – GeForce'a GTX 1070 – która zadebiutuje 10 czerwca w cenie 490 dolarów za wydanie Founder's Edition oraz 379 dolarów za wersję standardową.