Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2014, 09:05

autor: Draug

AMD wypuściło na rynek kartę grafiki Radeon R9 295X2 – odpowiedź na GeForce’a GTX Titan Z

Firma AMD wprowadziła do sprzedaży kartę grafiki Radeon R9 295X2. Jest to najpotężniejszy obecnie układ, wyposażony w dwa procesory graficzne (GPU) oraz 8 GB pamięci i mający wydajność na poziomie 11,5 teraflopa. Jego sugerowana cena wynosi 1099 euro (ok. 4580 zł), a debiut na polskim rynku nastąpi pod koniec kwietnia 2014 roku.

Minęło kilka miesięcy od ostatniej zaciekłej walki między firmami AMD i Nvidia – stoczonej głównie między kartami z serii Radeon R9 oraz GeForce GTX 7xx – toteż nadszedł czas na kolejne starcie. Tym razem toczy się ono przy użyciu układów z najwyższej półki: kilkanaście dni temu obóz „zielonych” pokazał światu GeForce’a GTX Titan Z, a teraz „czerwoni” odpowiadają, wypuszczając na rynek Radeona R9 295X2. Jak głosi producent, jest to najpotężniejszy dostępny w tej chwili sprzęt na rynku. Charakteryzuje się on przede wszystkim dwoma GPU, potężnym systemem chłodzenia cieczą, 8 GB pamięci, 5632 procesorami strumieniowymi oraz wydajnością na poziomie 11,5 teraflopa. Na zagranicznych rynkach urządzenie jest dostępne od wczoraj, a jego sugerowana cena wynosi 1099 euro (w przeliczeniu ok. 4580 zł). W Polsce karta powinna zadebiutować pod koniec bieżącego miesiąca.

Kto z Was byłby gotów wydać kilka tysięcy złotych na takiego "potwora"? - AMD wypuściło na rynek kartę grafiki Radeon R9 295X2 – odpowiedź na GeForce’a GTX Titan Z - wiadomość - 2014-04-09
Kto z Was byłby gotów wydać kilka tysięcy złotych na takiego "potwora"?

Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że nazywanie Radeona R9 295X2 najmocniejszym układem na rynku to nie tylko marketingowe przechwałki producenta. Jak wynika z testów przeprowadzonych przez renomowany serwis Tom’s Hardware, AMD rzeczywiście ma się czym szczycić. Karta osiąga znakomite wyniki w grach, uzyskując znaczną przewagę nad Radeonem HD 7990, a jednocześnie niewiele ustępując konfiguracji złożonej z dwóch GeForce’ów GTX 780 Ti pracujących w układzie SLI (przykładowe wykresy, ukazujące wydajność w grach Thief i Battlefield 4, możecie zobaczyć poniżej; więcej znajdziecie na stronie testu). Jednocześnie R9 295X2 może pochwalić się bardziej efektywnym chłodzeniem i cichszą pracą niż Radeon R9 290X. Niemniej, największym atutem omawianego układu pozostaje jego cena, ustalona na bardzo atrakcyjnym poziomie w stosunku do oferowanej mocy. Redaktor serwisu Tom’s Hardware, który przeprowadził test, uważa najnowszy produkt AMD za krok w bardzo dobrą stronę w polityce firmy.

Wydajność Radeona R9 295X2 w grze Thief uruchomionej na najwyższych ustawieniach. (Źródło: Tom’s Hardware)
Wydajność Radeona R9 295X2 w grze Thief uruchomionej na najwyższych ustawieniach. (Źródło: Tom’s Hardware)
Wydajność Radeona R9 295X2 w grze Battlefield 4 uruchomionej na najwyższych ustawieniach. (Źródło: Tom’s Hardware)
Wydajność Radeona R9 295X2 w grze Battlefield 4 uruchomionej na najwyższych ustawieniach. (Źródło: Tom’s Hardware)

Rzecz jasna, sytuacja na rynku może się zmienić, gdy Nvidia wprowadzi na rynek wspomnianego GeForce’a GTX Titan Z (według wstępnych zapowiedzi, miało to nastąpić na początku bieżącego miesiąca). Przypomnijmy, że układ ten, również wyposażony w dwa GPU, ma dysponować 12 GB pamięci, 5760 rdzeniami CUDA (które są w pewnej mierze odpowiednikiem radeonowskich procesorów strumieniowych) i wydajnością rzędu 8 teraflopów. Niemniej, nawet jeżeli ten as w rękawie „zielonych” okaże się potężniejszy niż R9 295X2, najpewniej będzie miał niejaki problem w rywalizacji z kartą „czerwonych”, biorąc pod uwagę jego bardzo wysoką cenę, mającą wynosić 2999 dolarów (ok. 9080 zł bez podatku VAT).

Dane na temat wydajności omawianej karty grafiki. - AMD wypuściło na rynek kartę grafiki Radeon R9 295X2 – odpowiedź na GeForce’a GTX Titan Z - wiadomość - 2014-04-09
Dane na temat wydajności omawianej karty grafiki.