Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka X-COM: Apocalypse (PC)

X-COM: Apocalypse PC

Trzecia odsłona popularnej serii turowych gier strategicznych firmy Microprose, w których stajemy na czele organizacji o nazwie X-COM, powołanej celem ochrony Ziemi przed atakami Obcych.

Strategiczne

PC Windows
Okładka X-COM: Apocalypse (PC)

producent: Mythos Games

wydawca: Microprose

wydawca PL: Cenega S.A.

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

13maja1997

21października1997

pudełko PL

X-COM: Apocalypse to kolejna część znanej strategicznej serii firmy MicroProse, w skład której wchodzą X-COM: Terror from the Deep oraz UFO: Enemy Unknown. Kontynuuje temat swych poprzedniczek, jednak pełna jest zmian i innowacji. Zmienił się teatr działań, teraz nie jest to cała Ziemia lecz jedna wieka metropolia Mega-Prime. Pojawiły się specjalne niezależne organizacje, które mogą wynajmować różne budynki w mieście oraz prowadzić różnorodną działalność nie zawsze sprzyjającą naszej sprawie. Dobrym przykładem jest tutaj Kult Syriusza uznający obcych za istoty boskie.

Co się zaś tyczy walki i rozgrywki taktycznej to wszystko wygląda tak jak w poprzedniczkach, dalej polujemy na latające talerze oraz wysyłamy ekipy bojowe mające oczyścić obszary opanowane przez obcych, pozbierać szczątki ich technologii i dostarczyć znaleziska w ręce naszych naukowców, którzy niezwłocznie je zbadają i zaadaptują do naszych potrzeb. Podobnie nadal zarządzamy całą organizacją X-COM, wynajmujemy odpowiedni personel, agentów, żołnierzy, itp., wyznaczamy kierunki rozwoju naszej technologii oraz wyposażamy nasze bazy i ludzi w odpowiedni sprzęt.

Ciekawą innowacją są reakcje poszczególnych grup społecznych i organizacji, tzn. jeżeli nasi żołnierze narobią ogromnych zniszczeń materialnych podczas jednej z akcji to firmy i ludzie, którzy zamieszkują zniszczone budynki będą negatywnie nastawieni do naszych działań. Do kolejnych zmian w stosunku do poprzedniczek należy zaliczyć ulepszoną oprawę audiowizualną.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 218 głosów czytelników.

Gry podobne do X-COM: Apocalypse

Klasyfikacja PEGI X-COM: Apocalypse

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe X-COM: Apocalypse

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: PC486DX2 66MHz, 8MB RAM

Seria X-COM, czyli czar wspomnień i gorycz rozczarowań
Seria X-COM, czyli czar wspomnień i gorycz rozczarowań

wiadomość1 października 2012

W niniejszym artykule, z okazji zbliżającej się premiery XCOM poznacie pokrótce historię serii. Będzie bardzo wspominkowo.

XCOM: Enemy Unknown – garść nowych informacji o systemie taktycznym
XCOM: Enemy Unknown – garść nowych informacji o systemie taktycznym

wiadomość27 stycznia 2012

Serwis Game Informer opublikował pierwszą część prezentacji systemu taktyki zastosowanego w nowej odsłonie serii XCOM.

Twórca X-Com pracuje nad nową turówką
Twórca X-Com pracuje nad nową turówką

wiadomość17 sierpnia 2010

O Julianie Gollopie, czyli autorze cyklu X-Com od wielu lat było cicho. Twórca zabrał jednak wreszcie głos i ujawnił, że pracuje nad kolejną turówką. Wiele wskazuje na to, że może nią być opracowywana z myślą o Nintendo 3DS gra z serii Ghost Recon.

Powrót legendy - nowy X-COM już oficjalnie
Powrót legendy - nowy X-COM już oficjalnie

wiadomość14 kwietnia 2010

Wielokrotnie pisaliśmy o nasilających się plotkach na temat kolejnej odsłony cyklu X-Com. Teraz wreszcie możemy skończyć ze spekulacjami, ponieważ 2K Games oficjalnie potwierdziło jej istnienie.

Plotki o X-COM i nowa gra twórców BioShock

wiadomość18 stycznia 2010

Studio Irrational Games skomentowało plotki dotyczące prac nad wskrzeszeniem kultowej serii X-COM oraz ujawniło nowe informacje o projekcie zatytułowanym Project Icarus.