Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka Silent Hunter III (PC)

Silent Hunter III PC

Trzecia odsłona popularnego cyklu symulatorów łodzi podwodnych z czasów II wojny światowej.

Symulacje | II wojna światowa | okręty podwodne | wojenne | wojskowe | multiplayer

PC Windows
Okładka Silent Hunter III (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15marca2005

3czerwca2005

pudełko PL

Trzecia część znanej i cenionej serii symulacji niemieckich łodzi podwodnych (U-boot) z czasów II Wojny Światowej - Silent Hunter. Druga część z tej serii, wydana w roku 2001 nieco zawiodła oczekiwania zachwyconych jedynką graczy, dlatego też, tym razem twórcy postanowili zrobić grę na miarę XXI wieku, która powtórzy sukces pierwszego Silent Huntera z połowy lat 90-tych ubiegłego stulecia.

Zmiany względem poprzednich odsłon widać niemal na każdym kroku. Przede wszystkim w Silent Hunter III zastosowano nowoczesny trójwymiarowy engine graficzny, który w sposób realistyczny generuje otoczenie, w tym: fale morskie, odbicia i refleksy świetlne, dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne, deszcze, mgły, itp. Dzięki niemu też, podczas rozgrywki, możemy podziwiać starannie przeniesione do świata gry modele rzeczywistych okrętów nawodnych i podwodnych, czy samolotów. Tyczy się to nie tylko zewnętrznego wyglądu poszczególnych jednostek, lecz również ich wnętrza. W pełnym 3D odwzorowano newralgiczne pomieszczenia ówczesnych U-bootów, którymi możemy dowodzić (a są to 4 typy U-bootów w 10 wersjach rozwojowych – typy: II, VII, IX i XXI), w tym: pomieszczenia dowodzenia, radiooperatora, sonaru, kioski okrętów oraz działka przeciwlotnicze i działa okrętowe. Każde urządzenie znajdujące się w tych lokacjach może obsługiwać gracz jako kapitan okrętu, bądź też powierzyć to podwładnym.

Załoga, to kolejna niezwykle istotna zmiana w serii. Mianowicie tym razem nie mamy już do czynienia z anonimowymi ludźmi, którzy de facto nie mają większego wpływu na wartość bojową dowodzonej przez nas jednostki. Teraz każdy członek załogi jest inny, posiada swój indywidualny model 3D oraz swoje umiejętności, na podstawie których decydujemy czy zostanie oddelegowany do pracy przy silnikach Diesla, czy będzie obsługiwał działo pokładowe, lub też wyrzutnie torped, bądź sonar. Sukcesywnie, w miarę pomyślnego kończenia kolejnych misji załoga nabiera doświadczenia stając się jeszcze bardziej wydajnym mechanizmem. Gracz jako dowódca może dynamicznie reagować na panującą sytuację i na przykład oddelegować ludzi do pomocy w przedziale torpedowym (co owocuje szybszym załadowaniem wyrzutni torpedowych), czy wysłać zespół, który uszczelni kadłub po ataku bombami głębinowymi. Gracz decyduje również o tym, kogo awansować, odznaczyć orderem, czy też zastąpić.

Do nowości zaliczyć trzeba też nowy engine odpowiedzialny za odwzorowanie oddziaływań fizycznych, nowy model zniszczeń oraz nowe procedury A.I. To działanie tych mechanizmów ma ogromny wpływ na realizm rozgrywki.

Silent Hunter III pozwala na rozegranie całej kampanii, gdzie pniemy się po szczeblach wojskowej kariery, odbycie pojedynczych patroli, wykonanie fikcyjnych misji bądź też opartych na autentycznych wydarzeniach. Ponadto autorzy zaimplementowali edytor, umożliwiający tworzenie nowych scenariuszy, oraz rozbudowany tryb zabawy wieloosobowej (kooperacja i współzawodnictwo).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1913 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Silent Hunter III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Silent Hunter III

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 1GB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 4 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
Silent Hunter III - recenzja gry
Silent Hunter III - recenzja gry

Recenzja 6 maja 2005, 09:53

No i w końcu zapoznałem się z trzema opcjami, które umożliwiają mi wyjście w morze. Pierwszą z nich jest tryb pojedynczej misji. Dzięki niemu mamy możliwość od razu wziąć udział w jednej z 10 misji, z których część „rzuci” nas w sam środek historycznych wydarzeń, takich jak zatopienie pancernika „Barham” przez U-331 czy lotniskowca „Courageous” przez U-29. Nie zabrakło oczywiście misji, w której będziemy mogli powtórzyć wyczyn Günthera Priena, dowódcy U-47, który wsławił się przedarciem się do brytyjskiej bazy w Scapa Flow i zatopieniem pancernika „Royal Oak”.