Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCANDXONEPS4SwitchiOS
Okładka Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall (PC)
OkładkaSid Meier's Civilization VI: Rise and Fall (PC)

Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall

Civ 6 Rise and Fall

Pierwszy duży dodatek do szóstej części legendarnej serii gier strategicznych Sid Meier's Civilization, które pozwalają graczom pokierować własnym imperium na przestrzeni tysięcy lat. W Civilization 6: Rise and Fall pojawiają się m.in. wielkie ery i interwencje kryzysowe.

To jest dodatek do gry Sid Meier's Civilization VI.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | 4X | sandbox | widok izometryczny | strategiczne wojenne

Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall Premiera

8lut2018

PC

23lip2019

iOS

22lis2019

PS4 XONE Switch

13sie2020

AND

Gry podobne do Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall

Sid Meier's Civilization V

Sid Meier's Civilization III

Sid Meier's Colonization

Stworzone przez Firaxis Games (studio zajmuje się tym cyklem od czasu jego trzeciej odsłony) i wydane przez 2K Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall jest zapowiedzianym pod koniec listopada 2017 roku rozszerzeniem do szóstej części utytułowanego cyklu gier strategicznych 4X. Gra pozwala na rozwijanie wybranej nacji na przestrzeni kilku tysięcy lat. Sukces wymaga poradzenia sobie z wieloma problemami i zagrożeniami – od katastrof naturalnych, aż po zakusy wrogich nam nacji. Rise and Fall rozwija mechaniki znane z podstawowej wersji Sid Meier’s Civilization VI, a także dodaje kilka nowych.

Mechanika

Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall wnosi do gry nowe funkcje i dodatkową zawartość. Gracz może przejąć kontrolę nad dziewięcioma nowymi liderami i ośmioma cywilizacjami. Każda z nich oferuje unikatową rozgrywkę i bonusy (m.in. 8 specjalnych jednostek, 4 ulepszenia i 2 budynki). Dodatek oferuje także nową zawartość globalną (14 nowych budynków, 8 cudów świata, 7 cudów naturalnych, 4 jednostki, 3 kolejne rodzaje zasobów, 2 nowe dystrykty oraz 2 ulepszenia).

Na szczególną uwagę zasługują systemy wielkich er oraz interwencji kryzysowych – w ramach tych pierwszych w miarę rozwoju nasze imperium może wejść w ciemne lub złote wieki: epoki, z którymi wiążą się specjalne wyzwania i nagrody. Z kolei ta druga mechanika powoduje, że wzrost potęgi jednej cywilizacji może skłonić pobliskie kraje do zawarcia paktu przeciw niej. Można w ten sposób zdobyć specjalne bonusy i nagrody, jednak klęska przedsięwzięcia niesie ze sobą ryzyko kar. Rozbudowie uległ system zawierania sojuszy. W Rise and Fall istnieją różne typy paktów (np. naukowe czy wojskowe), w zależności od okoliczności i celów strategicznych.

Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall przynosi ze sobą również nowy system lojalności. Każde z miast posiada teraz swój własny wskaźnik, a brak dbałości o lojalność naszych osad skutkuje poważnymi konsekwencjami, takimi jak mniejsze wpływy z podatków, a nawet bunty, w wyniku których możemy stracić kontrolę nad daną metropolią. W sprawnym zarządzaniu pomóc mogą nowi gubernatorzy – dodatek umożliwia rekrutowanie, a następnie rozwijanie postaci o charakterystycznych dla nich specjalizacjach i drzewkach promocji.

Twórcy dodali do swojej produkcji także oś historyczną – specjalną, graficzną opowieść, do której możemy sięgnąć w dowolnym momencie gry, pozwalającą śledzić wzloty i upadki naszego imperium na przestrzeni lat.

Kwestie techniczne

Sid Meier’s Civilization VI: Rise and Fall działa na trójwymiarowym silniku graficznym stworzonym na potrzeby szóstej części serii. Oprawa graficzna nie odstaje poziomem od innych gier strategicznych. Zgodnie z tradycją cyklu kolorystyka i styl przywodzą na myśl filmy animowane.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 95 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Sid Meier's Civilization VI: Rise and Fall Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.5 GHz / AMD Phenom II 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 450 / Radeon HD 5570 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 2.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 770 / Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
iOS
PS4
XONE
Switch
AND