Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSANDPC
Okładka Pathfinder Adventures (iOS)
OkładkaPathfinder Adventures (iOS)

Pathfinder Adventures

Karcianka z silnymi akcentami RPG, będąca adaptacją stołowej gry Pathfinder Adventure Card Game. Tytuł powstał za sprawą doświadczonego studia Obsidian Entertainment, twórców m.in. Pillars of Eternity i Fallout: New Vegas.

RPG | fantasy | zagraj za darmo | karciane

Pathfinder Adventures Premiera

27kwi2016

iOS AND

15cze2017

PC

Pathfinder Adventures to wydana na platformę PC, AND i iOS karcianka z silnymi wpływami RPG, stanowiąca adaptację stołowej gry Pathfinder Adventure Card Game. Projekt korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami, a opracowało go studio Obsidian Entertainment, czyli zespół mający na koncie takie tytuły jak Pillars of Eternity, Neverwinter Nights 2 czy Fallout: New Vegas.

Fabuła

Zgodnie z tytułem, produkcja osadzona jest w realiach fantastycznej krainy Golarion, stworzonej na potrzeby stołowej gry fabularnej Pathfinder. Jest to dosyć klasyczne uniwersum fantasy, pełne magii, potworów i nieludzkich ras, takich jak elfy, niziołki, gnomy czy krasnoludy.

Produkcja stanowi adaptację kampanii Rise of the Runelords, wydanej w 2007 roku dla papierowego pierwowzoru. Akcja toczy się na terenie zwanym Varisia – niegościnnym miejscu, gdzie nieliczne miasta otoczone są przez niezbadaną dzicz, która pochłonęła tajemnicze ruiny. Wiele tysięcy lat temu obszar ten zajmowało bowiem potężne Imperium Thassilon, na czele którego stali tyrani znani jako Władcy Runów (ang. Runelords). Fabuła obraca się wokół prób przywrócenia tych despotów do życia, w czym muszą przeszkodzić postacie graczy.

Mechanika

Pod względem mechanizmów rozgrywki wydane na platformę PC, AND i iOS Pathfinder Adventures stanowi wierną adaptację zasad rządzących papierową grą Pathfinder Adventure Card Game. Bawić możemy się samotnie lub w trybie kooperacji dla czterech graczy, z których każdy kieruje jednym bohaterem. Postacie podzielone zostały na klasy (m.in. wojownika, łotrzyka, maga i kleryka), dysponujące unikalnymi umiejętnościami, które możemy podczas rozgrywki rozwijać oraz wzmacniać za pomocą przedmiotów.

Podczas zabawy podejmujemy się aktywności typowych dla gatunku RPG. Podróżujemy więc pomiędzy lokacjami, realizujemy zadania, gromadzimy skarby i ekwipunek oraz walczymy z potworami. Wszystko to jednak odbywa się przez zagrywanie kart z talii, jaką skomponowaliśmy dla naszego bohatera.

Gra nie ukrywa swojego stołowego rodowodu i większość elementów grafiki jest dwuwymiarowa, a do tego na własne oczy widzimy wszystkie rzuty kostkami. Jednocześnie małe obrazy z kart zostały przystosowane do oglądania na ekranie i skutecznie budują klimat. Miłym uzupełnieniem są interaktywne scenki przerywnikowe, podczas których podejmujemy decyzje, mające istotne znacznie dla dalszego rozwoju opowieści.

Minirecenzja Pathfinder Adventures – najlepsza karcianka dla samotnego gracza

PLUSY:
 1. Niby karcianka, a gra się w nią jak w rasowego RPG-a;
 2. Ciekawe i dające sporo możliwości zasady;
 3. Samotna zabawa jest wyśmienita;
 4. Wciąga jak diabli;
 5. Doskonały klimat;
 6. Sensowny model free-to-play.
MINUSY:
 1. Niedostatki interfejsu;
 2. Trzeba włożyć trochę czasu w naukę zasad rozgrywki;
 3. Brak trybu multiplayer, ale ten pojawi się w aktualizacjach.

Karcianki cieszą się na urządzeniach mobilnych wielką popularnością, ale większość z nich jest mocno abstrakcyjna i przeznaczona głównie do rozgrywek multiplayer. Gatunek ma wielu zwolenników, ale nie da się ukryć, że jest specyficzny i wielu tradycyjnych graczy go po prostu nie trawi. W takich realiach Pathfinder Adventures jawi się jako produkcja wyjątkowa, gdyż nie tylko przypadnie do gustu fanom gatunku, ale również osobom tradycyjnie trzymającym się od niego z daleka.

Pathfinder Adventures stanowi adaptację stołowej produkcji pod tym samym tytułem. Zasady rządzące rozgrywką przypominają typowe karcianki, ale doprawiono je elementami z planszówek i wszystko to umieszczono w świecie znanym z gier RPG. Zamiast więc toczyć pojedynki za pomocą kart gracze udaję sią na wyprawy, przeżywają przygody i biorą udział w intrygach. Ponadto postacie w naszej drużynie rozwijają się z sesji na sesję.

Wszystko to jest lekko abstrakcyjne i gracze nie mają tak dużej swobody jak w typowych grach RPG, ale odwoływanie się to tego gatunku sprawia, że rozgrywka nabiera smaku i unikalnego charakteru. Zwłaszcza, że wszystkim tym przygodom towarzyszą ciekawe fabuły. Do tego autorzy bardzo ładnie przenieśli elementy wizualne papierowego pierwowzoru. Całość wzbogacona jest dodatkowymi elementami, których brakowało w pierwowzorze, ale wszystko to wykonano w stylistyce sprawiającej wrażenie uczestniczenia w stołowej sesji z przyjaciółmi.

Dodatkową zaletą jest sposób zrealizowania modelu darmowego z mikropłatnościami. W wirtualnym sklepiku możemy kupić tylko dodatkowe przygody i postacie, a nawet je da się odblokować poprzez rozgrywkę, choć wymaga to sporo cierpliwości. Ceny nie są niskie, ale każde rozszerzenie dostarcza zabawy na długi czas i warte jest wydanych na nie pieniędzy. Do tego to wszystko nabywamy na stałe. Nie ma tutaj żadnych jednorazowych ulepszeń czy jakichkolwiek płatnych ułatwień.

Pathfinder Adventures ma swoje wady, ale nie są one poważne. Wśród nich są niedostatki interfejsu. Gra musi przekazywać nam masę informacji i często ekran jest zawalony okienkami i ikonami, co – zwłaszcza na małych ekranach – może być problemem. Ponadto zasady są dosyć skomplikowane – trzeba poświęcić trochę czasu na opanowanie mechaniki. Ostatnią wadą jest brak trybu multiplayer, ale ten ma zostać dodany w aktualizacji.

W sumie Pathfinder Adventures to jedna z najciekawszych karcianek ostatnich lat i dobitnie pokazuje, że gatunek ten może zainteresować zarówno osoby preferujące samotną zabawę, jak i graczy, którzy generalnie nie trawią całego gatunku. Jego fani też jednak nie będą zawiedzeni.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: wspólny ekran  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 6,4 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pathfinder Adventures: 12+

Pathfinder Adventures Wymagania sprzętowe

Apple iOS

Apple iOS

 • Dodatkowe informacje:
 • Gra przeznaczona dla użytkowników iPada.
Android

Android

 • Dodatkowe informacje:
 • Gra przeznaczona dla użytkowników tabletów.
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • 4 GB HDD
 • Windows 7/8/10
iOS
AND
PC