Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Odium (PC)
OkładkaOdium (PC)

Gorky 17 PC

Odium

Oryginalna gra stanowiąca kombinację przygodówki, turowej strategii oraz RPG-a, stworzona przez polskie studio Metropolis Software House pod wodzą Adriana Chmielarza. Fabuła Gorky 17 jest dość ponura i łączy elementy political fiction, fantastyki naukowej oraz horroru.

Strategiczne | science fiction | turowe | taktyczne | elementy RPG | polskie

Gorky 17 Premiera PC

29września1999

pudełko PL

29września1999

producent: Metropolis Software wydawca: TopWare Interactive / Zuxxez wydawca PL: TopWare Poland

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Gorky 17 (znane także pod eksportową nazwą Odium) to wydana na platformie PC oryginalna polska produkcja, łącząca w sobie elementy gry przygodowej, turowej strategii oraz RPG. Za stworzenie tytułu odpowiedzialna jest kierowana przez Adriana Chmielarza ekipa Metropolis Software House, czyli jedno z nielicznych rodzimych studiów deweloperskich, którym za sprawą takich gier jak Teenagent, Katharsis, Reflux czy też Książę i Tchórz udało się osiągnąć sukces komercyjny na Zachodzie.

Fabuła

Fabuła Gorky 17 łączy w sobie elementy political fiction, fantastyki naukowej oraz horroru. W roku 2008 służby wywiadu NATO doniosły, że rosyjska armia zrównała z ziemią jedną ze swych tajnych baz wojskowych, znaną pod kodową nazwą Gorky 17. Miejsce to stanowiło wierną replikę jednego z amerykańskich miasteczek, stworzoną celem szkolenia rosyjskich agentów w okresie zimnej wojny. Mało kto wiedział jednak o tym, że na terenie bazy mieściło się również tajne laboratorium, w którym w ścisłej tajemnicy prowadzone były badania nad stworzeniem żołnierza doskonałego.

Rok po tym wydarzeniu podobna baza odkryta została na terenie Polski, w okolicach Lubina, a na miejscu oddziały zwiadowcze NATO odkryły kompleks laboratoryjny, bliźniaczo podobny do tego z Gorky 17. Wysłana na miejsce ekipa badawcza ginie jednak w tajemniczych okolicznościach, zaś w samym miasteczku zaczynają pojawiać się dziwne stworzenia, przypominające hybrydy ludzi oraz owadów. Dowództwo postanawia wysłać na miejsce kolejny oddział, którego zadaniem jest odnalezienie zaginionej ekipy i bezpieczny powrót do bazy. W skład trzyosobowego zespołu weszli przedstawiciele wojsk sojuszniczych NATO: Kanadyjczyk Cole Sullivan, Polak Jarek Owicz oraz Francuz Thiery Trantigne.

Mechanika

Pod względem mechaniki, Gorky 17 łączy elementy kilku gatunków gier, czerpiąc przy tym inspiracje z najlepszych wzorców pokroju serii Fallout czy Jagged Alliance. Rozgrywka podzielona jest tu zasadniczo na dwa główne aspekty. Pierwszy z nich – zaczerpnięty wprost z klasycznych gier przygodowych – to swobodna eksploracja terenu, z możliwością prowadzenia dialogów z napotkanymi postaciami oraz wchodzenia w interakcje z rozmaitymi obiektami. W momencie spotkania z przeciwnikami gra przełącza się w tryb taktyczny, w którym na pokrytym siatką pól ekranie toczymy w systemie turowym pojedynki z różnymi rodzajami wrogów.

W trakcie każdej tury poszczególni bohaterowie mogą przemieścić się o określoną liczbę pól (ograniczoną punktami akcji) oraz oddać strzał bądź ukryć się za osłoną. Do dyspozycji drużyny oddany został stosunkowo skromny arsenał broni, jednak każda z nich odznacza się nieco inną specyfiką oraz odmiennym zastosowaniem taktycznym. Oba te elementy uzupełnia zaczerpnięty z klasycznych gier RPG system rozwoju postaci, dzięki któremu wraz z postępami zabawy członkowie kierowanej przez gracza drużyny rosną w siłę i rozwijają swoje umiejętności.

Kwestie techniczne

Wydana na PC gra Gorky 17 odznacza się dość atrakcyjną, trójwymiarową szatą graficzną, ukazaną w rzucie izometrycznym. Na wyróżnienie zasługują tu m.in. szczegółowe, ręcznie rysowane środowisko oraz płynnie animowane, renderowane w czasie rzeczywistym postaci bohaterów. Całość uzupełniają zaś efekty pogodowe oraz cała masa wybuchów i świateł, towarzyszących np. wymianie ognia. Mocną stroną gry jest też łączący elementy science fiction i horroru, mroczny klimat rozgrywki, potęgowany dodatkowo odpowiednio dobraną ścieżką dźwiękową.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 1163 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Gorky 17: 16+

Gorky 17 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 200MHz
  • 32MB RAM
  • akcelerator 3D