Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Katharsis (PC)

Katharsis PC

Katharsis to wyprodukowana przez studio deweloperskie Metropolis Software scrollowana strzelanina. Akcja gry osadzona została w przyszłości.

Akcji | kosmiczne | polskie | shoot 'em up | strzelanki

PC Windows
Okładka Katharsis (PC)

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15kwietnia1997

15kwietnia1997

pudełko PL

Katharsis jest dziełem zespołu deweloperskiego studia Metropolis Software, pracującego pod kierunkiem Adriana Chmielarza. Twórcy postawili sobie za cel połączyć klasyczne dla scrollowanych strzelanek mechanizmy z nowymi możliwościami technicznymi komputerów PC końca XX wieku.

Akcja gry toczy się w roku 4720. Ponad dwa tysiące lat przed wydarzeniami, które stanowią główną oś fabuły, grupa kolonizatorów opuściła Ziemię. Niestety, kilkanaście miesięcy po starcie kontakt został zerwany i sądzono, że uczestnicy ekspedycji zginęli w otchłani kosmosu. Tak było aż do chwili, gdy niespodziewanie na niebie pojawiły się statki kosmiczne z charakterystycznym logo wyprawy i rozpoczął się atak na planetę.

Gracz wciela się w rolę pilota ultranowoczesnego myśliwca gwiezdnego - Eagle. Musi on powstrzymać inwazję wrogich jednostek i jednocześnie odkryć, co stało się z kolonizatorami oraz kim są najeźdźcy zagrażający mieszkańcom Ziemi.

Rozgrywka bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach. Gracz steruje niewielkim statkiem i przesuwając się z lewej do prawej strony (tzw. scrollowanie) walczy z nacierającymi na niego wrogimi jednostkami. Twórcy Katharsis zadbali o urozmaicenie zabawy, wprowadzając wiele rodzajów przeciwników i zróżnicowane misje, z których część toczy się pod wodą. Dodatkowo w toku gry uzyskać można różnego rodzaju power-upy, pozwalające czasowo zmienić uzbrojenie, wzmocnić pancerz albo teleportować się w inne miejsce planszy.

Duży nacisk położony został na stronę audio-wizualną gry. Grafika w Katharsis łączy elementy 2 i 3D. Na szczególną uwagę zasługują płynne animacje statków kosmicznych oraz efektowne eksplozje. Na ścieżce muzycznej znalazło się 13 utworów utrzymanych głównie w klimacie techno.

Zobacz pełny opis gry

Wymagania wiekowe Katharsis

odpowiednia dla każdego wieku