Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPSPPS2
Okładka MotorStorm: Arctic Edge (PSP)

MotorStorm: Arctic Edge

Kolejna odsłona serii wyścigów znanych z PlayStation 3. Tym razem możemy ścigać się na oblodzonych terenach Alaski, siadając za kierownicą także takich pojazdów jak ratrak i skuter śnieżny.

Wyścigi | samochodowe | off-road | multiplayer | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka MotorStorm: Arctic Edge (PSP)

data premiery gry:

18wrz2009

PSP

9paź2009

PS2

MotorStorm: Arctic Edge to kontynuacja świetnych wyścigów znanych z PlayStation 3. Za stworzenie tego dzieła odpowiada firma Bigbig Studios, która w przeszłości opracowała między innymi sagę Pursuit Force (wydaną PSP i PlayStation 2). Pierwsza odsłona cyklu MotorStorm pojawiła się w 2007 roku.

Wersja gry na konsolę przenośną kontynuuje motywy znane z innych odsłon MotorStorma. Otrzymujemy więc niezwykle dynamiczne i szybkie wyścigi, rozgrywające się w bardzo nietypowych lokacjach. W zawodach udział biorą różne pojazdy – od motorów, przez różnego rodzaju terenowe ciężarówki, aż po dość niecodzienne, podrasowane machiny.

Arctic Edge, jak sama nazwa wskazuje, przenosi nas na ośnieżone oraz oblodzone tereny Alaski, na których rozgrywają się niebezpieczne, wyścigi przełajowe. Nowe, bardzo nieprzystępne środowisko, oznacza oczywiście zupełnie niespotykane wcześniej zagrożenia. Oprócz niesamowicie niskich temperatur często możemy więc natknąć się na niespodziewane lawiny, pękające pokrywy lodowe i wiele innych tego typu niespodzianek. Trasy składają się z wielu rozwidleń i oferują kilka dróg do celu.

Twórcy postanowili przenieść 6 dostępnych klas pojazdów znanych z oryginalnego MotorStorma, chociaż dodano też kilka zupełnych nowości. Pierwszą nową maszyną jest Snowcat, czyli po prostu odpowiednio podrasowany i super-szybki ratrak. Drugi niespotykany wcześniej pojazd to Snow Machine lub inaczej skuter śnieżny. W obydwu przypadkach otrzymujemy oczywiście potężne machiny, mogące stanąć w szranki z wszystkimi innymi występującymi w grze modelami.

Nowością w tej odsłonie serii jest możliwość wpływu na wygląd zewnętrzny pojazdów. Każdy z nich składa się więc z kilku elementów (kół, spoilerów itd.), które możemy modyfikować (także wybierając lub tworząc nalepki). Ważnym elementem jest również powracająca dynamiczna ścieżka dźwiękowa, oferująca wiele zróżnicowanych utworów. Grając w pojedynkę musimy zmierzyć się z ostrymi przeciwnikami prowadzonymi przez zaawansowaną Sztuczną Inteligencję.

Sama gra prezentuje się doskonale i wykorzystuje wszystkie możliwości konsoli. Poza rozgrywką dla pojedynczego gracza autorzy przygotowali również tryb zabawy w sieci. Może się w nim zmierzyć maksymalnie do 8 graczy, zarówno w bezprzewodowej sieci lokalnej jak i przez Internet. Wyniki najlepszych graczy publikowane są w specjalnych rankingach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 417 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 68 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 139,90 PLN

Gry podobne do MotorStorm: Arctic Edge

Klasyfikacja PEGI MotorStorm: Arctic Edge

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe MotorStorm: Arctic Edge

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
MotorStorm: Arctic Edge - recenzja gry
MotorStorm: Arctic Edge - recenzja gry

Recenzja 29 września 2009, 14:52

MotorStorm: Arctic Edge wyraźnie stara się być pełnoprawnym członkiem rodziny. Autorzy zaimplementowali nawet odznaki będące czymś na wzór Trofeów z PS3, a przede wszystkim skupili się na trybie rywalizacji sieciowej, czyli tzw. „Wrakreacji”. Można się tu pościgać z czasem, wybrać tryb gry dowolnej lub wskoczyć na głęboką wodę i rywalizować z żywymi przeciwnikami. Oprócz opcji rozgrywki doraźnej ekipa Bigbig Studios zaserwowała nam pełnoprawny tryb online, z którego skorzystać może każda osoba mająca własne konto PlayStation Network i bezprzewodowy dostęp do Internetu. Nie jesteśmy już skazani na konieczność posiadania siedzących obok kolegów z PSP. Jednocześnie należy tylko ubolewać, że podobne rozwiązanie nie znalazło się w recenzowanym u nas niedawno Gran Turismo.

PSP
PS2