Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOS
Okładka Fantasian (iOS)

Fantasian iOS

Fantasian to produkcja jRPG od twórcy serii Final Fantasy i jego studia Mistwalker. W grze zwiedzamy trójwymiarowy świat złożony z ponad 150 ręcznie przygotowanych dioram i bierzemy udział w turowych starciach.

RPG | fantasy | science fiction | turowe | epizodyczne | jRPG

Apple iOS
Okładka Fantasian (iOS)

producent: Mistwalker

wydawca: Mistwalker

Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji iOS:

1kwietnia2021

1kwietnia2021

App Store

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fantasian to produkcja z gatunku jRPG stworzona przez Hironobu Sakaguchiego, ojca serii Final Fantasy. Nie tylko jest on autorem konceptu oryginalnej gry z 1987 roku, ale też pracował nad kilkunastoma innymi odsłonami cyklu, do Final Fantasy XII włącznie. Fantasian to kolejne dzieło studia Mistwalker, które wcześniej dostarczyło takie produkcje jak Blue Dragon oraz seria Terra.

Fabuła

Akcja Fantasian rozgrywa się w świecie złożonym z wielu wymiarów i – niczym w wielu odsłonach Final Fantasy – łączącym stylistykę fantasy z zaawansowaną technologią. Bohaterem gry jest Leo, który w chwili rozpoczęcia gry budzi się z amnezją po przeżyciu tajemniczej eksplozji. Jego jedyne wspomnienie dotyczy młodej kobiety, ale i ono jest wyjątkowo niejasne. Tak rozpoczyna się przygoda, która poprowadzi Leo przez wiele niezwykłych wymiarów.

Mistwalker zdecydowało się na nietypowy sposób prowadzenia narracji w postaci systemu Memory. Podobnie jak w wielu grach, sporą część fabuły poznajemy za pośrednictwem odnajdywanych notatek, dzienników oraz wspomnień. Jednakże nie są one tylko zbiorami tekstów, lecz pomniejszymi powieściami, różniącymi się między sobą wyglądem lokacji oraz udźwiękowieniem.

Mechanika

Zasadniczo Fantasian to niemal klasyczny przedstawiciel japońskich RPG na wzór Final Fantasy. Akcję obserwujemy z góry, a prowadzony przez nas bohater i jego towarzysze odwiedzają miasta i lochy, czy to podążając za głównym wątkiem fabularnym, czy też wykonując zadania poboczne. W każdym z tych miejsc znajdziemy postacie niezależne, które podzielą się wiedzą na temat świata lub przydatnymi przedmiotami. Należy jednak uważać na wszechobecnych wrogów, wliczając w to bossów.

Starcia rozgrywane są w trybie turowym, przy czym Fantasian korzysta z kilku nowatorskich mechanik. Jeśli zostaniemy wciągnięci w losową potyczkę z pokonanym wcześniej rodzajem wrogów, gra pozwoli nam przenieść ich do specjalnego wymiaru, by zmierzyć się z nimi później. Dzięki temu możemy zwiedzać lokacje bez zakłóceń i rozprawić się ze wszystkimi przeciwnikami jednocześnie po zakończeniu eksploracji.

Innym elementem nieobecnym w większości jRPG-ów są umiejętności wymagające celowania. Jeśli uda nam się odpowiednio wykrzywić tor lotu pocisku, trafimy kilku wrogów naraz, a gra nagrodzi nas za to bonusami (na przykład dodatkowymi obrażeniami). To zachęca do eksperymentowania wychodzącego poza wybór różnych opcji z menu.

Jako że Fantasian powstało z myślą o urządzeniach mobilnych, system sterowania bazuje na wykorzystaniu ekranu dotykowego.

Kwestie techniczne

Fantasian wyróżnia się na tle konkurencji także za sprawą oprawy audiowizualnej. Świat gry składa się z ponad 150 dioram, które powstały jako rzeczywiste, ręcznie wykonane modele. Zawdzięczamy je japońskim fachowcom od efektów specjalnych, mającym na swoim koncie kreacje z serii pokroju Godzilla, Attack on Titan czy Ultraman. Tak powstałe obiekty przemieniono w trójwymiarowe modele, a te przeniesiono na silnik gry. To zaowocowało unikalnym wyglądem Fantasian, do tego oferującym sporą różnorodność w stylu oraz udźwiękowieniu wielu lokacji. Poza tym grafika, wzorem wielu jRPG-ów, przywodzi na myśl produkcje anime, przy czym tytułowi bliżej do gier pokroju Trials of Mana niż nieco bardziej realistycznych nowszych odsłon serii Final Fantasy.

Podobnej rewolucji nie ma w kwestii oprawy dźwiękowej, ale i pod tym względem Fantasian wyróżnia się na tle konkurencji. Hironobu Sakaguchi zdołał bowiem zaangażować Nobuo Uematsu, legendarnego japońskiego kompozytora znanego z wielu odsłon serii Final Fantasy, cyklu Terra, Super Smash Bros. Brawl oraz Granblue Fantasy. Obaj twórcy wielokrotnie współpracowali ze sobą, a muzyka Uematsu zalicza się do najbardziej rozpoznawalnej w historii gier wideo.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Fantasian

12+