Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dwarf Fortress (PC)

Dwarf Fortress PC

Opracowana przez braci Tarna i Zacha Adamsów nietypowa gra RPG, zainspirowana klasycznymi grami tekstowymi, a zwłaszcza produkcjami z gatunku roguelike.

RPG | fantasy | ekonomiczne | sandbox | 2D | elementy strategiczne | indie

PC Windows
Okładka Dwarf Fortress (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

6sierpnia2008

grudzień2020

Steam

Dwarf Fortress jest wspólnym przedsięwzięciem braci Tarna i Zacha Adamsów, rozwijanym od 2002 roku. Źródłem inspiracji dla twórców stały się klasyczne, tekstowe gry cRPG, w tym zwłaszcza produkcje z rodzaju roguelike.

Akcja Dwarf Fortress osadzona została w realiach fantasy. Świat gry generowany jest losowo, choć może być przenoszony pomiędzy kolejnymi rozgrywkami (da się rozpocząć grę od nowa z zachowaniem uprzednio wygenerowanego świata). Gracz kieruje poczynaniami grupki odważnych krasnoludów, marzących o sławie i bogactwie. Sposobem na realizację celu jest udział w misjach zlecanych przez postaci niezależne, ale także wydobywanie cennych surowców lub produkowanie przedmiotów.

Rozgrywka łączy elementy charakterystyczne dla gier cRPG, symulacji życia oraz strategii. Gracz może zająć się eksplorowaniem fantastycznego świata, wykonywaniem misji, poszukiwaniem skarbów i walką z przeciwnikami lub skupić się na zarządzaniu posterunkiem krasnoludów, prowadząc wydobycie cennych surowców (w grze pojawia się ponad 200 rodzajów skał i minerałów), produkując przedmioty oraz handlując z bohaterami niezależnymi. Twórcy zadbali także o szereg losowych zdarzeń, takich jak ataki potworów czy spotkania z wrogami.

Złożona mechanika walki uwzględnia nie tylko umiejętności przypisane do każdego z bohaterów, ale także takie parametry, jak części ciała, materiał z jakiego wykonane zostały broń i pancerz, krwawienie, ból, efekty związane z zatruciem, celowane ataki, zdolności zapaśnicze czy umiejętność wykorzystania szczęśliwego trafu.

Tym, co wyróżnia Dwarf Fortress na tle konkurencyjnych produkcji jest nieszablonowa oprawa wizualna. Ilustracje w grze stworzone zostały w oparciu o kod znakowy ASCII.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 1058 głosów czytelników.

Gry podobne do Dwarf Fortress

Wymagania wiekowe Dwarf Fortress

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Dwarf Fortress

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Dual Core 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 9400 GT / Radeon HD 5450 lub lepsza, 500 MB HDD, Windows XP SP3

Odświeżone graficznie Dwarf Fortress zmierza na Steam
Odświeżone graficznie Dwarf Fortress zmierza na Steam

wiadomość13 marca 2019

Dwarf Fortress to połączenie rougelike oraz strategii traktujące o rozbudowie osady krasnoludów. Do zalet tej produkcji na pewno nie należy jej wręcz symboliczna oprawa graficzna. Ma się to jednak zmienić. Gra w bliżej nieokreślonym czasie ma pojawić się na Steamie w płatnej wersji z odświeżoną grafiką.