Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dungeons of the Amber Griffin (PC)
OkładkaDungeons of the Amber Griffin (PC)

Dungeons of the Amber Griffin PC

Dungeon crawler FPP, opracowany przez niezależny polski zespół Frozengem Studio oraz inspirowany wierzeniami dawnych Pomorzan. W Dungeons of the Amber Griffin trafiamy do świata Mistycznych Kaszub, który przemierzamy, dowodząc czteroosobową drużyną bohaterów.

RPG | FPP | fantasy | dungeon-crawler | polskie | indie | mitologia słowiańska

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dungeons of the Amber Griffin Premiera PC

2024

Steam

2024

producent: Frozengem Studio wydawca: Frozengem Studio Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Dungeons of the Amber Griffin jest produkcją typu dungeon crawler, zrealizowaną w oldskulowym stylu budzącym skojarzenia między innymi z takimi tuzami gatunku, jak Eye of the Beholder, Ultima Underworld czy Dungeon Master. Tytuł został opracowany przez niezależny polski zespół Frozengem Studio i powstawał pod okiem Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, przy wsparciu finansowym ze strony polskiego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Fabuła

Dungeons of the Amber Griffin zabiera nas w podróż do świata Mistycznych Kaszub, inspirowanego wierzeniami dawnych Pomorzan. Mieszkańcy tej krainy przez długie lata cieszyli się spokojnym życiem, chronieni przez gryfa będącego niebiańskim strażnikiem tych ziem. Sielanka dobiegła końca, kiedy opi (upiór) opuścił swój grobowiec, wyszedł na dzwonnicę znajdującą się nieopodal cmentarza i uderzył w wielki dzwon. Każde znajdujące się w okolicy stworzenie natychmiast padło trupem, z ciemności zaczęły wypełzać straszliwe maszkary, a na Kaszubach zapanował istny chaos i bezprawie. Podczas zabawy przejmujemy kontrolę nad drużyną bohaterów, którzy marząc o sławie i bogactwie, przemierzają krainę w poszukiwaniu ukrytej przez gryfa bryły bursztynu, niejako przy okazji pomagając Kaszubom w przywróceniu na ich ziemiach dawnego ładu i porządku.

Mechanika

W Dungeons of the Amber Griffin akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Zabawę rozpoczynamy od stworzenia czteroosobowej drużyny. Twórcy oddają nam do dyspozycji różnorodne klasy postaci, wśród których znajdziemy między innymi wojownika (ricerza), barbarzyńcę (barcha), łotrzyka (dulasa), kapłana (żercę) czy maga (kutina). Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rzucić się w wir przygód.

Podczas rozgrywki przemierzamy Mistyczne Kaszuby, prowadzimy rozmowy z ich mieszkańcami i realizujemy postawione przed nami zadania. Odwiedzane przez nas lokacje zostały oparte na prawdziwych miejscach, a nazwy miejscowości, do których trafiamy, pochodzą z języka kaszubskiego. Rzecz jasna w trakcie swoich wojaży nie trafiamy wyłącznie do osad; nie brakuje tu malowniczych plenerów, ruin czy posępnych podziemi pełnych pułapek. Oprócz tego ważną rolę odgrywają tu starcia z przeciwnikami. Na naszej drodze stają różnorodne demony i potwory, a unikalny bestiariusz został oparty na istotach z kaszubskich legend. Na polu walki kluczem do sukcesu jest przede wszystkim umiejętne wykorzystywanie zdolności poszczególnych bohaterów.

W miarę postępów rozwijamy protagonistów, odblokowując nowe umiejętności i ulepszając już posiadane. Poza tym potencjał bojowy bohaterów rośnie dzięki coraz lepszemu wyposażeniu; po drodze zdobywamy nową broń, pancerze, a także różnorodne artefakty i magiczne zwoje. Podróżując po Kaszubach, warto także patrzeć pod nogi, gdyż na tych terenach rosną unikalne rośliny uzdrawiające czy trujące grzyby, które również mogą okazać się przydatne.

Kwestie techniczne

Dungeons of the Amber Griffin może się pochwalić oprawą graficzną przyzwoitej jakości. Przyjemnie dla oka prezentują się zwłaszcza lokacje, choć przeciwnikom czy efektom towarzyszącym rzucaniu zaklęć także nie można wiele zarzucić. Zabawa toczy się przy akompaniamencie soundtracku skomponowanego przez Przemysława Ziółkowskiego i wykonanego przez zespół Percival Schuttenbach, którego muzykę wcześniej można było usłyszeć w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Ostatnia modyfikacja 16 października 2023

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Dungeons of the Amber Griffin: 16+

Dungeons of the Amber Griffin Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 980 lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7/8/10/11 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1660 Ti lub lepsza
 • 13 GB HDD
 • Windows 7/8/10/11 64-bit