Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Dungeon Master (PC)
OkładkaDungeon Master (PC)

Dungeon Master PC

Dungeon Master to jedna z najsłynniejszych gier RPG (tzw. „dungeon crawler”), która powstała w 1987 roku z myślą o komputerze Atari ST. Pecetowa konwersja zadebiutowała dwa lata później.

RPG | fantasy | klasyczne RPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dungeon Master Premiera PC

19kwietnia1989

producent: FTL Games wydawca: FTL Games

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Dungeon Master

Anvil of Dawn

Eye of the Beholder

Vaporum: Lockdown

Dungeon Master to jedna z najsłynniejszych gier RPG (tzw. „dungeon crawler”), która powstała w 1987 roku z myślą o komputerze Atari ST. Pecetowa konwersja zadebiutowała dwa lata później. Fabuła programu koncentruje się na wyprawie nieustraszonych śmiałków, gotowych stawić czoła Mrocznemu Władcy, zamieszkującego najniższy poziom olbrzymiego pod względem rozmiarów lochu.

W rozgrywce uczestniczy czterech bohaterów, których powołujemy do życia w specjalnej komnacie. Gracz może skorzystać z gotowych postaci, lub zdać się łut szczęścia podczas samodzielnego procesu kreacji. Wszyscy uczestnicy wyprawy opisani są za pomocą trzech współczynników: żywotności, wytrzymałości oraz energii magicznej. W trakcie zabawy musisz dbać o utrzymywanie wszystkich wartości na jak największym poziomie. Oprócz tego, należy cały czas kontrolować zużycie wody oraz pokarmu. W Dungeon Master brak pożywienia może szybko przenieść drużynę na tamten świat, a wyprawę skazać na niepowodzenie.

Oczywiście, jak w każdej grze RPG, także i w produkcie FTL pojawia się mnóstwo potworów, zamkniętych przejść oraz przedmiotów. Podczas zabawy napotkamy na liczne zagadki logiczne, których rozwiązanie pozwoli nam się skierować do kolejnej części lochu (w sumie jest ich aż czternaście). Walka z zamieszkującymi obskurny kompleks monstrami, toczy się w czasie rzeczywistym. Nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli nie potrafimy kontrolować swojej postaci w taki sposób, aby sprostała ona rzuconemu przez program wyzwaniu.

Oprawa graficzna nie zachwyca, ale trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że jak na okres, w którym gra powstała, prezentuje się ona wyjątkowo solidnie. Akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, poruszając się skokami (skręt w bok o 90 stopni). Muzyka występuje w ilościach śladowych, podobnie zresztą jak efekty dźwiękowe.

Dungeon Master zasłynął przede wszystkim jako protoplasta licznej rodziny gier RPG, określanych mianem „dungeon crawler”. Zarówno system walki, jak i inwentarz były często powielane przez innych twórców gier, czego najlepszym przykładem jest np. seria Eye of the Beholder.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 252 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Dungeon Master: Odpowiednia dla każdego wieku.