Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Darkspore (PC)

Darkspore PC

Osadzona w realiach science-fiction oryginalna produkcja RPG z elementami gier akcji oraz hack’n’slash. Tytuł został opracowany przez firmę Maxis i w pewnych elementach nawiązuje do poprzedniej produkcji studia, Spore, oferując jednak zupełnie inną tematykę i mechanikę rozgrywki.

RPG | science fiction | widok izometryczny | RPG akcji

Gra przestała działać 1 marca 2016

PC Windows
Okładka Darkspore (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

28kwietnia2011

pudełko PL

28kwietnia2011

Origin

26kwietnia2011

premiera światowa

Gra Darkspore przestała działać

1marca2016

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Darkspore to action/RPG pozwalające graczom na tworzenie drużyn złożonych z potężnych kosmitów, którzy potem próbują ocalić wszechświat przed pradawnym złem, zabijając przy okazji tysiące potworów. Grę stworzyło studio Maxis, znane z tytułów takich jak Sims, Sim City czy Spore.

Fabuła Darkspore obraca się wokół dokonań starożytnej rasy znanej jako Krotoplaści, która stworzyła cały żywy kod genetyczny, jaki można znaleźć we wszechświecie. Te pradawne istoty eksperymentowały także ze specjalną odmianą DNA, która miała niezwykłe możliwości rozwoju, ale jednocześnie była wyjątkowo niestabilna. Jeden z Krotoplastów połączył te eksperymentalne geny z własnymi (co dało mu niewyobrażalną potęgę), a następnie wykorzystał tę technologię do stworzenia armii potworów, która wyrżnęła większość pozostałych Krotoplastów. Ocalała garstka skryła się w komorach kriogenicznych wypuszczonych w odległe zakątki kosmosu. Tam czekali, aż zaprogramowana przez nich sztuczna inteligencja znajdzie rozwiązanie całego problemu. Akcja Darkspore zaczyna się, gdy komputery znalazły wreszcie rozwiązanie. Posprzątać cały ten bałagan mają zmodyfikowani genetycznie herosi, których my, jako ocalali Krogenitorzy, powołamy do życia i będziemy kierować ich poczynaniami.

W trakcie gry zbierzemy drużynę złożoną z potężnych stworów (nawet do 100 osobników), które pomogą nam w realizacji zadania. Gracze mają dostęp do pięciu typów istot podzielonych zależnie od możliwości ofensywnych. Są to: Biogenesis (ataki roślinne i organiczne), Plasmagenesis (zdolności ofensywne bazujące na ogniu i elektryczności), Necrogenesis (trucizny i wykorzystanie mocy śmierci), Cybergenesis (ataki robotyczne) oraz Quantumgenesis (moce bazujące na manipulowaniu strumieniem czasu i właściwościami fizycznymi przestrzeni). Postacie dzielą się dodatkowo na trzy klasy, specjalizujące się w różnego rodzaju taktykach walki. Strażnik to powolny wojownik dysponujący potężnymi ciosami, Niszczyciel jest z kolei bardzo szybki, ale mało wytrzymały. Trzecią klasą jest korzystający z szeregu przypominających czary mocy genetycznych Mściciel.

Na każdą misję zabieramy tylko trzech z dostępnych herosów, przy czym w danej chwili kierować można tylko jednym z nich - pozostali dwaj się nieaktywni. Jednak w dowolnym momencie, jeżeli wymaga tego sytuacja, możemy zamienić ich miejscami. Przygotowania przed misją przypominają gry karciane. Zmuszeni jesteśmy do ciągłego kalkulowania, którą istotę warto zabrać ze sobą tym razem. Na szczęście nie decydujemy w ciemno. Zanim wylądujemy na planecie, mamy zawsze wgląd w to, z czym przyjdzie nam zmierzyć się na powierzchni. Twórcy zadbali też o to, by w grze znalazło się wielkie bogactwo przedmiotów, od drobiazgów dających tymczasowe bonusy do statystyk, aż po części ciała, które można wszczepić naszym podopiecznym.

Darkspore oferuje samotnym graczom wielogodzinną rozrywkę, ale pełnię możliwości pokazuje dopiero w trybie kooperacyjnym. Tytuł bierze pod uwagę ilość graczy, dlatego bawiąc się w kilka osób stawimy czoło groźniejszym przeciwnikom i zdobędziemy potężniejsze przedmioty niż grając solo. Dodatkową atrakcją jest hazardowy system nagród. Po pokonaniu bossa możemy odmówić przyjęcia posiadanych przez niego skarbów i zamiast tego postawić je przeciwko następnemu bossowi. Jeśli ukończymy kolejną misję, nasze zyski będą znacznie większe niż po tradycyjnym zwycięstwie. Jeśli natomiast przegramy, to stracimy wszystko.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 325 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 299 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do Darkspore

Klasyfikacja PEGI Darkspore

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Darkspore

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 8800 lub lepsza); 10 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Darkspore - recenzja gry
Darkspore - recenzja gry

Recenzja 4 maja 2011, 13:02

Rozgrywka polega wyłącznie na masowej eksterminacji przeciwników. W każdej misji lądujemy na planecie, którą mamy oczyścić z wszelkiego zła. W praktyce oznacza to kilkanaście do kilkudziesięciu minut rzezi w dość zróżnicowanym środowisku. Odmienność lokacji i przeciwników jest dużym plusem Darkspore`a – walczymy w przestrzeni kosmicznej, na pustyni, w mrocznej dżungli, w ogromnej fabryce i na skutych lodem śnieżnych stokach. Również dobór i wygląd oponentów budzi pozytywne odczucia – od mięsa armatniego, poprzez bardziej zaawansowane jednostki o różnym typie działania, aż po potężnych bossów, którzy wieńczą większość etapów. To wszystko sprawia, że monotonna w istocie zabawa, zasadzająca się w gruncie rzeczy jedynie na walce, nie jest aż tak nudna, jak można by się spodziewać. Z dużym zadowoleniem muszę wręcz stwierdzić, że w niewielkich dawkach gra potrafi zdecydowanie przykuć do monitora i sprawić nielichą frajdę.