Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCX360PS3iOS
Okładka Costume Quest (PC)

Costume Quest

Humorystyczna gra RPG, za której powstanie odpowiada znana z Psychonauts oraz Brutal Legend ekipa studia Double Fine. Akcja tytułu toczy się w noc Halloween, kiedy to podczas tradycyjnej zabawy mający słabość do łakoci potwór porywa małą dziewczynkę – siostrę głównego bohatera.

RPG | TPP | turowe | humorystyczne | indie | klasyczne RPG

Okładka Costume Quest (PC)

data premiery gry:

20paź2010

X360 PS3

15paź2011

PC

10paź2013

iOS

Costume Quest to przepełniona humorem przygodowa gra role-playing, pełnymi garściami czerpiąca z tradycji amerykańskiego Halloween. Produkcja jest dziełem zespołu Double Fine, znanego ze stworzenia takich tytułów jak Psychonauts czy Brutal Legend.

Fabuła

Gra utrzymana jest w tradycyjnym dla Double Fine zwariowanym stylu. Akcja toczy się w noc Halloween i obejmuje miejscówki takie jak osiedla domków jednorodzinnych, podniszczony lunapark czy lokalny hipermarket. Przemierza te lokacje w poszukiwaniu zaginionej siostry mały chłopiec i to właśnie w niego wciela się gracz. Cała opowieść zaczyna się od niewinnej wyprawy, w której rodzeństwo chodziło od domu do domu przeprowadzając akcję pod tytułem „łakocie albo psikus”. Siostrzyczka przebrana była za cukierka, co niestety pomieszało w głowie pewnemu potworowi słynącemu ze słabości do słodyczy. Porwał on dziewczynkę i na nasze barki spada naturalnie obowiązek jej uratowania.

Mechanika

W wyprawie towarzyszy nam drużyna złożona z maksymalnie czterech kompanów, z których każdy posiada odmienne zdolności bazujące na noszonych kostiumach. Przykładowo, rycerz może użyć tarczy wykonanej z pokrywy kosza na śmieci do osłaniania reszty grupy. Zwiedzając świat gry trafiamy na różnorodne elementy ekwipunku, pozwalające na dopasowanie drużyny do naszego stylu gry. Oczywiście nie może się również obyć bez walk. W ich trakcie postacie przeobrażają się w istoty, za które były przebrane (przykładowo chłopiec ubrany w kilka tekturowych pudeł zamienia się w olbrzymiego Mecha). Obecny jest też tradycyjny dla gatunku RPG system rozwoju bazujący na punktach doświadczenia.

Ponadto gra posiada silny wątek przygodowy i by osiągnąć sukces zmuszeni jesteśmy nie tylko pokonać różnorodne potwory, ale również przechytrzyć inne dzieciaki. Jedna z dostępnych misji dotyczy tzw. Przyjęcia Patriotów. By wziąć w nim udział, konieczne jest stawienie się w odpowiednim kostiumie, co zmusza nas do odnalezienia przedmiotów potrzebnych do przebrania się za znaną ze Statuy Wolności damę. W tym celu możemy wykorzystać prześcieradło jako togę, albo miotłę jako pochodnię. Wykonywanie takich zadań nagradzane jest łakociami i najczęściej daje nam nową wskazówkę dotyczącą miejsca, gdzie przetrzymywana jest nasza siostra.

Costume Quest posiada prostą, ale urokliwą kreskówkową grafikę, pełną jasnych kolorów i przerysowanych kształtów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 248 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Costume Quest

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Costume Quest

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7

hedasw Ekspert 31 października 2011

1

7.5
SOMA i Costume Quest od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
SOMA i Costume Quest od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość31 października 2019

Dziś w ramach cotygodniowej promocji w Epic Games Store za darmo udostępnione zostaną gry SOMA oraz Costume Quest. Na dodanie obu tytułów do swojej biblioteki będziecie mieli czas do 7 listopada.

Studio Double Fine zapowiada Costume Quest 2
Studio Double Fine zapowiada Costume Quest 2

wiadomość10 marca 2014

Niezależne studio deweloperskie Double Fine zapowiedziało grę Costume Quest 2, a więc kontynuację prostego i kolorowego RPG z 2010 roku, w którym wcielaliśmy się w dzieci zbierające cukierki podczas Halloween. Tytuł pojawi się w październiku lub listopadzie tego roku, na komputerach PC i konsolach.

Przygodówka studia Double Fine dostanie profesjonalny dubbing i wyjdzie na PC
Przygodówka studia Double Fine dostanie profesjonalny dubbing i wyjdzie na PC

wiadomość16 lutego 2012

Założone przez Tima Schafera studio Double Fine otrzymało już od graczy ponad 1,8 mln dolarów na swój następny projekt. Dzięki zgromadzeniu takiej sumy rozszerzona zostanie lista platform docelowych, a postacie w grze przemówią głosami profesjonalnych aktorów.

Double Fine otrzymało już ponad milion dolarów od graczy na nową grę
Double Fine otrzymało już ponad milion dolarów od graczy na nową grę

wiadomość10 lutego 2012

Studio Double Fine, założone przez Tima Schafera, otrzymało już ponad 1,2 mln dolarów od graczy na swój następny projekt. Producent znany z niezwykle zabawnych gier poprosił społeczność fanów gier o zaledwie 400 tysięcy na sfinansowanie nowego dzieła.

Wieści ze świata (Halo 4, GFACE, Dungeon Defenders, Forza Motorsport 4) 2/2/12
Wieści ze świata (Halo 4, GFACE, Dungeon Defenders, Forza Motorsport 4) 2/2/12

wiadomość2 lutego 2012

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o dodatku DLC do gry Forza Motorsport 4, nowych informacjach na temat Halo 4, ścieżce dźwiękowej Lollipop Chainsaw oraz zamkniętych beta testach usługi GFACE.

X360
PS3
PC
iOS