Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Call of Duty: Black Ops IIII (PC)

Call of Duty: Black Ops IIII

Następna odsłona cyklu Call of Duty, a zarazem czwarta strzelanka spod szyldu Black Ops, za której opracowaniem stoi studio Treyarch.

Akcji | FPP | science fiction | zombie | FPS | multiplayer | kooperacja | strzelanki | Battle Royale

Black Ops IIII to tytuł kolejnej odsłony cyklu Call of Duty, a zarazem czwartej części podserii Black Ops. Podobnie jak poprzednie gry spod tego szyldu, tytuł został opracowany przez studio Treyarch; pecetowa wersja gry powstała natomiast we współpracy z ekipą Beenox Software. Owa strzelanka pojawiła się między innymi na platformie PC, PS4 i XONE, a jej wydaniem zajęła się firma Activision-Blizzard.

Fabuła

Akcja Call of Duty: Black Ops IIII toczy się pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w Call of Duty: Black Ops II a fabułą Call of Duty: Black Ops III. W przeciwieństwie do poprzedniczek produkcja nie posiada kampanii dla pojedynczego gracza – zamiast tego autorzy zdecydowali się opowiedzieć historie związane z poszczególnymi Specjalistami, które poznajemy w trakcie zabawy w trybie multiplayer.

Mechanika

W wydanym na platformie PC, PS4 i XONE Call of Duty: Black Ops IIII akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Tytuł wprowadza szereg zmian w mechanice rozgrywki, z których najważniejszą jest rezygnacja z automatycznej regeneracji zdrowia; zamiast tego autorzy pozwalają graczom leczyć się w dogodnych dla siebie momentach. Poza tym deweloperzy zrezygnowali ze wspomaganych skoków i biegania po ścianach, a broń nigdy nie jest opuszczana (strzelać można nawet w trakcie wspinaczki po elementach otoczenia czy korzystania z wyrzutni kotwiczek).

W trakcie zabawy w trybie multiplayer wcielamy się w specjalistów, z których każdy dysponuje indywidualnym zestawem zdolności bojowych, a także mocnych i słabych stron; ich umiejętne wykorzystanie stanowi klucz do zwycięstwa. Na przykład specjalnością Recona jest tak zwana świadomość sytuacyjna, czyli wszystko to, co widzimy i słyszymy podczas walki oraz to, co widzimy na minimapie pokrytej mgłą wojny; tę ostatnią Recon potrafi rozwiać przy pomocy specjalnego sensora, wskazując sprzymierzeńcom pozycje wrogów. Podczas zmagań korzystamy z rozbudowanego arsenału; każda broń posiada własny zestaw dodatków, wśród których prym wiodą tak zwane moduły operatora – specjalne elementy, których działanie zależy od specjalizacji użytkownika.

Tryby gry

Filarem Call of Duty: Black Ops IIII jest tryb multiplayer, w którym główny nacisk jest kładziony nie na indywidualne starcia, lecz na drużynową zabawę. Poza tym na potrzeby gry autorzy przygotowali moduł oparty na zasadach battle royale, ochrzczony mianem Blackout. Trafiamy w nim na rozległą mapę (zajmującą obszar 1500 razy większy od kultowego Nuketown), na której znalazły się elementy zaczerpnięte z najbardziej rozpoznawalnych lokacji z serii. Poruszamy się po niej tak na piechotę, jak i za sterami pojazdów oraz maszyn (lądowych, powietrznych i wodnych), a podczas rozgrywki wcielamy się w klasyczne postacie z poprzednich odsłon cyklu; zwycięstwo przypada natomiast temu, kto zdoła utrzymać się przy życiu jako ostatni. Ostatnią składową opisywanej gry jest tryb Zombie, dający początek nowej historii. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad dziewięciorgiem bohaterów stawiających czoła złowrogiemu, starożytnemu zakonowi. Warto odnotować, że z żywymi trupami można się mierzyć tak wraz z innymi graczami, jak i w towarzystwie kompanów kontrolowanych przez sztuczną inteligencję (tak zwanych botów).

Kwestie techniczne

Call of Duty: Black Ops IIII wykorzystuje podrasowany engine, który napędzał wcześniejsze części serii. Pecetowa wersja gry działa w rozdzielczości 4K i wykorzystuje ultrapanoramiczne wyświetlacze, a została zintegrowana z usługą Battle.net.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 4,2 / 10 na podstawie 755 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 234,90 PLN

Gry podobne do Call of Duty: Black Ops IIII

Wymagania wiekowe Call of Duty: Black Ops IIII

18+

Wymagania sprzętowe Call of Duty: Black Ops IIII

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i7-4770K 3.5 GHz, 12 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza, Windows 7 64-bit

Graliśmy w Call of Duty: Black Ops 4 – Blackout. Dobry, zły i brzydki klon PUBG

Przed premierą 17 września 2018, 15:00

Nawet niedawne Fear of the Wolves z wczesnego dostępu zdołało stworzyć własny system służący zawężaniu pola walki, całkiem spójny ze światem gry, a nadchodzące battle royale w Battlefieldzie V ma mieć widowiskową, postępującą ścianę ognia. Futurystyczny klimat Black Ops 4 oraz nieco luźniejsze podejście do gry, nastawione na zabawę, a nie realizm, stwarzają ogromne pole do kreatywnych rozwiązań i szkoda, że nie pokuszono się tu o coś naprawdę ciekawego i oryginalnego.

PC
PS4
XONE