Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Call of Duty: Black Ops IIII (PC)
OkładkaCall of Duty: Black Ops IIII (PC)

Call of Duty: Black Ops IIII

Czwarta strzelanka spod szyldu Black Ops, za której opracowaniem stoi studio Treyarch. Call of Duty: Black Ops IIII nie posiada kampanii dla pojedynczego gracza; zamiast tego autorzy wzbogacili listę trybów o multiplayerowe zmagania battle royale, noszące miano Blackout.

Akcji | FPP | science fiction | zombie | FPS | kooperacja | strzelanki | battle royale

Call of Duty: Black Ops IIII Premiera

12paź2018

PC PS4 XONE

Gry podobne do Call of Duty: Black Ops IIII

Titanfall 2

Overwatch 2

Battlefield 4

Black Ops IIII to tytuł kolejnej odsłony cyklu Call of Duty, a zarazem czwartej części podserii Black Ops. Podobnie jak poprzednie gry spod tego szyldu, tytuł został opracowany przez studio Treyarch; pecetowa wersja gry powstała natomiast we współpracy z ekipą Beenox Software. Owa strzelanka pojawiła się na PC i konsolach ósmej generacji, a jej wydaniem zajęła się firma Activision-Blizzard.

Fabuła

Akcja Call of Duty: Black Ops IIII toczy się pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w Call of Duty: Black Ops II a fabułą Call of Duty: Black Ops III. W przeciwieństwie do poprzedniczek produkcja nie posiada klasycznej kampanii dla pojedynczego gracza – zamiast tego autorzy zdecydowali się opowiedzieć historie związane z poszczególnymi Specjalistami, które poznajemy w trakcie poszczególnych misji treningowych w trybie Sztab. Wszystkich bohaterów łączy też wątek główny, bo zostali wynajęci przez Savannę Mason – wnuczkę Aleksa Masona. Szkolenie przeprowadza zaś klnący jak szewc hologram Franka Woodsa.

Mechanika

W Call of Duty: Black Ops IIII akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Tytuł wprowadza szereg zmian w mechanice rozgrywki, z których najważniejszą jest rezygnacja z automatycznej regeneracji zdrowia; zamiast tego autorzy pozwalają graczom leczyć się w dogodnych dla siebie momentach. Żołnierze są też bardziej krzepcy, bo każdy z nich posiada 150 punktów życia zamiast standardowej setki. Poza tym deweloperzy zrezygnowali ze wspomaganych skoków i biegania po ścianach, a broń nigdy nie jest opuszczana (strzelać można nawet w trakcie wspinaczki po elementach otoczenia czy korzystania z wyrzutni kotwiczek).

W trakcie zabawy w trybie multiplayer wcielamy się w specjalistów, z których każdy dysponuje indywidualnym zestawem zdolności bojowych, a także mocnych i słabych stron; ich umiejętne wykorzystanie stanowi klucz do zwycięstwa. Na przykład specjalnością Recona jest tak zwana świadomość sytuacyjna, czyli wszystko to, co widzimy i słyszymy podczas walki oraz to, co widzimy na minimapie pokrytej mgłą wojny; tę ostatnią Recon potrafi rozwiać przy pomocy specjalnego sensora, wskazując sprzymierzeńcom pozycje wrogów. Ajax dysponuje natomiast tarczą balistyczną z wbudowanym pistoletem maszynowym oraz granatem 9-bang – idealnymi narzędziami do frontalnego szturmu na pozycję wroga.

Podczas zmagań korzystamy z rozbudowanego arsenału; każda broń posiada własny zestaw dodatków, wśród których prym wiodą tak zwane moduły operatora – specjalne elementy, których działanie zależy od specjalizacji użytkownika.

Tryby gry

Filarem Call of Duty: Black Ops IIII jest tryb multiplayer, w którym główny nacisk jest kładziony nie na indywidualne starcia, lecz na drużynową zabawę. W tej odsłonie zdecydowano się na 6 klasycznych trybów (Free for All, Team Deathmatch, Kill Confirmed, Domination, Hardpoint, Search and Destroy) oraz dwie nowości – Control i Heist.

Poza tym na potrzeby gry autorzy przygotowali moduł oparty na zasadach battle royale, ochrzczony mianem Blackout. Trafiamy w nim na rozległą mapę (zajmującą obszar 1500 razy większy od kultowego Nuketown), na której znalazły się elementy zaczerpnięte z najbardziej rozpoznawalnych lokacji z serii. Poruszamy się po niej tak na piechotę, jak i za sterami pojazdów oraz maszyn (lądowych, powietrznych i wodnych), a podczas rozgrywki wcielamy się w klasyczne postacie z poprzednich odsłon cyklu; zwycięstwo przypada natomiast temu, kto zdoła utrzymać się przy życiu jako ostatni.

Ostatnią składową opisywanej gry jest tryb Zombie, dający początek nowej historii. W trakcie zabawy przejmujemy kontrolę nad dziewięciorgiem bohaterów stawiających czoła złowrogiemu, starożytnemu zakonowi. Warto odnotować, że z żywymi trupami można się mierzyć tak wraz z innymi graczami, jak i w towarzystwie kompanów kontrolowanych przez sztuczną inteligencję (tak zwanych botów).

Kwestie techniczne

Call of Duty: Black Ops IIII wykorzystuje podrasowany engine, który napędzał wcześniejsze części serii. Pecetowa wersja gry działa w rozdzielczości 4K i wykorzystuje ultrapanoramiczne wyświetlacze, a została zintegrowana z usługą Battle.net.

Ostatnia modyfikacja 1 marca 2019

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-88  

Ocena użytkowników: 3,7 / 10 na podstawie 1422 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4 / 10 na podstawie 823 głosów czytelników.

Call of Duty: Black Ops IIII cena w dniu premiery: 234,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Call of Duty: Black Ops IIII

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Call of Duty: Black Ops IIII Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-4340 3.6 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel i5-2500K 3.3 GHz / AMD Ryzen R5 1600X 3.6 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 390 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE