Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Devil May Cry - seria gier

Seria gier akcji z rozgrywką nastawioną na widowiskowe sekwencje walki, uznawana za jedne z najlepszych slasherów na rynku. Devil May Cry zalicza się do grona najważniejszych marek w portfolio wydawniczym japońskiej firmy Capcom.

Pomysłodawcą serii, według pierwotnych założeń mającej być spin-offem cyklu Resident Evil, jest Hideki Kamiya. Projekt Devil May Cry ostatecznie przekształcono w zupełnie nową markę, która zadebiutowała w 2001 roku na konsoli PlayStation 2. Część druga ukazała się na tej samej platformie dwa lata później, a w 2019 doczekała się wydania na Nintendo Switch. Trzecia odsłona, zatytułowana Devil May Cry 3: Dante’s Awakening, miała swoją premierę w 2005 na PS2, w 2006 na PC, a w 2020 na Switcha. Po wypuszczeniu Devil May Cry 4 (2008 r., w wersjach na PC, PS3 i Xboksa 360) szefostwo firmy Capcom podjęło decyzję o konieczności gruntownej zmiany. Jej efektem okazał się reboot serii w 2013 roku, kiedy swoją premierę miał DmC: Devil May Cry autorstwa studia Ninja Theory. Oczekiwanie na tytuł urozmaicono w 2012 roku poprzez Devil May Cry HD Collection, czyli wydanie zawierające zremasterowane wersje pierwszych trzech odsłon (które ukazało się również w 2018 na PC, PS4 i Xboksa One). Ciepłe przyjęcie restartu serii sprawiło, że w dwa lata później na PlayStation 4 i Xboksie One pojawiło się DmC: Devil May Cry Definitive Edition, zawierające wszystkie dotychczas wydane dodatki do DmC: Devil May Cry wraz z kilkoma elementami przygotowanymi specjalnie na rzecz tej wersji (m.in. tryb Turbo). W tym samym roku gracze mieli okazję nabyć Devil May Cry 4: Special Edition, czyli ulepszoną wersję czwartej odsłony serii, przeznaczoną na PC, PlayStation 4 i Xboksa One. Poza poprawioną grafiką twórcy pokusili się również o udostępnienie trzech nowych grywalnych postaci. Pełnoprawna piąta odsłona cyklu, Devil May Cry 5, ukazała się w 2019 roku na PC i konsole ósmej generacji. Jej akcję osadzono tuż po wydarzeniach z Devil May Cry 4, a do dyspozycji otrzymaliśmy trzech grywalnych bohaterów. Za stworzenie tytułu odpowiadali twórcy pierwszych odsłon, z Hideakim Itsuno (Dragon’s Dogma) na czele.

Motywem przewodnim fabuły gier z cyklu Devil May Cry jest zemsta, jakiej główny bohater – Dante – pragnie dokonać na demonach winnych śmierci matki i skorumpowania brata. Aby osiągnąć swój cel, heros musi przebijać się przez hordy wrogów i pokonywać kolejnych bossów stających mu na drodze. Zmiana w dotychczasowo prowadzonej fabule nadeszła wraz z pojawieniem się na rynku czwartej odsłony serii. Gracz wciela się w niej w nowego bohatera, Nero, będącego świadkiem mordu dokonanego na swoich braciach przez protagonistę poprzednich odsłon. Motywem przewodnim pozostaje więc zemsta, jednak ukazana z innej perspektywy. Devil May Cry 5 prezentuje dalsze losy Dantego oraz Nero, a także nowej postaci, znanej jako V. Mężczyźni ponownie mierzą się z hordami demonów oraz innymi atakującymi nasz świat potworami.

Do tej pory rozgrywka była nastawiona jedynie na zabawę solową, jednak w najnowszej odsłonie serii po raz pierwszy pojawia się oparty na kooperacji tryb multiplayer, stawiający na starcia z licznymi przeciwnikami. Wyzwanie dla gracza stanowi nie tylko pokonanie wrogów w możliwie najkrótszym czasie, ale także zaprezentowanie efektownego stylu walki, który podlega ocenie po ukończeniu każdego etapu.

Początkowe cztery odsłony cyklu korzystały z kolejnych wersji autorskiego silnika – DMC. Wraz ze zmianą zespołu deweloperskiego zdecydowano się także na zmianę technologii. W DmC: Devil May Cry zastosowano więc popularny silnik Unreal Engine 3 (wykorzystany również we wcześniejszej grze studia Ninja Theory - Enslaved: Odyssey to the West). Z kolei Devil May Cry 5 korzysta z RE Engine, silnika stworzonego specjalnie z myślą o Resident Evil 7: Biohazard, pozwalającego na zaimplementowanie do gry fotorealistycznej grafiki.

Do popularyzacji marki Devil May Cry poza światem gier wideo przyczyniły się m.in. dwie powieści pióra Shinya Goikedy, seria komiksów wydawnictwa Dreamwave Productions oraz 12-odcinkowy serial anime. W 2011 roku wytwórnia Screen Gems ogłosiła rozpoczęcie prac nad filmową adaptacją, jednak od tego czasu na jej temat ukazało się niewiele informacji.

Devil May Cry 5
Devil May Cry 5

Akcji 8 marca 2019

Kolejna odsłona słynnej serii slasherów opowiadająca o przygodach Dantego - pół człowieka, a pół demona, który walczy z rozmaitymi stworami. DMC 5 zostało osadzone po wydarzeniach z Devil May Cry 2 i oferuje trzech grywalnych bohaterów - poza Dantem są to Nero i tajemniczy V.

PCPS5XSXPS4XONE

Devil May Cry 4: Special Edition
Devil May Cry 4: Special Edition

Akcji 23 czerwca 2015

Ulepszona edycja czwartej odsłony cyklu slasherów firmy Capcom, która zadebiutowała w 2008 roku na konsolach i komputerach PC. W grze poznajemy nowego bohatera imieniem Nero, należącego do elitarnego Zakonu Świętych Rycerzy. Będąc świadkiem rzezi dokonanej na swoich pobratymcach przez dotychczasowego protagonistę cyklu, Dantego, nasz bohater postanawia rozprawić się z mordercą i odkryć dlaczego stał się on wrogiem Zakonu. Podczas tej niebezpiecznej misji czeka go cała masa zagadek oraz hord demonów do pokonania. W niektórych misjach pokierujemy też postacią samego Dantego. Specjalna edycja gry może poszczycić się podrasowaną oprawą graficzną w rozdzielczości 1080p. Twórcy wprowadzili także 3 nowych grywalnych bohaterów, którymi możemy pokierować zamiennie podczas misji Nero i Dantego oraz nieobecny wcześniej na konsolach tryb Legendary Dark Knight. Całość uzupełnia zestaw dodatkowych ubrań i skórek dla naszych postaci.

PCPS4XONE

DmC: Devil May Cry Definitive Edition
DmC: Devil May Cry Definitive Edition

Akcji 10 marca 2015

Kompletna edycja gry DmC: Devil May Cry, jaka ukazała się w 2013 roku na pecetach i konsolach siódmej generacji, jako piąta odsłona popularnej serii slasherów firmy Capcom. Akcja gry, będącej jednocześnie restartem całego cyklu, toczy się równolegle w dwóch światach: ludzkim i piekielnym. W grze wcielamy się w postać bezkompromisowego wojownika imieniem Dante, którego zadaniem jest powstrzymanie hord demonów, jakie przedostały się do świata ludzi za pomocą międzywymiarowych portali. Mechanika rozgrywki czerpie ze swojego pierwowzoru z 2001 roku, a nasz protagonista może posługiwać się w walce dwoma odmiennymi trybami: anielskim i demonicznym. Edycja odświeżona na potrzeby konsol ósmej generacji może pochwalić się kilkoma poprawkami w modelu walki oraz podrasowaną oprawą graficzną w rozdzielczości 1080p. W pakiecie znajdziemy wszystkie dodatki DLC, jakie ukazały się już po premierze oryginału, a także ekskluzywną zawartość dodatkową (w tym paczkę strojów i nowe poziomy trudności).

PS4XONE

DMC: Devil May Cry
DMC: Devil May Cry

Akcji 15 stycznia 2013

Dynamiczna gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), będąca piątą odsłoną serii Devil May Cry i jednocześnie jej rebootem. Produkcja stworzona została przez brytyjskie studio Ninja Theory (Heavenly Sword, Enslaved: Odyssey to the West) pod nadzorem firmy Capcom. Akcja DMC: Devil May Cry toczy się równolegle w dwóch wymiarach – ludzkim i piekielnym (limbo), a gracze kierują poczynaniami młodzieńca imieniem Dante, który usiłuje stawić czoła demonom przedostającym się do świata ludzi. Rozgrywka utrzymana jest w stylu widowiskowego slashera, który wzbogacono o elementy przygodowe. Zabawa skupia się przede wszystkim na masowej eksterminacji przeciwników przy użyciu rozmaitych rodzajów broni białej i palnej.

PCX360PS3

Devil May Cry HD Collection
Devil May Cry HD Collection

Akcji 3 kwietnia 2012

Zremasterowana edycja trzech pierwszych części popularnej serii trzecioosobowych slasherów firmy Capcom, zapoczątkowanej w 2001 roku na konsoli PlayStation 2. Kolejne odsłony cyklu opowiadają o losach demonicznego wojownika, półkrwi demona imieniem Dante, który para się walką ze złem. Mechanika zabawy stanowi połączenie dynamicznych starć z elementami gier przygodowych oraz platformowych. Znakiem rozpoznawczym cyklu jest zaś niezwykle efektowny model walki, w którym toczymy kolejne pojedynki z kilkunastoosobowymi grupkami przeciwników i wymagającymi bossami, czyniąc użytek zarówno ze środków tradycyjnych, jak i specjalnych umiejętności bohatera - takich jak możliwość czasowej transformacji w demona. W skład pakietu Devil May Cry HD Collection weszły trzy pierwsze odsłony serii, oferujące zremasterowaną oprawę graficzną w standardzie HD oraz pokaźny zestaw osiągnięć i trofeów do odblokowania.

PCPS4XONEX360PS3

Devil May Cry 4
Devil May Cry 4

Akcji 5 lutego 2008

Dynamiczna, trzecioosobowa gra akcji, będąca czwartą pełnoprawną odsłoną serii slasherów firmy Capcom, związanej wcześniej głównie z konsolami firmy Sony. Fabuła Devil May Cry 4 koncentruje się na losach zupełnie nowego bohatera, jakim jest należący do Zakonu Świętych Rycerzy wojownik Nero. Kiedy pewnego dnia nasz protagonista staje się świadkiem rzezi swoich braci, dokonanej przez znanego z poprzednich odsłon serii Dantego, poprzysięga mu zemstę. Cała sprawa ma jednak drugie dno, a obaj bohaterowie finalnie łączą siły, aby stawić czoła wspólnemu wrogowi. Pod względem mechaniki gra nie różni się zbytnio od poprzednich części serii, koncentrując się na dynamicznej walce z grupami przeciwników oraz wymagającymi bossami. Podczas starć nasz protagonista wykorzystuje miecz oraz broń palną, ale posiada też odziedziczoną po ojcu zdolność, dzięki której może czasowo przeobrazić się w demonicznego wojownika o znacznie większej sile i odporności.

PCX360PS3

Devil May Cry 3: Dante's Awakening - Edycja Specjalna
Devil May Cry 3: Dante's Awakening - Edycja Specjalna

Akcji 1 marca 2005

Trzecia odsłona serii trzecioosobowych gier akcji z gatunku hack-and-slash. Fabuła Devil May Cry 3: Dante’s Awakening rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w części pierwszej. Pod względem mechaniki gra stanowi w pewnym stopniu powrót do korzeni, oferując jednocześnie sporą innowację w postaci możliwości wyboru indywidualnego stylu zabawy. W zależności od preferencji, w grze możemy specjalizować się np. w precyzyjnych cięciach bronią białą (Swordmaster), walce defensywnej (Royal Guard) czy skutecznej ofensywie z wykorzystaniem broni palnej (Gunslinger). Pozostałe elementy rozgrywki pozostały niezmienione, tak więc czeka nas efektowna walka z kilkunastoma wrogami jednocześnie i mnóstwo dynamicznych sekwencji akcji, a całości towarzyszy mocna, heavy metalowa ścieżka dźwiękowa.

PCSwitchPS2

Devil May Cry 2
Devil May Cry 2

Akcji 25 stycznia 2003

Kontynuacja wydanego w 2001 roku trzecioosobowego slashera firmy Capcom, opowiadającego o przygodach Dantego - półkrwi demona i pogromcy zła. W tej odsłonie cyklu losy bohatera splatają się z poczynaniami wojowniczki imieniem Lucia, a celem ich obojga jest powstrzymanie biznesmena Ariusa przez wskrzeszeniem demona i osiągnięciem nadludzkiej mocy, mogącej zapewnić mu władzę nad światem. Mechanika zabawy w Devil May Cry 2 pozostała praktycznie niezmieniona, choć elementem wyróżniającym grę jest odejście od gotyckiego stylu pierwowzoru na rzecz zupełnie nowej scenerii: nowoczesnego miasta z drapaczami chmur i labiryntem ulic. Rozgrywka składa się z dwóch niezależnych kampanii, w których pokierować możemy poczynaniami każdego z dwójki bohaterów. Każde z nich ma nieco odmienny styl rozgrywki – w przeciwieństwie do silnego, lecz powolnego Dantego, Lucia jest znacznie szybsza i zwinniejsza. Obie postaci obdarzono jednak znaną z pierwowzoru możliwością transformacji w demona.

SwitchPS2

Devil May Cry
Devil May Cry

Akcji 16 października 2001

Opracowana przez wewnętrzne studio firmy Capcom (pierwotnie jako kolejna odsłona serii Resident Evil) trzecioosobowa gra akcji, kładąca nacisk na dynamiczny i efektowny model walki. Fabuła Devil May Cry osadzona została w czasach współczesnych, na fikcyjnej wyspie Mallet Island. Podczas zabawy śledzimy losy mrocznego wojownika Dantego (pół-człowieka pół-demona), który musi zmierzyć się z władcą podziemnego świata Mundusem, pokonanym dwa tysiące lat wcześniej przez jego ojca. Rozgrywka skupia się na sprawnej eliminacji kolejnych fal wrogów za pomocą kilku stopniowo ulepszanych narzędzi zagłady. Na każdym etapie gry nasze poczynania oceniane są w specjalnej skali, uwzględniającej czas jego ukończenia, stylowość walki, użyte przedmioty oraz liczbę odniesionych ran. Swoistą ciekawostkę stanowi też możliwość chwilowej przemiany bohatera w demona, podczas której otoczony specjalną aurą Dante sieje spustoszenie z jeszcze większą siłą.

SwitchPS2