Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Watch Dogs - seria gier

Seria trzecioosobowych gier akcji z otwartym światem, zapoczątkowana przez wydaną w 2014 roku grę Watch Dogs. Nad jej kolejnymi częściami czuwają studia deweloperskie należące do jej wydawcy – francuskiego koncernu Ubisoft. Cykl zaznaczył swoją obecność zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach siódmej, ósmej oraz dziewiątej generacji.

Gry spod szyldu Watch Dogs opowiadają o walce hakerów z coraz bardziej autorytarnymi rządami w różnych częściach świata. Pierwsza część serii zabrała nas do Chicago z niedalekiej przyszłości, a jej głównym bohaterem był Aiden Pearce, samotnik szukający zemsty za śmierć swojej siostrzenicy i próbujący zniszczyć Centralny System Operacyjny (ctOS) umożliwiający masową inwigilację obywateli. Watch Dogs 2 przeniosło nas do San Francisco, gdzie jako Marcus Holloway, czyli członek lokalnego odłamu grupy hakerskiej znanej jako DedSec, walczyliśmy z ctOS, jednocześnie dbając o odpowiedni wizerunek naszej frakcji. Akcję trzeciej części serii, czyli Watch Dogs: Legion, osadzono natomiast w postbrexitowym Londynie znajdującym się pod rządami Albionu – prywatnej organizacji militarnej. Produkcja nie miała jednego głównego bohatera, gdyż gracze, którym po raz kolejny przyszło stanąć w szeregach DedSec, mogli zwerbować do tej grupy dowolnego mieszkańca miasta, a następnie przejąć nad nim bezpośrednią kontrolę.

W grach spod szyldu Watch Dogs otrzymujemy do dyspozycji rozległe otwarte światy obejmujące miasta oraz okalające je tereny. Mapy przemierzamy zarówno na piechotę (co uatrakcyjnia znacznie rozwinięta w drugiej odsłonie cyklu możliwość pokonywania przeszkód terenowych w zręczny, parkourowy sposób), jak i za sterami rozmaitych pojazdów oraz maszyn. Akcja jest prezentowana z perspektywy trzeciej osoby (TPP), a zadaniom popychającym fabułę do przodu towarzyszą rozmaite aktywności opcjonalne. Produkcje pozwalają przy tym zarówno na działanie po cichu, jak i na wdawanie się w otwartą wymianę ognia z przeciwnikami. Tym, co wyróżnia serię Watch Dogs, są futurystyczne gadżety. Na ich czele stoi smartfon, który po połączeniu z ctOS umożliwia hakowanie otoczenia; dzięki niemu możemy między innymi przejmować kontrolę nad miejskim monitoringiem i sygnalizacją świetlną, zdalnie manipulować pojazdami, włamywać się do telefonów przechodniów znajdujących się w pobliżu czy wreszcie pozyskiwać szczegółowe informacje o mijanych osobach. Ostatni aspekt rozgrywki znacznie rozwinięto w Watch Dogs: Legion, w którym każdy NPC posiada unikalny wygląd, osobowość, przeszłość oraz predyspozycje rzutujące na jego potencjalną specjalizację.

Oprócz kampanii fabularnej każda gra spod szyldu Watch Dogs posiada tryb multiplayer pozwalający na wieloosobową zabawę przez Internet.

Po raz pierwszy o grze Watch Dogs usłyszeliśmy na targach E3 2012, kiedy to firma Ubisoft pokazała światu materiał wideo ukazujący rzekomo właściwą rozgrywkę. Produkcja zadebiutowała w maju 2014 roku i jak się okazało, jej debiutancka prezentacja rozminęła się z rzeczywistością. W porównaniu z nią, wyraźnemu pogorszeniu uległa przede wszystkim oprawa graficzna, przez co Watch Dogs stało się dla wielu graczy synonimem tak zwanego downgrade'u. Choć gra trafiła zarówno na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, jak i na PlayStation 3, Xboksa 360 i Nintendo Wii U, jej kontynuacja, czyli wydana w listopadzie 2016 roku gra Watch Dogs 2, pojawiła się już tylko na PC i konsolach ósmej generacji. Watch Dogs: Legion, czyli trzecia część serii, także będzie tytułem międzygeneracyjnym, a oprócz pecetów, PlayStation 4 i Xboksa One trafi na dziewiątą generację konsol, czyli PlayStation 5 i Xboksa Series X.

Watch Dogs: Legion
Watch Dogs: Legion

Akcji 29 października 2020

Watch Dogs Legion to trzecia odsłona popularnego cyklu gier firmy Ubisoft. Główną nowością jest możliwość przejęcia kontroli nad niemal dowolną postacią neutralną. Akcja gry toczy się w postbrexitowym Londynie, a fabuła koncentruje się na hakerskiej grupie DedSec.

PCPS5XSXPS4XONE

Watch Dogs 2
Watch Dogs 2

Akcji 15 listopada 2016

Kontynuacja sandboksowej gry akcji TPP, wydanej przez firmę Ubisoft w 2014 roku. Akcja Watch Dogs 2 przeniesiona została do San Francisco, a podczas zabawy wcielamy się w Marcusa Hollowaya – członka lokalnej grupy hakerskiej Dedsec, która stawia sobie za cel nie tylko walkę z Centralnym Systemem Operacyjnym ctOS, ale przede wszystkim dobrą zabawę. Podobnie jak w poprzedniczce, podstawowym elementem mechaniki jest hakowanie elementów miejskiej infrastruktury oraz prywatnych urządzeń komunikacyjnych. Element ten został jednak w kontynuacji znacząco rozwinięty, a do dyspozycji bohatera oddano kilka zupełnie nowych gadżetów. W grze tradycyjnie zadbano o swobodę w doborze metody realizacji misji, poprawiono też model jazdy samochodami oraz sposób poruszania się bohatera. Jednocześnie fabuła gry jest utrzymana na dużo większym luzie, a otwarty świat stał się znacznie barwniejszy i bardziej żywy, niż w dość ponurym pierwowzorze.

PCPS4XONE

Watch Dogs
Watch Dogs

Akcji 27 maja 2014

Przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której powstanie odpowiadają studia deweloperskie koncernu Ubisoft na czele z Ubisoft Montreal. Fabuła Watch Dogs przenosi graczy w niedaleką przyszłość do Chicago, jednego z wielu amerykańskich miast, których infrastrukturą zarządza Centralny System Operacyjny (CtOS). Główny bohater to Aiden Pearce, utalentowany haker potrafiący włamać się niemal do każdego urządzenia elektronicznego i wykorzystać jego możliwości, by sprokurować rozwój wypadków lub wpłynąć na zachowanie innych ludzi. Rozgrywka toczy się w otwartym świecie, a gracz ma dużą swobodę w wykonywaniu zadań. Zastosowana w grze mechanika walki łączy elementy trzecioosobowej strzelaniny, skradanki i zręcznościówki. Watch Dogs oferuje również unikalny tryb multiplayer, w którym poczynania innych graczy wpływają na przebieg kampanii single player.

PCPS4XONEX360PS3WiiU