Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Red Dead - seria gier

Red Dead to uznana seria strzelanek trzecioosobowych z akcją osadzoną na Dzikim Zachodzie. Gry z cyklu są opracowywane i wydawane przez firmę Rockstar Games, twórców m.in. serii Grand Theft Auto.

Część pierwsza, nosząca nazwę Red Dead Revolver, ukazała się w 2004 roku na konsole PlayStation 2 i Microsoft Xbox. W 2016 roku twórcy wypuścili wersję przystosowaną do nowszej i potężniejszej platformy PlayStation 4, różniącej się od oryginału m.in. usprawnieniami w zakresie oprawy wizualnej. W 2010 roku na rynku pojawiła się część druga, Red Dead Redemption, w wersjach na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Gra zachowała westernowy klimat poprzedniczki, ale opowiadała już zupełnie inną historię. Produkcja została bardzo ciepło przyjęta przez środowisko branżowe, osiągając zawrotne 95 punktów na 100 możliwych w serwisie Metacritic. Tytuł otrzymał serię dodatków DLC, spośród których jeden – Undead Nightmare – oferował kompletnie nową kampanię fabularną, opartą na popularnym motywie inwazji zombie. Kontynuacja pierwszej części, Red Dead Redemption 2, ujrzała światło dzienne w 2018 roku na konsolach ósmej generacji, a rok później również na PC, pierwotnie tylko w Epic Games Store i Rockstar Games Launcher, dopiero z czasem trafiając na Steam. Zdaniem wielu RDR 2 to jedna z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek powstały, co zdają się potwierdzać noty w wysokości 93, 97 i 97 w serwisie Metacritic, odpowiednio dla wersji na PC, PS4 i Xboksa One. Wydanie pecetowe w okolicach premiery borykało się z licznymi technicznymi mankamentami oraz problemem wizerunkowym związanym z czasową ekskluzywnością dla konkretnych launcherów. Sequel doczekał się również darmowego rozszerzenia wprowadzającego rozgrywkę wieloosobową, nazwanego Red Dead Online. Jest ono dostępne dla każdego posiadacza podstawowej wersji gry, ale funkcjonuje jako całkiem osobny produkt.

Akcja serii toczy się w brutalnym świecie Dzikiego Zachodu, gdzie na zuchwałych poszukiwaczy przygód czekają zarówno okazje do zarobku, jak i liczne niebezpieczeństwa. Jako że protagonistami są z reguły hardzi awanturnicy, często zdarza nam się połączyć jedno z drugim i na drodze strzelanin, potyczek i pojedynków zarabiać na chleb powszedni oraz nowe pukawki. Przygody bohaterów pozwalają nam odwiedzać rozmaite lokacje charakterystyczne dla kina westernowego: zagubione wśród pustkowi miasteczka i rancza, atakowane przez bandytów linie kolejowe, skaliste kaniony stanowiące kryjówki dla wyjętych spod prawa itp.

Głównym bohaterem pierwszej części jest tytułowy Red, syn poszukiwacza złota oraz Indianki. Pewnego dnia ojciec protagonisty wraca do domu ze świetną nowiną: wraz ze swoim partnerem w interesach odnalazł obiecujące złoże kruszcu. Radosna atmosfera kończy się jednak bardzo szybko, bowiem dom bohaterów zostaje zaatakowany przez bandytów. Rodzice Reda giną, a chłopak jest zmuszony do ucieczki. Rozpoczyna on karierę łowcy nagród, tropiącego i eliminującego zbirów za pieniądze. Ogrywając kolejne etapy, mamy okazję wcielić się nie tylko w tytułowego Reda, ale również w rozmaite postacie poboczne: angielskiego rewolwerowca, wojowniczą właścicielkę rancza, a nawet generała armii. Podczas wykonywania zadań używamy wszelkiej maści rewolwerów, karabinów, strzelb, stacjonarnych działek, a także noży i eksplodujących lasek dynamitu. Broń możemy ulepszać, a także kupować i zdobywać nowe jej rodzaje. Szczególną cechą rozgrywki jest tryb Dead Eye, który po uruchomieniu spowalnia czas i pozwala na precyzyjne oznaczenie celów do ostrzału. Zabawę dopełniają pojedynki zrealizowane w formie wymagających minigier. Zwykłe strzelaniny zachowują taktyczną głębię dzięki systemowi osłon – bohaterowie mogą ukrywać się przed ostrzałem za elementami otoczenia.

Red Dead Redemption odświeżyło model rozgrywki części pierwszej, wzbogacając go o całkowicie otwarty świat oraz zupełnie nową fabułę. Tym razem gracze wcielają się w Johna Marstona, byłego przestępcę, który pragnie zostawić awanturniczą przeszłość za sobą i poświęcić się rodzinie. Niestety, rządowi agenci porywają jego bliskich i za pomocą szantażu zmuszają go do wejścia w buty łowcy nagród. Niegdysiejszy bandyta jest zmuszony ścigać swoich byłych kompanów. Rozległy świat RDR oferuje mnóstwo klimatycznych zadań dodatkowych: ujeżdżanie koni, polowanie na zwierzęta i skórowanie ich, patrolowanie lokacji i zabijanie lub chwytanie bandytów, poszukiwanie skarbów, siłowanie się na rękę, hazard i wiele innych.

Akcja Red Dead Redemption 2 toczy się kilka lat przed wydarzeniami z poprzedniej części. Głównym bohaterem produkcji jest Arthur Morgan, który jako prawa ręka Dutcha van der Lindego musi zwalczyć problemy trapiące ich gang po nieudanym napadzie w mieście Blackwater. Gra oddaje do naszej dyspozycji ogromny, otwarty świat, składający się z gór, prerii, rzek, lasów oraz tętniących życiem miast. Mechaniki z pierwszej części usprawniono, a także dodano system reputacji wpływający na nasze relacje z członkami gangu oraz wybory decydujące o przebiegu historii. RDR 2 zasłynęło niezwykłym przywiązaniem do szczegółów – nawet na długi czas po premierze gracze odkrywali w produkcji różne smaczki i detale związane z fabułą czy też mechanikami gry.

Red Dead Online
Red Dead Online

Akcji 14 maja 2019

Moduł sieciowy gry Red Dead Redemption 2, udostępniony przez firmę Rockstar Games jako darmowe rozszerzenie lub samodzielna gra. RDO korzysta ze świata oraz zawartości opracowanych na potrzeby kampanii fabularnej, dodając do nich elementy sieciowe.

PCPS4XONE

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Akcji 26 października 2018

Trzecia część serii Red Dead, a zarazem prequel bestsellerowego Red Dead Redemption. W Red Dead Redemption 2 gracze trafiają na Dziki Zachód z 1899 roku, by w skórze Arthura Morgana stawić czoła problemom, jakie trapią gang Dutcha van der Lindego. Obok rozbudowanego trybu dla pojedynczego gracza istnieje równie złożony sieciowy moduł multiplayer - Red Dead Online.

PCPS4XONE

Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Akcji 18 maja 2010

Kontynuacja osadzonej w realiach Dzikiego Zachodu przebojowej gry akcji studia Rockstar Games. Druga część serii opowiada zupełnie nową historię, której akcja rozgrywa się u progu XX wieku. W grze wcielamy się w postać Johna Marstona, który na zlecenie agentów rządowych tropi dawnych kompanów z gangu. Całość zrealizowano z iście westernowym rozmachem, wypełniając rozgrywkę konnymi gonitwami i widowiskowymi pojedynkami.

PS4SwitchX360PS3

Red Dead Revolver
Red Dead Revolver

Akcji 3 maja 2004

Utrzymana w westernowej stylistyce trzecioosobowa gra akcji, za której powstanie odpowiada znana m.in. z serii Grand Theft Auto i Midnight Club firma Rockstar Games. Akcja gry rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, a my wcielamy się w postać niejakiego Reda, który w młodości był świadkiem śmierci rodziców z rąk meksykańskich bandytów, ostrzących sobie zęby na odnalezioną na ich ziemiach żyłę złota. Po latach nasz protoplasta powraca w rodzinne strony wiedziony chęcią zemsty, a jego głównym celem jest posłanie do piachu możliwie jak największej ilości rzezimieszków. Określana jako Grand Theft Auto na Dzikim Zachodzie rozgrywka polega w głównej mierze na realizacji kolejnych zadań fabularnych i licznych pojedynkach rodem z najlepszych filmowych westernów. Autorzy zadbali o charakterystyczny klimat Dzikiego Zachodu, odwzorowując typowe dla gatunku lokacje, budynki i postacie. W ręce graczy oddano też bogaty arsenał ok. 30 zróżnicowanych broni, takich jak rewolwery, strzelby, karabiny i ładunki wybuchowe.

PS4PS2XBOX