Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Red Dead - seria gier

Red Dead to uznana seria konsolowych strzelanin trzecioosobowych, których akcję ulokowano na Dzikim Zachodzie. Gry z cyklu są opracowywane i wydawane przez firmę Rockstar Games, twórców m.in. serii Grand Theft Auto.

Część pierwsza, nosząca nazwę Red Dead Revolver, ukazała się w 2004 roku na konsole PlayStation 2 i Microsoft Xbox. W 2016 roku twórcy wypuścili wersję przystosowaną do nowszej i potężniejszej platformy PlayStation 4, czemu towarzyszyły m.in. usprawnienia w zakresie oprawy wizualnej. W 2010 roku na rynku pojawiła się część druga, Red Dead Redemption, w wersjach na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Gra zachowała westernowy klimat poprzedniczki, ale opowiadała już zupełnie inną historię. Produkcja ta została bardzo ciepło przyjęta przez środowisko branżowe, osiągając zawrotne 95 punktów na 100 możliwych w serwisie metacritic.com. Tytuł otrzymał serię dodatków DLC, spośród których jeden – Undead Nightmare – oferował kompletnie nową kampanię fabularną, opartą na popularnym motywie inwazji zombie. Premiera kontynuacji o nazwie Red Dead Redemption 2 planowana jest na rok 2018.

Akcja serii toczy się w brutalnym świecie Dzikiego Zachodu, gdzie na zuchwałych poszukiwaczy przygód czekają zarówno okazje do zarobku, jak i liczne niebezpieczeństwa. Jako że protagonistami są z reguły hardzi awanturnicy, często zdarza nam się połączyć jedno z drugim i na drodze strzelanin, potyczek i pojedynków zarabiać na chleb powszedni oraz nowe pukawki. Przygody bohaterów pozwalają nam odwiedzać rozmaite lokacje charakterystyczne dla kina westernowego: zagubione wśród pustkowi miasteczka i rancza, atakowane przez bandytów linie kolejowe, skaliste kaniony stanowiące kryjówki dla wyjętych spod prawa itp.

Głównym bohaterem części pierwszej jest tytułowy Red, syn poszukiwacza złota oraz Indianki. Pewnego dnia ojciec protagonisty wraca do domu ze świetną nowiną: wraz ze swoim partnerem w interesach odnalazł obiecujące złoże kruszcu. Radosna atmosfera kończy się jednak bardzo szybko, bowiem dom bohaterów zostaje zaatakowany przez bandytów. Rodzice Reda giną, a chłopak jest zmuszony do ucieczki. Rozpoczyna on karierę łowcy nagród, tropiącego i eliminującego zbirów za pieniądze. Ogrywając kolejne, mamy okazję wcielić się nie tylko w tytułowego Reda, ale też w rozmaite postacie poboczne: angielskiego rewolwerowca, wojowniczą właścicielkę rancza, a nawet generała armii.

Podczas wykonywania zadań używamy wszelkiej maści rewolwerów, karabinów, strzelb, stacjonarnych działek, a także noży i eksplodujących lasek dynamitu. Broń możemy ulepszać, a także kupować i zdobywać nowe jej rodzaje. Szczególną cechą rozgrywki jest tryb Dead Eye, który po uruchomieniu spowalnia czas i pozwala na precyzyjne oznaczenie celów do ostrzału. Zabawę dopełniają pojedynki zrealizowane w formie wymagających minigier. Zwykłe strzelaniny zachowują taktyczną głębię dzięki systemowi osłon – bohaterowie mogą ukrywać się przed wrogim ostrzałem za elementami otoczenia.

Red Dead Redemption odświeżyło model rozgrywki części pierwszej, wzbogacając go o całkowicie otwarty świat oraz zupełnie nową fabułę. Tym razem gracze wcielali się w Johna Marstona, byłego przestępcę, który pragnie zostawić awanturniczą przeszłość za sobą i poświęcić się rodzinie. Niestety, rządowi agenci porywają jego bliskich i za pomocą szantażu zmuszają go do wejścia w buty łowcy nagród. Niegdysiejszy bandyta jest zmuszony ścigać swoich byłych kompanów.

Rozległy świat Redemption oferuje mnóstwo klimatycznych zadań dodatkowych: ujeżdżanie koni, polowanie na zwierzęta i skórowanie ich, patrolowanie lokacji i zabijanie lub chwytanie bandytów, poszukiwanie skarbów, siłowanie się na rękę, hazard i wiele innych.

Red Dead Redemption 2
Red Dead Redemption 2

Akcji 26 października 2018

Trzecia część serii Red Dead, a zarazem prequel bestsellerowego Red Dead Redemption. W Red Dead Redemption 2 gracze trafiają na Dziki Zachód z 1899 roku, by w skórze Arthura Morgana stawić czoła problemom, jakie trapią gang Dutcha van der Lindego. Obok rozbudowanego trybu dla pojedynczego gracza istnieje równie złożony sieciowy moduł multiplayer - Red Dead Online.

PCPS4XONE

Red Dead Redemption
Red Dead Redemption

Akcji 18 maja 2010

Kontynuacja osadzonej w realiach Dzikiego Zachodu przebojowej gry akcji studia Rockstar Games, która ukazała się w 2004 roku na konsolach szóstej generacji. Druga część serii opowiada zupełnie nową historię, której akcja rozgrywa się u progu XX wieku. W grze wcielamy się w postać drobnego rzezimieszka Johna Marstona, który próbując odnaleźć swoje miejsce na prerii, wplątuje się w skomplikowaną intrygę z udziałem kowbojów, Indian oraz poważnych przemysłowców. Podczas gry eksplorujemy skonstruowany na podstawie rozwiązań zastosowanych w serii Grand Theft Auto ogromny, otwarty świat i realizujemy kolejne zadania fabularne związane z wątkiem głównym, a także szereg dodatkowych misji pobocznych. Całość zrealizowano z iście westernowym rozmachem, wypełniając rozgrywkę konnymi gonitwami i widowiskowymi pojedynkami. Dzięki znanemu z GTA IV silnikowi RAGE, możliwe stało się odtworzenie całego bogactwa Dzikiego Zachodu z różnorodnością lokacji i postaci, dzikiej przyrody oraz z dynamicznie zmieniającymi się porami dnia i efektami pogodowymi.

X360PS3

Red Dead Revolver
Red Dead Revolver

Akcji 3 maja 2004

Utrzymana w westernowej stylistyce trzecioosobowa gra akcji, za której powstanie odpowiada znana m.in. z serii Grand Theft Auto i Midnight Club firma Rockstar Games. Akcja gry rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, a my wcielamy się w postać niejakiego Reda, który w młodości był świadkiem śmierci rodziców z rąk meksykańskich bandytów, ostrzących sobie zęby na odnalezioną na ich ziemiach żyłę złota. Po latach nasz protoplasta powraca w rodzinne strony wiedziony chęcią zemsty, a jego głównym celem jest posłanie do piachu możliwie jak największej ilości rzezimieszków. Określana jako Grand Theft Auto na Dzikim Zachodzie rozgrywka polega w głównej mierze na realizacji kolejnych zadań fabularnych i licznych pojedynkach rodem z najlepszych filmowych westernów. Autorzy zadbali o charakterystyczny klimat Dzikiego Zachodu, odwzorowując typowe dla gatunku lokacje, budynki i postacie. W ręce graczy oddano też bogaty arsenał ok. 30 zróżnicowanych broni, takich jak rewolwery, strzelby, karabiny i ładunki wybuchowe.

PS4PS2XBOX