Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS2PS4XBOX
Okładka Red Dead Revolver (PS2)

Red Dead Revolver

Utrzymana w westernowej stylistyce trzecioosobowa gra akcji, za której powstanie odpowiada znana m.in. z serii Grand Theft Auto i Midnight Club firma Rockstar Games.

Akcji | TPP | western | TPS | strzelanki | XIX wiek

Okładka Red Dead Revolver (PS2)

producent: Rockstar Games

wydawca: Rockstar Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

3maj2004

PS2 XBOX

11paź2016

PS4

Red Dead Revolver wydano między innymi na konsolę PS2 i XBX. Gra jest dziełem studia Rockstar San Diego, znanego wcześniej pod nazwą Angel Studios. Produkcja powstawała początkowo pod skrzydłami firmy Capcom – przejęcie zespołu i praw do marki przez Rockstar Games zaowocowało przede wszystkim zmianą konwencji z weird western na spaghetti western. Tytuł czerpie z filmowego gatunku nie tylko inspirację, lecz także wybrane utwory Ennio Morricone'a, które towarzyszyły filmowym obrazom.

Fabuła

Historia opowiedziana w Red Dead Revolver rozpoczyna się w 1880 roku na terenie Dzikiego Zachodu. Niejaki Nate Harlow i jego partner, Griff, znaleźli złoże złota, ulokowane w miejscu zwanym Bear Mountain. Wieść o tym wydarzeniu szybko rozeszła się po okolicy, a możliwość łatwego wzbogacenia się przyciągnęła uwagę Generała Diego – byłego żołnierza meksykańskiej armii, dowodzącego grupą lokalnych watażków. Złoczyńcy udało się złapać Griffa, który, w zamian za darowanie życia, obiecał oprawcy połowę znalezionego kruszcu. Diego przystał na tę propozycję, wysyłając na miejsce Darena – swoją prawą rękę. Chcący bronić swej własności Nate został przez niego zastrzelony, czego świadkiem był jego syn, a zarazem tytułowy bohater – Red. Protagonista poprzysiągł zemstę na przestępcach, a w wymierzeniu sprawiedliwości pomocny miał się okazać należący do ojca rewolwer. Fabuła z biegiem czasu mocno się komplikuje, a o kolejnych intrygach gracz dowiaduje się głównie dzięki dobrze zrealizowanym przerywnikom filmowym. Warto również nadmienić, że pomimo poważnej otoczki, całość okraszona została solidną dawką humoru.

Mechanika

Red Dead Revolver na konsoli PS2 i XBX jest efektowną strzelaniną, w której akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Rozgrywka ma liniowy charakter, a poziomy ulokowano w klasycznych dla kinowych westernów lokacjach, takich jak niewielkie miasteczka, saloony, należące do wieśniaków farmy czy malownicze kaniony. Oczywiście nie mogło tu zabraknąć miejsca na sztandarowy etap wewnątrz jadącego pociągu. Zabawa koncentruje się na eliminacji przeciwników – bohater potrafi nie tylko strzelać, lecz także korzystać z elementów otoczenia i ukrywać się za osłonami. Do jego dyspozycji oddano około trzydziestu rodzajów broni – na rozbudowany arsenał składa się tytułowy rewolwer, a także rozmaite strzelby, karabiny maszynowe i ładunki wybuchowe. Nowe uzbrojenie możemy kupować w zamian za zdobywane podczas kolejnych misji dolary.

Dodatkowe urozmaicenie stanowi tryb Deadeye – po naładowaniu widocznego na ekranie wskaźnika, gracz może aktywować spowolnienie czasu, co pozwala na dokładne wycelowanie i lepsze zaplanowanie akcji. Od czasu do czasu przychodzi nam także zmierzyć się z bandytami w ikonicznych dla westernu pojedynkach jeden na jednego, rozgrywanych w samo południe. Również w tym przypadku czas zwalnia, a zadaniem gracza jest sięgnięcie po broń w odpowiednim momencie i oddanie celnego strzału. W miarę postępów w rozgrywce rośnie poziom trudności tych potyczek, przez co są one dla gracza coraz większym wyzwaniem, wymagającym przede wszystkim lepszego refleksu.

Kwestie techniczne

Red Dead Revolver prezentuje się okazale, ciesząc oczy dopracowanymi modelami postaci, a także bogatym w detale otoczeniem. Dopełnieniem wysokiej jakości oprawy graficznej jest klimatyczna ścieżka dźwiękowa, wyjęta z kultowych westernów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 341 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Red Dead Revolver

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Red Dead Revolver zadebiutowało na PlayStation 4
Red Dead Revolver zadebiutowało na PlayStation 4

wiadomość11 października 2016

Niedawne doniesienia głoszące nadejście Red Dead Revolver na PlayStation 4 okazały się prawdą. Produkcja zadebiutowała w PlayStation Store, gdzie sprzedawana jest za 63 zł.

Red Dead Revolver zmierza na PlayStation 4?
Red Dead Revolver zmierza na PlayStation 4?

wiadomość13 września 2016

W australijskiej wersji sklepu PlayStation Store pojawiło się odświeżone wydanie gry Red Dead Revolver. Mniej znany poprzednik Red Dead Redemption szybko zniknął z oferty, ale użytkownicy forum NeoGAF zdążyli wypisać najważniejsze informacje.

Red Dead Redemption - obejrzyj 30-minutowy film z polskimi napisami
Red Dead Redemption - obejrzyj 30-minutowy film z polskimi napisami

wiadomość21 czerwca 2010

Jakiś czas temu Rockstar Games wypuściło wspaniały półgodziny film fabularny bazujący na grze Red Dead Redemption. Dla wygody naszych czytelników przygotowaliśmy wersję z polskimi napisami.

O trybie multiplayer w Red Dead Redemption
O trybie multiplayer w Red Dead Redemption

wiadomość1 maja 2010

Od premiery Red Dead Redemption dzieli nas już raptem kilka tygodni. Chcąc jeszcze bardziej podkręcić atmosferę oczekiwania, ludzie Rockstar odpowiedzieli na najbardziej trapiące graczy pytania odnośnie trybu multiplayer.

Plotki o problemach z Red Dead Redemption
Plotki o problemach z Red Dead Redemption

wiadomość14 stycznia 2010

Rockstar San Diego nie ma ostatnio dobrej passy. Wpierw gruchnęła wiadomość o buncie żon zatrudnionych tam mężczyzn. Potem świat obiegła wieść o problemach zespołu odpowiedzialnego za serię Midnight Club. Teraz z kolei światło dzienne ujrzały plotki dotyczące procesu produkcyjnego Red Dead Redemption i obrazek, jaki malują jest po prostu katastrofalny.

PS2
XBOX
PS4