Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Mount & Blade - seria gier

Seria gier action-RPG z elementami zręcznościowymi oraz strategicznymi. Marka wykreowana została przez tureckie studio TaleWorld przy wsparciu wydawniczym szwedzkiej firmy Paradox Interactive.

Pierwsza odsłona cyklu Mount&Blade była zarazem debiutanckim projektem ekipy deweloperskiej pod kierunkiem Armagana Yavuza, Steve'a Negusa i Cema Çimenbiçera. Otwarte beta testy ruszyły w 2005 roku, jednak dopiero w 2008 roku firma Paradox Interactive zdecydowała się na komercyjne wydanie gry. Produkcja spotkała się z mieszanymi opiniami recenzentów, jednak zyskała spore grono entuzjastów wśród graczy. Efektem tego stały się późniejsze edycje specjalne jak Mount&Blade: Ogniem i Mieczem (2009) czy Mount&Blade: Dzikie Pola (2010), a także samodzielne rozszerzenie Mount&Blade: Warband (2010) i dodatek do niego – Napoleonic Wars (2012). Zachęceni sukcesem komercyjnym serii deweloperzy pokusili się także o przygotowanie kolejnych odsłon – With Fire & Sword: Caribbean oraz Mount & Blade II: Bannerlord.

Poszczególne gry z serii nie są połączone fabularnie. Ich wspólnym mianownikiem jest akcja osadzona w realiach jednej z historycznych epok (np. Średniowiecza oraz wojen napoleońskich). Kontrolowana przez gracza postać przemierza krainy w towarzystwie zbrojnej kompanii, uczestniczy w bitwach i wykonuje zlecane zadania. Zabawa łączy elementy action-RPG, zręcznościowe oraz strategiczne.

Charakterystycznym elementem serii jest rozgrywka toczona w dwóch trybach. Na mapie strategicznej czas biegnie tylko w momencie, gdy drużyna gracza znajduje się w ruchu. W dowolnym momencie można użyć pauzy, co pozwala m.in. zarządzać oddziałem, zmienić ekwipunek lub odwiedzić wybraną lokację. W trybie akcji gracz kontroluje poczynania bohatera obserwując wydarzenia z perspektywy pierwszej (FPP) lub trzeciej osoby (TPP).

Ważnym krokiem w rozwoju serii było wprowadzenie sieciowego trybu multiplayer, który po raz pierwszy pojawił się wraz z dodatkiem Mount&Blade: Warband pozwalając na rozgrywanie bitew z udziałem maksymalnie 64 graczy.

Mount & Blade II: Bannerlord
Mount & Blade II: Bannerlord

RPG 25 października 2022

Druga pełnoprawna odsłona popularnej sandboksowej serii Mount & Blade, która łączy elementy strategii i gier RPG w quasi-średniowiecznej otoczce. Miejscem akcji Bannerlord jest potężne mocarstwo, którego władca zmarł, nie pozostawiając po sobie dziedzica. Zadaniem bohatera jest odnaleźć się w tej skomplikowanej sytuacji politycznej, którą pogarszają panoszące się po traktach grupy najemników i rzezimieszków. Rozgrywka podzielona została tradycyjnie na związaną z zarządzaniem część strategiczną oraz zręcznościową, w której stajemy na czele stworzonej przez siebie drużyny. W Mount & Blade II: Bannerlord wprowadzono całą masę ulepszeń i modyfikacji, które nadały jej jeszcze bardziej sandboksowego charakteru. Poprawiono m.in. kreator postaci i samouczek, rozszerzono system rzemiosła oraz możliwości zarządzania naszymi włościami i wprowadzono bardziej realistyczny system handlu. W kwestii oprawy zwraca uwagę większa interaktywność świata oraz ulepszona grafika, uwzględniająca zmieniającą się pogodę oraz pory roku.

PCPS5XSXPS4XONE

Ogniem i Mieczem: Dzikie Pola
Ogniem i Mieczem: Dzikie Pola

RPG 10 grudnia 2010

Rozszerzona edycja gry Mount & Blade: Ogniem i Mieczem, która przeniosła mechanikę sandboksowego RPG studia TaleWorlds w realia Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czerpiąc przy tym wyraźnie inspiracje ze słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Rozgrywka stanowi tu w dalszym ciągu połączenie elementów gier akcji, RPG oraz strategii i toczy się niejako na dwóch płaszczyznach. Uniwersum gry zarządzamy z poziomu mapy strategicznej, by w razie potrzeby wkroczyć do akcji, kontrolując naszą postać w trybie pierwszo- lub trzecioosobowym. W stosunku do pierwotnej wersji gry, w Ogniem i Mieczem: Dzikie Pola ulepszono nieco oprawę wizualną, poprawiono sztuczną inteligencję sterowanych przez komputer żołnierzy i wprowadzono kilka pomniejszych usprawnień, w tym całą masę niedostępnych wcześniej zadań. Największą nowością jest jednak wprowadzenie trybu wieloosobowego, dzięki któremu rozgrywka nie kończy się po ukończeniu kampanii fabularnej, oferując możliwość toczenia potyczek ze znajomymi.

PC

Mount & Blade: Warband
Mount & Blade: Warband

RPG 30 marca 2010

Samodzielny dodatek do popularnej gry Mount & Blade studia TaleWorlds, która zdobyła uznanie dzięki unikalnemu połączeniu elementów strategii i gier RPG akcji. Twórcy postanowili przychylić się do sugestii i oczekiwań społeczności graczy, wprowadzając w swej produkcji szereg nowości i usprawnień, urozmaicających rozgrywkę. Przede wszystkim znacznie poprawiono inteligencję poszczególnych dowódców i wasali oraz rozwinięto możliwości dyplomatyczne gracza, co pozwoliło na znacznie większą kontrolę nad swoimi włościami. Znacznej poprawie uległa też oprawa wizualna gry. Największą nowością jest jednak wprowadzenie opcji rozgrywki wieloosobowej, pozwalającej na jednoczesną zabawę nawet 64 graczy w siedmiu różnych trybach gry. W Warband zawarto wszystkie lokacje, dostępne w oryginalnej wersji Mount & Blade, wprowadzając jednocześnie zupełnie nową frakcję Sułtanatu Sarranidzkiego oraz szereg nowych zadań do wypełnienia.

PCPS4XONEAND

Mount & Blade: Ogniem i Mieczem
Mount & Blade: Ogniem i Mieczem

RPG 4 grudnia 2009

Historyczna odsłona serii Mount & Blade, stworzona przez trzy współpracujące firmy: rosyjskie studio Snowberry Connection, ukraińskie Sich Studio oraz dewelopera oryginału - TaleWorlds Entertainment. Mount & Blade: Ogniem i Mieczem prezentuje realia XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej sąsiadów, przy czym mocno nawiązuje do książkowej trylogii Henryka Sienkiewicza. Zgodnie z tradycją marki, wcielamy się w awanturnika, który próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie targanym konfliktami. System rozgrywki został oparty na bazie oryginalnego Mount & Blade, a więc nadal mamy do czynienia z produkcją łączącą elementy RPG-a z grą strategiczną. W Mount & Blade: Ogniem i Mieczem pojawiają się jednak pewne nowości: zmianie uległ otwarty świat gry, wprowadzono broń palną oraz historyczne jednostki (np. polską husarię), a także fabularyzowane zadania, które często zlecają bohaterowie powieści Sienkiewicza lub postaci historyczne.

PC

Mount & Blade
Mount & Blade

RPG 16 września 2008

Oryginalne połączenie RPG-a z grą strategiczną, będące debiutanckim projektem niezależnego studia TaleWorlds. Gracz wciela się w podróżnika przybywającego do krainy Calradia, podzielonej na kilka konkurujących ze sobą królestw - i to od niego zależy, co stanie się dalej. Gra nie oferuje kampanii fabularnej, gdyż to gracz kształtuje losy swojego bohatera. Początkowo postać posiada wyłącznie konia i miecz, ale z czasem może stać się właścicielem pełnego rynsztunku bojowego oraz pełnoprawnej armii, a także zostać wasalem któregoś z panujących w Calradii władców. W Mount & Blade gracz swobodnie porusza się po mapie świata, docierając w ten sposób do miast i wsi, napotykając wrogie armie i odnajdując cele zadań. Z kolei w miejscowościach i podczas bitew sterujemy postacią niczym w rasowym RPG-u z widokiem TPP. W czasie starć gracz pełni rolę dowódcy, wydając swoim oddziałom rozkazy, a także osobiście rzuca się w wir walki. Mount & Blade oferuje sporo atrakcji: rozbudowaną ekonomię, rozwój postaci, różnorodne zadania, turnieje rycerskie itp.

PC