Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Subnautica
Subnautica
Subnautica Game Box

Najciekawsze materiały do: Subnautica

Subnautica - poradnik do gry
Subnautica - poradnik do gry

poradnik do gry9 czerwca 2021

Poradnik do gry Subnautica zawiera porady i opisy, które sprawią, że na samym starcie nie przepadniesz w morskich odmętach. Nasza solucja pomoże wam odkryć sekrety i zdobywać surowce, dzięki przetrwacie w świecie opanowanym przez podwodne kreatury.

Subnautica: Below Zero - pierwsze recenzje samodzielnego DLC
Subnautica: Below Zero - pierwsze recenzje samodzielnego DLC

wiadomość14 maja 2021

Subnautica Below Zero zadebiutowała i została obsypana recenzjami. W większości bardzo pozytywnymi. Unknown Worlds Entertainment ma co świętować.

Play at Home - Subnautica, Enter the Gungeon i inne gry na PS4 za darmo
Play at Home - Subnautica, Enter the Gungeon i inne gry na PS4 za darmo

wiadomość26 marca 2021

Ruszyła akcja Play at Home 2021 pozwalająca za darmo zdobyć zestaw godnych uwagi gier na PS4, takich jak Subnautica, Enter the Gungeon, Abzu, The Witness czy Rez Infinite.

Play at Home - Sony ujawnia kolejnych 10 darmowych gier, w tym Horizon Zero Dawn
Play at Home - Sony ujawnia kolejnych 10 darmowych gier, w tym Horizon Zero Dawn

wiadomość17 marca 2021

Sony przedstawiło listę kolejnych dziesięciu produkcji, które w ramach inicjatywy Play at Home będziemy mogli za darmo dodać na stałe do naszej biblioteki gier na PlayStation 4 i PlayStation 5. Wśród tytułów wchodzących w skład akcji znalazły się kompletna edycja Horizon Zero Dawn oraz Subnautica.

Koniec wiecznego wczesnego dostępu nastąpi w 2018 roku?
Koniec wiecznego wczesnego dostępu nastąpi w 2018 roku?

artykuł10 kwietnia 2018

Rust, The Forest, H1Z1, DayZ – przez ostatnie lata wielu graczy doszło do wniosku, że tytuły te nigdy nie zostaną ukończone. Tymczasem 2018 rok udowadnia, że lepiej nigdy nie mówić „nigdy”.

PC
XONE
PS4
Switch
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.02.2018 12:58
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany636606
89
Generał
6.5

Survival to The Long Dark, Rust, ewentualnie The Forest.
Jeżeli lubisz wodę i wyprawy z dziadkiem na ryby i płynące z tego emocję, to będziesz dobrze się bawić.
Ja po godzinie gry usypiałem. Emocje jak na rybach. dosłownie. Ziew.

18.02.2018 22:42
1
odpowiedz
zanonimizowany1074990
29
Generał
9.0

Nie jestem fanem podmorskich klimatów, ale Subnautica zdobyła moje uznanie, co tym lepiej o niej świadczy. Oto wśród tylu niedorobionych, jakoś zwykle ułomnych early accessowych surwiwali objawił się tytuł ukończony, dobrze pomyślany, dobrze wykonany, świetnie łączący otwarte środowisko z dobrą, kameralną, acz niepozbawioną doniosłych zaskoczeń fabułą SF. Optymalne proporcje bardzo klimatycznej eksploracji, napięcia, kreatywności i przekonującej narracji. Udane połączenie swobody, wyzwania i poczucia celowości, że to prowadzi skądś dokądś ale, co ważne, bynajmniej nie "za rękę". Są pewne podpowiedzi, jednak na poszczególnych etapach fabuły to jest bardziej na zasadzie "masz taką, a taką sytuację, takie, a takie środki, radź sobie, kombinuj, szukaj". Niespieszna, jak zwykle w moim przypadku, częściej relaksująca niż napięta rozgrywka zajęła mi 56 godzin. Do dyspozycji miałem jedynie jeden slot zapisu gry, przynajmniej jest swoboda wyboru kiedy i jak często zapisywać. To od biedy wystarczy. W razie zgonu bohater respawnuje "u siebie" z uszczuplonym stanem posiadania, nie sprawdzałem, jak bardzo uszczuplonym, wolałem raczej nie łamać imersji reinkarnacją i ładowałem zapis gry. Jednak taka sytuacja zdarzała się bardzo sporadycznie.

Jest to gra stawiająca na maksymalną imersję, stąd tryb FPP i milcząca postać. Dzięki temu zabiegowi gracz nie ma wrażenia, że prowadzi wirtualnego podopiecznego, a raczej właśnie, że sam nim jest. Dobry pomysł.

Oprawa audiowizualna to jeden z głównych atutów Subnautiki. Choć wolę "fotorealizm", grafika pasuje do tego typu gry i przedstawionego środowiska, które jest dokładnie tak urokliwe, jak należy się spodziewać po podmorskich okolicach typu rafy. Do pełni szczęścia może tylko brakuje nieco bardziej dobajerzonych podwodnych efektów świetlnych. Fauna i flora są pomysłowo zaprojektowane, a choć to obca planeta - wiarygodne jako morskie formy życia. Dźwięki i muzyka to istny majstersztyk doskonale uzupełniający to, co widać, a nieraz grający wręcz pierwsze skrzypce w budowaniu nastroju i imersji (która, nawiasem, nabiera w grze również bardziej dosłownego znaczenia).

Eksploracja jest niezwykle wciągająca. Najbliższe okolice są raczej sielankowe, ale prędzej, czy później gracz musi się zapuszczać coraz dalej, a zwłaszcza - coraz głębiej. A im głębiej, tym mroczniej, dziwniej, groźniej. Zstępowanie w niepokojącą ciemność. Doskonale pomyślane. Przemieszczanie się pod wodą jest też najzwyczajniej w świecie sprawne i miłe. Potoczyste, rzekłbym.

Konstruowanie, czyli tzw. crafting, jest należycie satysfakcjonujące, acz to i owo moim zdaniem ma dyskusyjną przydatność (np. (nie tylko) Cyklop, rzecz raczej przekombinowana, acz co kto lubi), co wynika również z jednej z wad, o których niżej. Paleta elementów spora, niektórych nawet nie czułem potrzeby konstruować.

Kilka trybów rozgrywki jednoosobowej pozwala na wybór, iloma czynnikami chcemy się podczas gry przejmować. Od pełnego surwiwalu po beztroski tryb swobodny. Jedynym, zdaje się, sposobem interakcji z innymi graczami są tzw. kapsuły czasu, pozwalające na "odchodnym" zostawić komuś do znalezienia wiadomość, obrazek, parę przedmiotów. Sam znalazłem dwie kapsuły, a i swoją, wypchaną tym, co uznałem za najprzydatniejsze, zostawiłem szczęśliwemu znalazcy.

Wady? Owszem, parę się plącze. Po pierwsze, programowe odcięcie gracza od możliwości letalnej rozprawy z zagrożeniami (poza drobnicą) mimo fabularnego uzasadnienia (tyleż zdawkowego, co durnego, acz nie psującego imersji), stawia nas w absurdalnej sytuacji, gdy przymusowo "spacyfikowanemu" rozbitkowi daje się za cel przeżycie w wybitnie nie pacyfistycznym środowisku jedynie z kozikiem i garścią "niedefinitywnych" środków odstraszania/zniechęcania. To wymusza pewne niezbyt przekonujące ułatwienia i uproszczenia w rozgrywce na odcinku konfrontacji z niemilcami. Po drugie, mapa, choć daje wrażenie pełnej swobody, zwyczajnie mogłaby być większa, nawet sporo. Nie wiem zresztą, czy to wada, czy raczej wyraz uznania dla eksploracji - chciałoby się więcej. Ale jednak na późniejszym etapie, gdy gracz już nieźle ogarnia okolice, wrażenie rozległości terenu okazuje się ułudą. Po trzecie, jedna z wczesnych scen w toku linii fabularnej jest ukazana w sposób sztuczno-alogicznie-hollywoodzki, acz nie będę zdradzał fabuły. Na koniec, tu i ówdzie spoza imersji wystaje wrażenie wyreżyserowania, gdy postępy w stanie posiadania i możliwościach gracza "dziwnym trafem" dokładnie korespondują z czekającymi go wyzwaniami. Np. kwestia tego, jak głęboko jest w stanie zejść. Głębokość zgniotu służy tu jako naturalny sposób stopniowego dawkowania graczowi obszarów dostępnych do eksploracji na danym etapie fabuły, bo też popycha ją do przodu między innymi docieranie do konkretnych lokacji.

Koniec końców to są drobiazgi i z wielką przyjemnością wystawiam grze 9/10 - warta swej niewysokiej ceny.

post wyedytowany przez zanonimizowany1074990 2018-02-19 09:32:17
24.02.2018 17:21
TraXsoN
odpowiedz
TraXsoN
92
Konsul

Fajna gierka ale pograłem 8 godzin i mam dość

03.03.2018 17:45
odpowiedz
1 odpowiedź
Szymonsikora
1
Junior

Jak zainstalować SUBNAUTICA?

13.03.2018 18:45
mackal83
odpowiedz
mackal83
134
Konsul
5.5

Pograłem trochę i sobie podarowałem.Świat przedstawiony po kilku godzinach gry zamiast urzekać i wciągać to nuży,bo ciągle woda i woda.Survival w tym przypadku szybko mnie odrzucił swoją przekombinowaną mechaniką gry.Szkoda,że twórcy nie poszli bardziej w stronę fabularną/przygodową,bo gra ma potencjał.

01.06.2018 15:48
odpowiedz
1 odpowiedź
milik86
1
Junior

Powiem tak, gra na początek wyśmienita, cacy i w ogóle super ale po 10h mam już serdecznie dość przekopywania dna za jakimiś schematami. Nie ma nawet głupiej mapki która pokazuje gdzie już byliśmy. Gra nie ciągnie, jak na coś nie trafisz przypadkowo to możesz i cały tydzień sobie pływać.

16.12.2018 22:11
odpowiedz
miskul
13
Legionista

Dlaczego twórcy nie zdecydowali się na zrobienie trybu multiplayer? Przecież ta gra byłaby idealna dla gry ze znajomymi, wtedy zabawa jest o wiele lepsza. Są mody na multiplayer, ale tak zbugowane, że cholera szkoda grać.

18.12.2018 16:16
odpowiedz
1 odpowiedź
sebster71
3
Junior
8.0

Kiedy kilka lat temu zetknąłem się z "Subnautica early access" byłem zachwycony, jako miłośnik gier typu survival uznałem że ta gra ma w sobie wszystkie elementy które sprawiały że granie w nią daje dużo satysfakcji i poczucie mile spędzonego czasu. Z biegiem lat obserwowałem jak gra jest rozwijana, udoskonalana i wzbogacana o nowe elementy. Któregoś jednak dnia dotarło do mnie że twórcy tej gry nie mają zamiaru jej skończyć, jako old school gamer'owi brakuje mi skończonych gier wśród nowych pozycji (mowa tu oczywiście o grach na PC). Do Subnautica postanowiłem wrócić kiedy prace nad nią zostaną zakończone, czyli prawdopodobnie nigdy.

18.12.2018 19:35
odpowiedz
sebster71
3
Junior

Dokłądnie tak, wyszła z wczesnego dostępu w Styczniu tego roku i nadal nie jest skończona, świetnie że zostaje dodany tryb multiplayer ale ja się pytam kiedy skończy się wypuszczanie nowych patch'y do tej gry, za każdym razem kiedy zaczynam wierzyć że zapłacilem za gotowy produkt okazuje się że bardzo się myliłem.

post wyedytowany przez sebster71 2018-12-18 19:36:11
19.12.2018 22:27
odpowiedz
Ciupakus
1
Junior

Na Epic launcherze jest za darmo teraz...

22.12.2018 17:45
odpowiedz
1 odpowiedź
BongMan
29
Centurion

Grafika fajna, fabuła też, ale przyjemność z gry odczuwałem tylko tylko do pewnego momentu. Potem

spoiler start

jak trzeba szukać baz kosmitów

spoiler stop

gra staje się tak upierdliwa i denerwująca, że się odechciewa. Żadnej mapy, nic, po zejściu na pewną głębokość robi się ciemno, a światło (zarówno latarka jak i światło cyklopa/seamotha) jest bezużyteczne, a sam cyklop się rozpada po 2-3 uderzeniach.

23.12.2018 15:43
mastarops
👍
2
odpowiedz
mastarops
98
Generał
8.5

Bardzo fajna gra. Szczególnie dobry był początek, odkrywanie, strach przed głębinami, nowe spotkania. Fabuła też całkiem ok. Graficznie bardzo mi sie podobało. Na minus to, że cały ekosystem wydaje się być strasznie sztuczny. Są biomy gdzie głównym gatunkiem są ogromne drapieżniki, ale nie ma dla nich pożywienia. Jeśli ktoś lubi odkrywać to szybko zobaczy wszystko, a potem pozostaje tylko crafting i trochę fabuły. Tak czy inaczej zdecydowanie polecam za klimat, szczególnie w pierwszych godzinach gry.

23.12.2018 17:11
odpowiedz
1 odpowiedź
Eterios
1
Junior

Mi w tej grze brakuje czegoś takiegio, żebym się bał popłynąć na głęboką wodę. Przez całą grę jakimś realny zagrożeniem jest reaper lewiatan, a jak zrobimy sobie P.R.A.W.N suit, to już w ogóle jesteśmy niezniszczalni. Lądujemy w jakimś płytkim terenie cute fishami które można głaskać i grać z palcem w nosie. Nie pasuje mi to do takiej gry. Poza tym jedynymi wątkami w grze są wątek o kosmitach i wątek o rozbitkach. Już nie wspomnę o tym, że na epic games store subnautica jest darmowa. Ja akurat grę kupiłem w 2016, kiedy kosztowała 20zł, ale współczuje osobom, które kupiły subnautikę za 189,99 PLN :(. Wracając do rozgrywki moja ocena liczbowa dla subnautici to 6.5/10 -.-

28.12.2018 09:06
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Ban4Fun
5
Junior
9.0

Zabierałem się do tej gry baaaardzo wiele razy.
W końcu kupiłem mocniejsze podzespoły do mojego "buldożera" i z mojego marnego żywota wyszarpałem jakieś 100 godzin na ten tytuł.

DOBRE STRONY:
- Oprawa graficzna POD WODĄ,
- Gra miażdży klimatem rozległego oceanu,
- Podwodny świat kipiący życiem,
- Udźwiękowienie - strach zaglądnął do mych gaci,
- Masa surowców do zbadania i zebrania,
- Budowanie baz pod wodą,
- Rozbudowany crafting,
- Ulepszenia ekwipunku czy pojazdów,
- Fabuła!
- O matko, te pojazdy! Każdy inny i do innych zadań przeznaczony,
- Niemal każdy obiekt można zbadać i później przeczytać fabularną notkę na jej temat w naszym podręcznym dzienniku,
-Tryb dnia i nocy.

SŁABE STRONY:
- Niestety optymalizacja, która nawet na bdb sprzęcie potrafi boleśnie doczytywać pewne elementy i bić po wydajności (szczególnie) procesora - nie jest źle, ale mogło być lepiej,
- O ile podwodny świat jest przepiękny, tak na lądzie... Ehm, makabra, ehm,
- Ciężki "próg wejścia". Gry uczymy się sami - najlepiej z pomocą poradników w internecie. Komuś może to przeszkadzać - mi nie aż tak bardzo, ponieważ takie gry preferuję.

02.01.2019 20:24
odpowiedz
Llotr8102
2
Junior
7.5

Gra jest ok, tylko na początku nie wiadomo co robić.

02.01.2019 21:08
Cziczaki
odpowiedz
Cziczaki
151
Renifer

Wie ktoś gdzie można znaleźć fragmenty stołu do ulepszeń?

05.01.2019 20:45
madmec
odpowiedz
madmec
55
Pretorianin
9.0

Bardzo dobra gra, gralem w trybie freedom. Na luzie przejscie zajelo jakies 45 godzin. Jest jasny cel i jak dla mnie wystarczajaco duzy swiat, ktory nie nuzy wielkoscia dla samej wielkosci. Intuicyjna, bez dlugich poszukiwan, z minimalnym grindem, dobrym rozwojem i fajnymi opcjami (baza, pojazdy, narzedzia, sprzet itd.). Zadnych tam badziewnych mini celow/znajdek do zaliczenia. Jest liniowa, ale mozna samemu decydowac o tempie w jakim chcemy posunac fabule naprzod. Mila odskocznia od bezcelowych i rozdymanych open world games ze znacznikami w kazdym miejscu.

Z pewnoscia siegne po dodatek.

26.02.2019 13:17
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany573481
59
Centurion
7.5

Plusy: bardzo ładna, z pewnym poczuciem celu, oryginalna (na swój sposób), wymagająca. Można zbudować sobie bazę podwodną, wstawić tam łózko, półki i kwiatki - cool.
Wielki i ładny świat do odkrycia, a wszystko w celu uratowania się w planety.

Minusy:
- przeraźliwa upierdliwość (tracenie godzin i wracanie się kilometry po jakąś zapomnianą pierdółkę bez której dalej nie pójdzie się ani o milimetr)
- i co za tym idzie nuda ('trudność' gry w większości leży w łażeniu, tzn. pływaniu w tą i z powrotem w niekończących się wyprawach po jeszcze jedną grudkę czegoś, co jednej zabrakło do do czegoś, żeby zrobić coś, żeby móc zdobyć coś)
- chwilami (godzinami) nie wiadomo co robić dalej, więc trzeba losowo eksplorować wielką mapę w poszukiwaniu sensu, więc...
- brak mapy (chwilami lekki koszmar)
- zbyt szybkie pragnienie i 'głodnienie' postaci
- mało porywająca muzyka (i cisza w bazie - nie ma nawet kaseciaka w tej przyszłości...?)

Ogólnie jak na survival na plus. To nie jest gra akcji. To nie jest symulator. To je survival. A jako taki spisuje się ponad przeciętną.

27.04.2019 20:18
odpowiedz
zanonimizowany1286936
13
Centurion
Wideo

Subnautica to dziwna gra niby to survival, ale nie straszy niby grafika ładna, ale dużo elementów jak np. pojazdy kosmiczne wyglądają tragicznie. Niby się fajnie gra, jednak ciągłe przemierzanie tych samych lokacji bo jakiś mały składnik jest irytujące tak samo brak zadań musimy myśleć co dalej zrobić, gdzie błądzić i tracić czas mimo to polecam bo ten twór jest jedyny w swoim rodzaju [link]

02.04.2020 14:18
odpowiedz
2 odpowiedzi
revelati
24
Legionista
7.5

Bardzo ciekawa, unikatowa gra, ale nie pozbawiona też wad.

Plusy:
Grafika
Świat
Klimat

Minusy:
Brak mapy!!
Zbyt wiele przedmiotów wymaga znalezienia projektu, aby je wybudować.
Po kilku-kilkunastu godzinach robi się nudna - ciągłe szukanie przedmiotów, monotonna rozgrywka.
Prawie całkowity brak broni, np. kuszy!
Trudno nauczyć się mechaniki gry początkującemu graczowi.
Fabuła mogła być lepsza i bogatsza.
Muzyka jest ok, ale mogła by być bardziej urozmaicona.
Mało slotów szybkiego wybierania.
Brak quick save i wielu slotów do zapisu.
Wysoka cena
Noc mogła by być krótsza

14.04.2020 14:05
insight
odpowiedz
insight
28
Legionista
9.0

Świetna, niesamowicie wciągająca gra. Naprawdę nie spodziewałem, że gra tak bardzo mi się spodoba ponieważ nigdy nie lubiłem gier surwiwalowych. Myślę, że wynika to z tego, że w tej grze jest całkiem fajnie poprowadzona linia fabularna. Zdobywanie coraz to nowych gadżetów, eksploracja, rozwój bazy, postęp fabuły dają dużo satysfakcji. Mega ważne jest to, że tą grę można ukończyć co w wielu grach surwiwalowych nie jest takie oczywiste a zakończenie jest po prostu świetne. Jedyny mały minus to strona techniczna - gra ma trochę problemów z wydajnością ale i tak zdecydowanie polecam.

14.07.2020 23:29
eli0n
odpowiedz
eli0n
12
Generał
8.0

W ramach wstępu muszę nadmienić iż nigdy nie grałem w podobną grę. Ostatnią grą w którą grałem a jej akcja toczyła się pod wodą to była zdaje się "Subwar 2050: od Microprose. Oczywiście to zupełnie różne twory.

Po Subnautice nie spodziewałem się za wiele ot kolejna gra. Grafika taka jakaś jak dla dzieci. Niby nic specjalnego. Jednak po godzinnej rozgrywce wciągnęła mnie. Świetny dźwięk, muzyka i cały ten świat. Powolne zdobywanie kolejnych schematów - coraz większe możliwości konstrukcyjne. Naprawdę wciągające. Grafika "dla dzieci" zupełnie przestała być problemem.

Nie chcę za wiele zdradzać komuś kto jeszcze nie grał ale konstruowanie/budowa przynosi wiele frajdy.
Liczba stworzeń i roślin całkiem pokaźna i kolejne skanowanie i kolejna stworzenie do bazy danych - nawet to przynosiło mi radochę.

Minusem w mojej ocenie jest brak mapy. Choćby takiej która tworzyłaby się (czy też postać by ją tworzyła) kiedy odwiedza się dane miejsce. W grze występują wraki i bywało że kilka razy chciałem penetrować te same. (kiepską mam pamięć)

Podobno gra nie ma konkretnego zakończenia choć osobiście podejrzewam że jednak jakieś tam ma. W każdym razie nie dotarłem jeszcze do tego momentu. Mam jednak taki zamiar.

Zdecydowanie polecam. Bawiłem się bardzo dobrze i zamierzam kontynuować. :-)

17.08.2020 15:20
odpowiedz
Andrzej11i
4
Junior

Dobra gra, choć przydałby się mały update i może wyższy poziom trudności, ten w którym można ginąc i kasuje save jest bardziej irytujący niż trudny.

29.11.2020 09:38
odpowiedz
1 odpowiedź
buddookann
63
Pretorianin

Jak się zgnije to traci się zeskanowane schematy ? Juz kilka razy skanuje części seaglide i dalej "Składniki nieznane"

post wyedytowany przez buddookann 2020-11-29 10:00:19
22.12.2020 19:42
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
buddookann
63
Pretorianin
9.5

Wspaniała to była gra. Nie zapomnę jej nigdy. To mój pierwszy survival.

- świetny klimat
- technicznie idealnie. Zero bugów i problemów z działaniem. Szybko się wczytuje.
- tajemnica
- eksploracja
- fabuła
- nie prowadzi za rączkę
- fajne pomysły
- muzyka

Raz zaglądnąłem do poradnika bo nie wiedziałem skąd zabrać baterie jonową. Przegapiłem ją w bazie. Innym razem przegapiłem drugą część Aureory gdzie były części do robota.

ps. Te kapsuły co się zbiera to od innych graczy ? Czy tą którą ja stworzyłem ktoś dostanie ?

12.03.2021 19:25
odpowiedz
Shaman
5
Legionista
9.0

jedna z najlepszych gier tamtej dekady

23.03.2021 14:02
Rumcykcyk
odpowiedz
Rumcykcyk
80
Głębinowiec

Jak wyciągniecie reapera obok aurory na inny teren to się sklonują. Nawet pod początkową kapsułę podlurowałem i 2 pływały. Ogólnie udało mi się z 6 sztuk sklonować.

23.03.2021 14:04
👍
odpowiedz
zanonimizowany1357543
0
Centurion

Świetna gra!
Według mnie 10/10!

21.06.2021 07:50
odpowiedz
Yommek
0
Junior

Jednym z największych minusów tej gry to brak mapy, dlatego polecam wszystkim, którym ten problem również przeszkadza wpisać w google subnautica interactive map. Strona idealna, od momentu jej znalezienia, gra stała się dużo, dużo lepsza.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze