Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

The Farm 51

Firma polski producent wydawca polski wydawca

The Farm 51 jest niezależnym polskim studiem deweloperskim, produkującym gry na komputery osobiste, konsole oraz urządzenia mobilne. Firma, na której czele stoi Robert Siejka, daje zatrudnienie ponad 80 pracownikom, a jej siedziba mieści się w Gliwicach. Od 2015 roku studio posiada drugi oddział poświęcony rozwojowi technologicznemu, skoncentrowany na nowych technologiach i wirtualnej rzeczywistości.

Historia

Firma The Farm 51 została założona w 2005 roku przez trzech branżowych weteranów: Roberta Siejkę oraz byłych pracowników studia People Can Fly – Kamila Bilczyńskiego i Wojciecha Pazdura. Początkowo zespół pracował na zasadach outsourcingu, by w 2009 roku powołać do życia swój debiutancki projekt – NecroVisioN. Jeszcze w tym samym roku do sprzedaży trafiła druga odsłona cyklu, czyli NecroVisioN: Przeklęta Kompania. Następnie ekipa współtworzyła grę Alien Rage, jednak w lutym 2011 roku została odsunięta od produkcji przez CI Games. Czerwiec 2011 roku przyniósł zapowiedź Gorky 21, którego wydanie miała wziąć na swoje barki firma TopWare Interactive, jednak prace nad tym tytułem zostały wstrzymane.

Kolejne dzieło studia zadebiutowało w 2012 roku – mowa o Painkiller: Hell & Damnation, wydanym na komputerach osobistych i konsolach. Z kolei w 2013 roku miała miejsce premiera Deadfall Adventures. Z uwagi na fakt, że drugi z wymienionych tytułów nie trafił na PlayStation 3, rok później światło dzienne ujrzała jego poprawiona i nieco odświeżona wersja – Deadfall Adventures: Heart of Atlantis, opracowana z myślą o trzeciej konsoli stacjonarnej Sony.

W 2015 roku powołano do życia osobny oddział firmy, poświęcony badaniu nowych technologii i wirtualnej rzeczywistości. Oprócz aplikacji VR, zespół zajmuje się wykonywaniem zaawansowanych, trójwymiarowych skanów opartych na technologii fotogrametrii, a także przygotowywaniem filmów sferycznych i elementów rozszerzonej rzeczywistości. Owocem tej inicjatywy było wydane w 2016 roku Chernobyl VR Project, które pojawiło się na komputerach osobistych, a później również na PlayStation 4.

Następnymi dziełami studia The Farm 51 były Get Even oraz World War 3. Pierwsza z wymienionych produkcji to oryginalna hybryda strzelanki, przygodówki i thrillera psychologicznego, która w czerwcu 2017 zadebiutowała na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Druga to multiplayerowy FPS, który w październiku 2018 roku trafił do steamowego Wczesnego dostępu, gdzie (pomimo początkowych problemów z działaniem) szybko odniósł sukces sprzedażowy.

Oprócz rozwoju owej strzelanki, The Farm 51 poświęciło się również tworzeniu zupełnie nowego projektu. Mowa o Chernobylite, czyli utrzymanym w konwencji FPS-a survival horrorze zabierającym graczy do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, gdzie wydobywana jest tajemnicza substancja (tytułowy czarnobylit) odpowiedzialna za rozmaite anomalie występujące na tym obszarze. W kwietniu 2019 roku deweloperzy rozpoczęli zbiórkę crowdfundingową w serwisie Kickstarter, by zdobyć środki na rozbudowę swojego dzieła. Kampania okazała się sporym sukcesem, a twórcom udało się zebrać dwukrotnie większą kwotę niż zakładał jej minimalny cel. 16 października 2019 roku Chernobylite pojawił się we wczesnym dostępie na platformie Steam.

W kolejnych miesiącach deweloperzy regularnie publikowali aktualizacje z nową zawartością dla swojego dzieła. Pełna wersja Chernobylite zadebiutowała na komputerach osobistych 28 lipca 2021 roku, a na PlayStation 4 oraz Xboksa One trafiła we wrześniu tego samego roku. Tytuł doczekał się dość ciepłego przyjęcia. Według serwisu Metacritic średnia ocen wystawionych mu przez branżowe media mieściła się w przedziale 60-82 procent (w zależności od platformy), z kolei na platformie Steam pozycja mogła się pochwalić „bardzo pozytywnymi” opiniami graczy. Na tej ostatniej Chernobylite znalazł się zresztą wśród największych premier lipca 2021 roku. Ponadto społeczność IndieDB okrzyknęła go najlepszym „indykiem” 2021 roku.

Co zaś tyczy się World War 3 – co prawda gra początkowo sprzedawała się świetnie (a do marca 2019 roku zarobiła 12 milionów złotych), jednak szybko zaczęła systematycznie tracić graczy. W kwietniu 2020 roku deweloperzy z Gliwic poinformowali, że w przygotowaniu projektu do premiery wesprze ich firma MY.GAMES. W efekcie, 25 listopada 2021 roku uruchomiono zamknięte beta-testy tego tytułu, podczas których gracze mogli wstępnie sprawdzić, jak wypadła jego reaktywacja. Otwarte beta-testy gry ruszyły dopiero we wrześniu 2022 roku. Niestety owa wersja World War 3 borykała się z wieloma bolączkami technicznymi, które obejmowały między innymi problemy z pobieraniem, błędy autoryzacji czy wreszcie dłużące się w nieskończoność wyszukiwanie meczów. Owocem tego zamieszania były „przytłaczająco negatywne” oceny na platformie Steam. Ponadto niedługo później poinformowano, że choć współpraca The Farm 51 i MY.GAMES nie dobiegła końca, drugi z wymienionych podmiotów będzie uczestniczył w „życiu” omawianego projektu wyłącznie od strony technologicznej; obowiązki wydawcy przejęła natomiast spółka GRN+.

Niemniej, deweloperzy spoglądali w przyszłość z optymizmem; chwalili się między innymi największą w historii World War 3 liczbą graczy bawiących się równocześnie, a także cieszyli się z zainteresowania, jakie wzbudziło ich dzieło. Ekipa szybko zabrała się do pracy nad łatkami, dzięki którym odbiór gry zaczął się poprawiać już w październiku (co prawda powoli, ale jednak). Niedługo później autorzy zaprezentowali graczom swoje plany na rozwój projektu, które obejmowały zarówno implementację kolejnych poprawek, jak i wprowadzanie nowej zawartości (wśród tej ostatniej znalazła się między innymi dodatkowa mapa ulokowana w Polsce).


Plany wydawnicze na przyszłość

Chernobyfull2025

Wydane gry