Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Supergiant Games

Firma producent wydawca

Niezależne amerykańskie studio deweloperskie, którego siedziba mieści się w San Francisco. Światową sławę przyniosła mu jego debiutancka produkcja, czyli Bastion z 2011 roku. Gry tworzone przez Supergiant Games można znaleźć zarówno na komputerach osobistych i konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych.

Historia

W 2009 roku Amir Rao i Gavin Simon odeszli z firmy Electronic Arts (gdzie pracowali nad serią Command & Conquer), by założyć własne studio deweloperskie. Do ekipy szybko dołączył Darren Korb, który miał zająć się warstwą dźwiękową jej debiutanckiego dzieła. Ponadto nad owym enigmatycznym jeszcze projektem czuwali również programiści pracujący na zlecenie.

Bastion, czyli prosta droga do sukcesu

W 2010 roku ekipa była gotowa, by po raz pierwszy zaprezentować swój projekt szerokiej publiczności. Bastion, bo takie miano nosiła owa gra RPG akcji, ujrzał światło dzienne podczas konwentu PAX 10. Produkcja zwróciła uwagę wielu wydawców, jednak ostatecznie zespół zdecydował się na nawiązanie współpracy z firmą Warner Bros. Interactive Entertainment. Bastion, który na tle innych gier tego typu wyróżniał się za sprawą narratora na bieżąco komentującego poczynania bohatera, w 2011 roku trafił na Xboksa 360 i komputery osobiste. W kolejnych latach tytuł pojawił się również na urządzeniach mobilnych (2012), PlayStation 4 i PlayStation Vicie (2015), a także na Xboksie One (2016) oraz Nintendo Switch (2018). Sukces odniesiony przez tę produkcję pozwolił twórcom nabrać wiatru w żagle i rozpocząć pracę nad drugim projektem.

Transistor

Transistor, bo tak nazywała się owa gra, został zapowiedziany w marcu 2013 roku, a na komputerach osobistych i PlayStation 4 zadebiutował w maju 2014 roku. Podobnie jak poprzednie dzieło studia, w kolejnych latach trafił na inne platformy, czyli smartfony i tablety (2015), a także Nintendo Switch (2018). Twórcy po raz kolejny oddali nam do dyspozycji RPG-a akcji, aczkolwiek tym razem zabrali nas w podróż do cyberunkowego świata. Podobnie jak poprzedniczka, tak i ta pozycja odniosła sukces artystyczny i komercyjny.

Pyre

Trzecią grą w dorobku Supergiant Games było Pyre zapowiedziane w kwietniu 2016 roku. Gra, która trafiła na komputery osobiste i PlayStation 4 w lipcu 2017 roku, również była RPG-iem akcji, aczkolwiek wzbogacono ją o elementy zaczerpnięte z gatunków visual novel, MOBA, a nawet... gier sportowych. Potyczki z przeciwnikami toczyły się tu bowiem na zasadach budzących skojarzenia ze sportami drużynowymi; wrażenie uczestnictwa w meczu potęgowała obecność komentatora. Tytuł cieszył się uznaniem krytyków, o czym świadczą wysokie oceny.

Hades, czyli pierwsza seria w dorobku studia

O czwartym dziele studia Supergiant Games świat usłyszał po raz pierwszy 7 grudnia 2018 roku, podczas gali The Game Awards; w tym samym momencie ów tytuł zadebiutował we wczesnym dostępie w nowo otwartym sklepie Epic Games Store. Hades, bo tak nazywała się ta gra, to gra akcji z elementami RPG i roguelike’a, która przenosiła nas do świata rodem z mitologii greckiej.

Hades błyskawicznie zaskarbił sobie uznanie graczy. Jego pełna wersja pojawiła się na PC i Nintendo Switch we wrześniu 2020 roku, zaś na konsole Sony i Microsoftu trafił niespełna rok później. W marcu 2024 roku tytuł zawitał również na urządzenia mobilne firmy Apple.

Hades był wielkim sukcesem Supergiant Games. Produkcja sprzedała się doskonale (dość powiedzieć, że pierwszy milion nabywców znalazła do września 2021 roku), zaś według serwisu Metacritic, średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media wynosiła 93/100 (niezależnie od platformy). Ponadto tytuł otrzymał szereg nagród gry roku (BAFTA, DICE Awards, GDC), a także został pierwszą grą w historii, która dostała nagrodę Hugo.

Kując żelazo póki gorące, w grudniu 2022 roku Supergiant Games zapowiedziało Hadesa II, co czyniło Hadesa pierwszym projektem studia, który doczekał się kontynuacji. Pozycja pojawiła się we wczesnym dostępie 6 maja 2024 roku i wiele wskazywało na to, że powtórzy sukces artystyczny oraz komercyjny pierwowzoru. Dość powiedzieć, że w szczytowych momentach w okolicach debiutu przyciągała ponad 100 tysięcy graczy bawiących się jednocześnie na Steamie.


Najpopularniejsze gry wyprodukowane przez Supergiant Games

Hades 2

Hades 2

Hades

Hades

Bastion

Bastion

Pyre

Pyre

Transistor

Transistor

Wydane gry

Hades 22024

Hades2020

Pyre2017

Transistor2014