Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Stoic

Firma producent wydawca

Niezależne studio deweloperskie z siedzibą w Austin, w amerykańskim stanie Teksas. Sławę zespół Stoic zdobył za sprawą trylogii The Banner Saga. Firma prowadzi też działalność wydawniczą.

Historia

Korzenie studia Stoic sięgają początku 2012 roku, kiedy to trzech byłych pracowników BioWare postanowiło założyć własny zespół. Alex Thomas objął stanowisko projektanta, animatora i scenarzysty, Arnie Jorgensen odpowiadał za sferę artystyczną, a John Watson za programowanie.

Deweloperzy ogłosili rozpoczęcie prac nad The Banner Saga – taktyczną grą RPG z akcją osadzoną w nordyckich klimatach. Autorzy rozpoczęli zbiórkę crowdfundingową w serwisie Kickstarter, która okazała się sporym sukcesem – projekt został sfinansowany po zaledwie dwóch dniach. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych w styczniu 2014 roku, a później trafił również na konsole i urządzenia mobilne; warto odnotować, że jego premierę poprzedził debiut The Banner Saga: Factions, czyli jego multiplayerowego komponentu, dystrybuowanego w modelu free-to-play jako samodzielna produkcja.

Gra The Banner Saga odniosła sukces artystyczny i komercyjny, co pozwoliło na przygotowanie kontynuacji; tym razem obyło się bez pomocy finansowej ze strony graczy. Niestety w międzyczasie zespołowi zaczęły kończyć się pieniądze, co zmusiło go do crunchu. Na domiar złego pozycja sprzedała się znacznie gorzej niż jej poprzedniczka.

Mimo to studio Stoic postanowiło stworzyć trzecią część. Na potrzeby The Banner Saga 3 twórcy po raz kolejny poprosili o pomoc finansową – pieniądze z Kickstartera miały zostać wydane na opłacenie islandzkiego studia animacyjnego oraz dźwiękowego. W międzyczasie firma wkroczyła również na rynek wydawniczy – w 2017 roku jej sumptem do sprzedaży trafiła gra Killers and Thieves.

Zwieńczenie trylogii The Banner Saga ma trafić do sprzedaży w lipcu 2018 roku, kiedy to zadebiutuje na konsolach i komputerach osobistych; w tym samym dniu w sklepach pojawi się pudełkowa kompilacja trzech części serii, wydana przez firmę 505 Games.