Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 29 grudnia 2016, 12:13

Najlepsze mobilne gry RPG 2016 roku

W piątym odcinku naszego cyklu podsumowującego mijający rok omawiamy najlepsze naszym zdaniem mobilne gry RPG ostatnich dwunastu miesięcy.

W minionych dniach zaprezentowaliśmy nasze typy na najlepsze w tym roku mobilne gry wyścigowe i logiczne, akcji oraz strategiczne. Teraz nadszedł czas na produkcje RPG.

The Banner Saga 2

Zaczynamy od The Banner Saga 2. Gra kontynuuje zapoczątkowaną w pierwszej części historię klanu wikingów próbujących uciec przed końcem świata. Ponownie otrzymaliśmy wspaniale opowiedzianą fabułę, z wyśmienicie opracowanymi realiami, ciekawymi postaciami, licznymi animowanymi scenkami przerywnikowymi oraz wieloma trudnymi decyzjami moralnymi.

Rozgrywka koncentruje się na toczeniu turowych bitew, podczas których dowodzimy niewielkim oddziałem wojowników. System oparty jest na ciekawej mechanice, w której siła i kondycja są ze sobą połączone, więc obrażenia powodują utratę skuteczności bojowej. Zapewnia to potyczkom unikalny posmak, a do tego skutkuje wieloma emocjonującymi taktycznie sytuacjami. Do tego zabawę urozmaica konieczność zarządzania karawaną. W sumie dało nam świetnego taktycznego RPG-a, który poza dopracowaną rozgrywką zapewnia również doskonałe doświadczenia audiowizualne.

The Banner Saga 2 w App Store (23 PLN)

The Banner Saga 2 w Google Play (24 PLN)

Recenzja gry The Banner Saga 2 - nordycka podróż trwa i na tym się nie zakończy

The Quest HD

The Quest to prawdziwy klasyk mobilnych RPG-ów. Historia gry zaczęła się jeszcze przed narodzinami współczesnych smartfonów, gdyż pierwsza wersja zadebiutowała w 2006 roku na gadżetach z Palm OS. Port na iOS-a ukazał się w 2009 r., a potem był regularnie rozbudowywany o nowe dodatki. Przez te wszystkie lata produkcja zdążyła się niestety mocno zestarzeć. Na szczęście autorzy ostatecznie postanowili opracować konwersję na pecety. Wymusiła ona narysowanie od nowa wszystkich elementów grafiki oraz opracowanie licznych ulepszeń interfejsu oraz mechaniki. Ten remaster został przeniesiony w tym roku na iOS jako The Quest HD, a przy okazji doczekaliśmy się również wreszcie także edycji na Androida.

Pojawienie się nowej wersji to doskonały pretekst do zapoznania się z tym tytułem. To gigantyczne RPG w starym stylu, z wielkim światem, setkami ciekawych zadań i rozbudowanym systemem rozwoju postaci. Projekt imponuje bogactwem misji, postaci, przedmiotów i typów przeciwników, a system rozgrywki umożliwia realizowanie zadań wieloma mocno odmiennymi metodami. W grę można władować kilkadziesiąt godzin, a autorzy rozpoczęli już remasterowanie dodatków (a jest co remasterować, gdyż ukazało się ich przez te lata ponad dwadzieścia), więc The Quest HD to tytuł, który nie opuści waszego urządzenia przez długi czas.

The Quest HD w App Store (35 PLN)

The Quest HD w Google Play (32 PLN)

The Quest - godny spadkobierca pecetowych klasyków (najlepsze mobilne RPG #10)

Romancing SaGa 2

W tym roku gracze mobilni zostali wręcz zasypani udanymi konwersjami RPG-owych klasyków z konsol i pecetów. Dostaliśmy dopracowane porty m.in. Titan Quest, Jade Empire, Final Fantasy VII i IX oraz Adventures of Mana. Każdy z tych tytułów jest godzien uwagi fanów gatunku, ale w naszym zestawieniu postanowiliśmy postawić na inną produkcję tego typu – na Romancing SaGa 2. Jest oba bowiem równie dobra, a do tego znacznie mniej znana. Z wymienionymi wcześniej produkcjami wiele osób miało już kontakty w czasach ich debiutów, a obecnie większość z nich wciąż można dostać w lepszej na innych platfromach. Natomiast Romancing SaGa 2 to projekt, który nigdy wcześniej nie opuścił granic Japonii i mobilny remaster był dla nas pierwszą okazją do zagrania w tego jRPG-a.

Produkcja przenosi nas do świata, który dawno temu uratowało siedmiu bohaterów. Proroctwa przepowiadały ich powrót i ostatecznie się spełniły, ale drugie przybycie nastąpiło pod postaciami demonów, pragnących zniszczyć gatunek ludzki. Gra jest mocno nietypowa, jak na jRPG-a. Pokonanie siedmiu bestii jest bowiem zbyt wielkim zadaniem dla jednego śmiertelnika lub nawet ich grupy. Dlatego gracze przejmują kontrolę nad całym rodem, a gdy kolejny władca zginie, to my wybieramy, który z jego potomków wstąpi na tron. Dzieci dziedziczą umiejętności rodziców, więc każde pokolenie staje się silniejsze niż poprzednie. Podczas zabawy udajemy się na typowo RPG-owe przygody, rozwijamy drużynę i walczymy z potworami w trybie turowym. Jednocześnie dochodzą do tego mechanizmy strategiczne, takie jak gromadzenie podatków, zarządzanie budżetem czy podbijanie ziem.

Produkcja nie jest bez wad. Zwłaszcza frustruje fakt, że mechanika w początkowych fazach jest trudna do zrozumienia, ale warto włożyć wysiłek w zrozumienie zasad rządzących rozgrywką, gdyż Romancing SaGa 2 to wybitne jRPG, który zasługiwało na to, aby wreszcie odkryli je gracze nieznający języka japońskiego.

Romancing SaGa 2 w App Store (66 PLN)

Romancing SaGa 2 w Google Play (66 PLN)