Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria The Banner Saga - seria gier

Zaplanowana jako trylogia seria taktycznych gier RPG inspirowana mitologią nordycką. Marka została stworzona przez niezależne studio Stoic, złożone z trzech byłych pracowników firmy BioWare. Wydawcą tytułu jest amerykańska spółka Versus Evil, której podstawowym celem jest pomaganie mniejszym deweloperom w konkurowaniu z silniejszymi i dysponującymi większymi zasobami koncernami.

Pierwszą część serii The Banner Saga wydano na początku 2014 roku. Prace deweloperskie rozpoczęto w 2012 roku od zbiórki pieniędzy w ramach kampanii w serwisie Kickstarter – wnioskowane 100 tysięcy dolarów udało się zgromadzić w ciągu jednego dnia, a akcja ostatecznie zamknęła się kwotą ponad siedmiokrotnie większą. W pierwszej kolejności gra pojawiła się na komputerach osobistych, jednak z czasem zawitała także na urządzeniach mobilnych i konsolach.

Komponent przeznaczony dla wielu graczy został wydany wcześniej (w 2013 roku) jako The Banner Saga: Factions. Gracze mogli stworzyć własną drużynę złożoną maksymalnie z sześciu postaci (spośród szesnastu dostępnych klas), którą następnie wystawiali przeciwko zespołom innych użytkowników. Fabularnie akcja gry była umiejscowiona jeszcze przed wydarzeniami z kampanii dla jednego gracza pierwszej części serii. Tytuł bazował na modelu darmowym z mikropłatnościami.

Druga część została wydana w 2016 roku. Gra The Banner Saga 2 kontynuowała rozpoczęte wątki, wprowadziła też poprawki w mechanice rozgrywki. Tytuł został przyjęty bardzo pozytywnie, recenzenci podkreślali większe zróżnicowanie walki oraz dojrzałą, zniuansowaną fabułę. Produkcja ukazała się na komputerach osobistych oraz konsolach ósmej generacji.

Oprócz tego seria doczekała się projektu gry planszowej przeznaczonej dla 2-4 graczy. The Banner Saga: Warbands została ufundowana na Kickstarterze, a za jej rozwój odpowiada niewielka firma MegaCon Games (pierwotnie MERCS Miniatures), specjalizująca się w produkcji planszówek.

Akcja serii toczy się w świecie fantasy inspirowanym mitologią nordycką; decyzja ta była podyktowana chęcią odejścia od nadmiernie eksploatowanych klimatów magii, elfów i orków. Historia koncentruje się wokół losów społeczności wikingów, którzy uciekają przed nadciągającą zagładą. Całość zrealizowana jest w konwencji opowieści drogi.

Rozgrywka polega w głównej mierze na toczeniu bitew na pokrytych siatką kwadratów mapach. Nasze siły składają się z kilku bohaterów, wybranych spośród kilkunastu dostępnych, a całość toczona jest w systemie turowym, co przywodzi na myśl takie tytuły jak Final Fantasy Tactics czy Shining Force. Choć podstawowe zasady walki są proste do opanowania, to wraz z rozwojem gry odkrywamy coraz więcej niuansów i zależności, dzięki czemu tytuł przez cały czas pozostaje wymagający. Deweloperzy zdecydowali się na przedstawienie poważnej, angażującej emocjonalnie opowieści. W związku z tym oprócz potyczek ważnym elementem mechaniki jest podejmowanie decyzji co do dalszych losów naszych podopiecznych – często są to trudne i niejednoznaczne wybory, które mają niebagatelny wpływ na rozwój historii. Oprócz tego cykl zawiera szereg elementów typowych dla gier RPG – zdobywanie doświadczenia, rozwój postaci, rozwijanie umiejętności i statystyk.

Cechą charakterystyczną serii The Banner Saga jest dwuwymiarowa, kreskówkowa grafika inspirowana pracami Eyvinda Earle’a, odpowiedzialnego za Śpiącą Królewnę – disnejowski film animowany z 1959 roku. Większość elementów – w tym bohaterowie i tła – powstały na podstawie ręcznych rysunków. Baśniowy styl współgra z poważną tematyką, nadając całości nieco melancholijnego charakteru, podkreślanego dodatkowo przez surową, ale poruszającą ścieżkę muzyczną.

The Banner Saga 3
The Banner Saga 3

RPG 26 lipca 2018

Trzecia odsłona stworzonej przez studio Stoic serii turowych strategii z elementami RPG, stanowiąca zwieńczenie trylogii inspirowanej kulturą i wierzeniami wikingów. Fabuła The Banner Saga 3 kontynuuje wątki zapoczątkowane w poprzednich częściach cyklu. Gracz po raz kolejny przewodzi karawanie dzielnych wojów, którzy w obliczu nadchodzącego końca świata muszą stoczyć ostateczną walkę ze złem. Na gruncie mechaniki obyło się bez większych zmian, a rozgrywka stanowi ponownie połączenie taktycznej strategii turowej z RPG-iem. W świecie gry spotykamy wiele postaci niezależnych, z których część przyłącza się do nas, a część zleca nam rozmaite zadania. W walce z przeciwnikami dowodzimy grupą bohaterów o zróżnicowanych umiejętnościach i wyposażeniu. Od czasu do czasu możemy też zatrzymać się i rozbić obóz, by zregenerować siły, podszkolić swoich wojowników i wyposażyć ich w lepszy ekwipunek. Całość okraszona została nieco mroczniejszą niż dotąd, ręcznie rysowaną grafiką 2D, przywodzącą na myśl starsze animowane filmy Disneya.

PCPS4XONESwitch

Trylogia Banner Saga
Trylogia Banner Saga

Strategiczne 26 lipca 2018

Specjalne pudełkowe wydanie gier z serii strategii The Banner Saga. Składanka The Banner Saga Trilogy: Bonus Edition oferuje wszystkie trzy części strategii studia Stoic oraz kilka dodatków w postaci m.in. plakatu czy ścieżki dźwiękowej. Gra ukazała się nakładem 505 Games.

PS4XONESwitch

The Banner Saga 2
The Banner Saga 2

RPG 19 kwietnia 2016

Wyprodukowana przez ekipę studia Stoic Games gra RPG z turowym systemem walki, stanowiąca kontynuację oryginalnej produkcji The Banner Saga z 2014 roku. Fabuła gry opowiada ciąg dalszy wydarzeń znanych z pierwszej części serii i przenosi nas ponownie do zainspirowanej mitologią ludów skandynawskich fantastycznej krainy, gdzie przejmujemy kontrolę nad grupami ludzi i gigantów, próbujących przetrwać koniec świata. Istotnym elementem rozgrywki są kolejne turowe potyczki, odznaczające się prostymi zasadami, ale i sporą głębią taktyczną. Podczas zabawy musimy też regularnie podejmować szereg trudnych decyzji, mających istotny wpływ na rozwój fabuły i zakończenie gry. Nie zapomniano również o systemie rozwoju bohaterów, w ramach którego zdobyte w walce doświadczenie pożytkujemy na zakup nowych umiejętności oraz ulepszanie statystyk postaci. Podobnie jak pierwowzór, całość zrealizowana została w atrakcyjnej, dwuwymiarowej oprawie graficznej, przez którą gra sprawia wrażenie interaktywnej kreskówki.

PCPS4XONESwitchANDiOS

The Banner Saga
The Banner Saga

RPG 14 stycznia 2014

Inspirowana mitologią nordycką taktyczna gra RPG, opracowana przez debiutujące niezależne studio Stoic Games, którego członkowie mają za sobą pracę m.in. przy Star Wars: The Old Republic. Akcja przenosi nas do świata, który w wyniku tajemniczego kataklizmu pogrążył się w licznych wojnach i konfliktach. Zrealizowana w stylu opowieści drogi i rozbita na dwa główne wątki fabuła przedstawia historię dwóch grupek ocalałych, którzy starają się uciec przed zagładą ze strony tajemniczej rasy kamiennych Dredgów, będących efektem eksperymentów bogów. Rozgrywka utrzymana jest w klimacie fantasy i łączy elementy przygodówki oraz gry RPG, wzbogaconej turowym systemem walki. Wraz z postępami w grze nasza drużyna nabywa doświadczenia i staje się coraz potężniejsza, a spory wpływ na rozwój fabuły mają decyzje podejmowane przez gracza. Atutem gry jest śliczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w stylistyce przypominającej produkcje wytwórni Walta Disneya.

PCPS4XONESwitchANDiOSPSV

The Banner Saga: Factions
The Banner Saga: Factions

Strategiczne 26 lutego 2013

The Banner Saga: Factions to opracowana przez zespół Stoic multiplayerowa strategia korzystająca z modelu darmowego z mikropłatnościami. Całość koncentruje się na turowych bitwach rozgrywanych pomiędzy wojownikami należącymi do klanów wikingów. Gra oferuje rozbudowany system walki oraz rozwoju bohaterów.

PC