Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Resident Evil 4 Remake - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Resident Evil 4 Remake - poradnik do gry

Resident Evil 4 Remake - poradnik do gry

Las Plagas jeszcze raz Resident Evil 4 Remake poradnik to najlepsze porady na start, do walki, rozwoju postaci. Opisujemy wszystkie sekrety i znajdźki, bossów, jak naprawić nóż, jak zabić Regeneratora, trofea, jak zapisać grę, wymagania sprzętowe, długość gry, sterowanie.

Ostatnia aktualizacja: 3 kwietnia 2023

Nasz poradnik do gry Resident Evil 4 Remake pomoże Wam w pomyślnym przetrwaniu koszmaru Las Plagas grając jako Leon S. Kennedy. Przygotowaliśmy rozbudowany FAQ z wyjaśnieniem najważniejszych mechanik rozgrywki oraz opisy gdzie ukryto wszystkie znajdźki, dzięki którym odkryjecie 100% skarbów RE4. Na naszej interaktywnej mapie w serwisie gamepressure.com znajdziecie lokacje wszystkich sekretów i zagadek.

Resident Evil 4 Remake: Zawartość poradnika

Najważniejszym rozdziałem poradnika jest ten, który skupia się na odnajdywaniu sekretów i znajdziek. Jego istotną częścią jest strona z informacjami jak odblokować wszystkie bronie i gadżety. Dowiecie się też o opcjonalnych łamigłówkach oraz o lokalizacji sekretnych przedmiotów (np. różnorakich kryształów). W poradniku wskazujemy też gdzie można spotkać z handlarza i jakie rzeczy znajdują się w jego ofercie.

W rozdziale FAQ w poradniku zamieściliśmy odpowiedzi na często zadawane pytania. Możecie z niego się dowiedzieć m.in. jak zapisywać grę, czy można powracać do poprzednich lokacji, czy Ashley może zginąć, czy można naprawiać lub wymieniać nóż, jak zabić Regeneratora oraz czy można powiększyć inwentarz.

W oddzielnym podrozdziale zamieściliśmy opisy walk z bossami z głównej fabuły - dowiecie się o unikalnych atakach, a także o ich słabych stronach i rekomendowanej taktyce walki. Całość uzupełnia omówienie starcia z finałowym bossem celem odblokowania zakończenia. W rozdziale o podstawach znajdziecie z kolei porady na temat walk i eliminowania głównych typów przeciwników, podpowiedzi na temat eksploracji map oraz wskazówki jak grać jako Ashley i jak eskortować ją grając Leonem.

Oprócz głównych rozdziałów w poradniku znajduje się też aneks, w którym zamieściliśmy przede wszystkim poradnik trofeowy - dowiecie się o wymaganiach osiągnięć i o tym jak odblokować platynowe trofeum. Inne strony aneksu dotyczą m.in. sterowania, zawartości edycji kolekcjonerskiej, wymagań sprzętowych PC czy tego jak długa jest gra Resident Evil 4 Remake.

Resident Evil 4 Remake: Szybkie porady na start

 1. Dokładnie badajcie odwiedzane lokacje. Możecie w nich odnajdywać różnorakie zapasy, znajdźki oraz kosztowności. Niektóre skarby są ukryte w pojemnikach i musicie je najpierw zniszczyć.
 2. Rozsądnie korzystajcie z noża. Remake wprowadza istotną zmianę i jest nią to, że nóż może podlegać zużyciu i ulec bezpowrotnemu zniszczeniu. Alternatywą dla ataków nożem mogą być np. kopniaki.
 3. Nie musicie pokonywać wszystkich wrogów. W niektórych lokacjach nie musicie dążyć do pozbycia się wszystkich przeciwników i przykładem może być bitwa w wiosce z początku gry. Możecie skupić się na celu misji i zaoszczędzić zapasy.
 4. Dobrze zaplanujcie zakupy u handlarza. Przedmioty oferowane u handlarza potrafią być drogie, a nie wszystkie z nich cechują się dużą przydatnością. Zakupcie najpierw te, które najbardziej pomogą Wam w aktualnych postępach.
 5. Zawsze miejcie zapas ziół i amunicji. W grze wielokrotnie dochodzi do większych i trudniejszych walk, w których możecie zużyć więcej amunicji i medykamentów. Miejcie ich zawsze trochę w inwentarzu żeby nie znaleźć się w trudnej sytuacji.
 6. Celujcie w bronie przeciwników. Starajcie się dokładnie celować w bronie, które wrogowie trzymają w dłoniach (mogą je po udanym strzale upuścić) oraz trafiać w rzucane bronie zanim dolecą do Leona.

Więcej wskazówek i podpowiedzi jest na osobnej stronie poradnika: Porady na start.

Resident Evil 4 Remake: Sekrety i zagadki

 1. Files - Village - Na stronie zestawiliśmy dokumenty, notatki, książki i inne podobne przedmioty questowe z wioski.
 2. Files - Castle - Na tej stronie opisane zostały listy, dokumenty, notatki i inne podobne przedmioty questowe z zamku.
 3. Files - Island - Ta strona zestawia różnorakie listy, zdjęcia, dokumenty i raporty możliwe do odnalezienia na wyspie.
 4. Mapy skarbów - Z tej strony dowiecie się gdzie zakupić mapy skarbów z zaznaczonymi lokalizacjami wybranych sekretów.
 5. Wayshrine - Na stronie zestawiliśmy wszystkie kapliczki Wayshrine z regionu Village i dowiecie się też gdzie jest klucz Old Wayshrine Key.
 6. Square Lock Box - Strona zestawia pojemniki Square Lock Box z regionu Castle i dowiecie się też gdzie jest klucz Cubic Device.
 7. Chest with Decorated Keyhole - Opisaliśmy unikalne zamknięte skrzynie, które Ashley może otwierać w zamku w rozdziale 9.
 8. Yellow Herb - Village - Ze strony dowiecie się gdzie szukać żółtych roślin w wiosce po to żeby wydłużać permanentnie pasek zdrowia.
 9. Yellow Herb - Castle - Strona zestawia kolejne żółte rośliny, tym razem do odnalezienia w zamku.
 10. Yellow Herb - Island - Na stronie zestawiliśmy ostatnie żółte rośliny, które zbiera się na wyspie.
 11. Strzelnica - Z opisu dowiecie się gdzie są wszystkie strzelnice Shooting Range, jakie mają założenia i jak odbierać nagrody za Tokeny.
 12. Locked Drawers - Village - Strona zestawia wszystkie zamknięte szuflady ze skarbami do odnalezienia w wiosce.
 13. Locked Drawers - Castle - Na stronie są lokalizacje zamkniętych szuflad z lootem ukrytych w różnych częściach zamku.
 14. Small Keys - Castle - Pokazujemy gdzie odnajdywać w wiosce klucze potrzebne do otwierania Locked Drawers.
 15. Small Keys - Castle - Opracowaliśmy listę kluczy do szuflad Locked Drawers do zebrania w trakcie pobytu w zamku.
 16. CQBR Assault Rifle - Ze strony dowiecie się gdzie w zamku jest sekretny karabin szturmowy CQBR i jak go zabrać.
 17. Clockwork Castellans - Zamieściliśmy miejsca pozyskania wszystkich 16 figurek. To jedna z trudniejszych do skompletowania kategorii znajdziek.

Resident Evil 4 Remake: Rozwiązania zagadek

 1. Wszystkie kombinacje do zamków - Przygotowaliśmy gotowe rozwiązania dla zagadki z zamkiem Combination Lock i wszystkich zagadek z terminalami z wyspy.
 2. Hexagonal Emblem - Opisaliśmy zagadkę zamkniętej bramy Hexagon-shaped Slot w rozdziale 2 i pozyskania Hexagonal Emblem z lokacji Valley w wiosce.
 3. Village Chief's Manor - Na stronie są rozwiązania 2 zagadek z posiadłości z rozdziału 2: Combination Lock oraz Crystal Marble (zamknięte drzwi na piętrze).
 4. Church Key - Strona opisuje 2 większe zagadki z rozdziału 4: Stone Dais w Large Cave Shrine i Small Cave Shrine. Pozyskacie dzięki niemu klucz w Mural Cave.
 5. Pokrętła i witraż w kościele - Z naszej solucji dowiecie się jak używać pokręteł Dials w kościele i jak skompletować prawidłowy witraż.
 6. Miecze w Treasury - Nasz poradnik opisuje zagadkę z zamku z rozdziału 7. Dowiecie się jak zdobyć wszystkie 4 miecze i jak prawidłowo je umieszczać w Four Images.
 7. Bindery - Strona ta dotyczy lokacji z rozdziału 8, w której musicie znaleźć Lithographic Stones i prawidłowo umieścić kamienie w slotach na drzwiach.
 8. Krzesła w Dining Hall - Nasz opis przejścia podpowiada gdzie Ashley i Leon mają usiąść przy stole w jadalni z rozdziału 9. Zdobędziecie dzięki temu Serpent Head.
 9. Zegar Grandfather Clock - Strona opisuje 2 zagadki z zegarami z grania jako Ashley w rozdziale 9. Dowiecie się jak odczytać i ustawić prawidłową godzinę.
 10. Salazar Family Insignia - To zagadka z mauzoleum z rozdziału 9. Ashley musi prawidłowo rozstawić 3 lampy w lokacji z grobowcem rodziny Salazarów.
 11. Terminal w Dissection - To zagadka z rozdziału 13 (wyspa). Dowiecie się jak załączyć Electronic Lock Terminal w Dissection i jak utworzyć prawidłowe połączenia na ekranie.
 12. Terminal w Freezer - To opcjonalna łamigłówka z chłodni rozdziału 13. Wyjaśniamy jak przywrócić dostawy prądu i odblokować dostęp do broni SMG LE5.
 13. Klucz Wrench w Incubation Lab - Wyjaśniamy jak pozyskać klucz francuski Wrench w rozdziale 13, by z jego pomocą odblokować Overwrite Terminal w Incubation Lab.
 14. Terminal w Waste Disposal - To rozwiązanie zagadki zamkniętego przejścia w rozdziale 14, które wymusza współpracę z Ashley i zaliczenie łamigłówki terminala.
 15. Hexagon Pieces - To opcjonalna zagadka z przystani w Village powiązana ze Stone Pedestal i 3 artefaktami Hexagon Piece. Pokazujemy jej rozwiązanie dla różnych poziomów trudności.

Resident Evil 4 Remake: Requests (poboczne misje)

Requests

 1. Pest Control - To quest z rozdziału 2 z pozbycia się szczurów z lokacji Abandoned Factory.
 2. Viper Hunter - To misja z rozdziału 3, w ramach której Leon musi zabić i dostarczyć do handlarza 3 żmije.
 3. Grave Robber - To quest zaczynany w rozdziale 3, który dotyczy zniszczenia emblematów na nagrobkach przed kościołem.
 4. Egg Hunt - W misji tej trzeba w rozdziale 4 pozyskać unikalne jajo: Gold Chicken Egg.
 5. Catch Me a Big Fish - W rozdziale 4 możecie zająć się wędkowaniem i złowieniem unikalnej ryby Lunker Bass pływającej w jeziorze.
 6. A Savage Mutt - Leon musi rozprawić się w Village Square z pierwszym mini-bossem, którym jest zmutowane zwierzę Savage Mut.
 7. More Pest Control - To drugie polowanie na szczury z rozdziału 9, tym razem w lokacjach Grand Hall i Library.
 8. Merciless Knight - To quest z walki z drugim mini-bossem: ożywioną zbroją Merciless Knight z lokacji Mausoleum.
 9. Insect Hive - To łatwe do przegapienie zadania z lokacji Hive pod zamkiem dotyczące zniszczenia gniazd.
 10. Jewel Thief - To misja z rozdziału 12 w zamku, w której Leon i Ashley muszą ukraść unikalny klejnot.
 11. The Disgrace of the Salazar Family - W rozdziale 12 możecie rozegrać misję ze zniszczenia obrazu Ramona Salazara.
 12. Even More Pest Control - To ostatni quest powiązany z zabijaniem szczurów. Odnajduje się je w lokacji Waste Disposal.
 13. The Wandering Dead - To ostatni mini-boss z gry będący silniejszą wersją Regeneradora i przebywający w Incubation Lab.

Blue Medallions

 1. Destroy the Blue Medallions - To misja z rozdziału 1, w której trzeba zniszczyć 5 niebieskich medalionów w lokacji Farm w wiosce.
 2. Destroy the Blue Medallions 2 - To quest z rozdziału 4, w którym trzeba zniszczyć 5 niebieskich medalionów w lokacjach Quarry oraz Fish Farm.
 3. Destroy the Blue Medallions 3 - To zadanie z rozdziału 7, w którym musicie zniszczyć 6 niebieskich medalionów w lokacji Castle Gate w zamku.
 4. Destroy the Blue Medallions 4 - To quest z rozdziału 9, który wymusza zniszczenie 6 niebieskich medalionów z Grand Hall i przyległych lokacji zamku.
 5. Destroy the Blue Medallions 5 - To misja z rozdziału 14, w której trzeba zniszczyć 5 niebieskich medalionów w lokacji Cargo Depot na wyspie.
 6. Destroy the Blue Medallions 6 - To zadanie z rozdziału 15, które zakłada zniszczenie 5 niebieskich medalionów w lokacji Cliffside Ruins na wyspie.

Resident Evil 4 Remake: Wszyscy bossowie

 1. Chainsaw Man - to pierwszy boss z piłą łańcuchową napotykany w Village Square w rozdziale 1.
 2. Del Lago - to pływający potwór, z którym Leon musi zmierzyć się w rozdziale 3 po dotarciu do jeziora.
 3. El Gigante - to wielki gigant-troll, z którym walczy się w kamieniołomie w rozdziale 4.
 4. Chainsaw Sisters - to dwie przeciwniczki z piłami łańcuchowymi, które pojawią się w Checkpoint w rozdziale 6.
 5. Mendez - jest on finałowym bossem regionu Village i musicie go pokonać w Slaughterhouse w rozdziale 6.
 6. Garrador - to ślepy boss, z którym zmierzycie się w lochu w rozdziale 7. Opisaliśmy też starcie z parą Garradorów z rozdziału 10.
 7. Verdugo - to potężna kreatura z podziemnego laboratorium z rozdziału 10 i możecie jej unikać lub ją zabić.
 8. Dos Gigantes - to para gigantów (z pancerzem i bez), z którymi zmierzycie się w Blast Furnace w rozdziale 11
 9. Jack Krauser (rozdział 11) - pierwsze starcie z komandosem to walka na noże połączona z parowaniem i unikami.
 10. Ramon Salazar - jest on finałowym bossem regionu Castle i zmutowanego Salazara pokonuje się w rozdziale 12.
 11. Jack Krauser (rozdział 14) - komandosa musicie ponownie pokonać w ramach większej bitwy w ruinach na wyspie.
 12. Finałowy boss - starcie z końcowym bossem kampanii rozgrywa się w Loading Docks w rozdziale 16.

Resident Evil 4 Remake: FAQ

Walka

 1. Jak przetrwać bitwę w wiosce? - Na stronie szczegółowo opisaliśmy jak rozegrać pierwszą dużą bitwę gry z lokacji Village Square.
 2. Jak przetrwać bitwę w Valley? - Ta strona opisuje kolejną większą bitwę z regionu Village, tym razem z lokacji Valley, w której szuka się Hexagonal Emblem.
 3. Jak bronić się z Luisem? - Ta strona opisuje trudniejszą bitwę - oblężenie z rozdziału 5. Dowiecie się jak bronić się na parterze i piętrze chatki.
 4. Jak leczyć się? - Z opisu dowiecie się o najlepszych lekarstwach w grze i o tym czy pasek zdrowia może się samoczynnie odnawiać.
 5. Jak zabijać potwory Regenerador? - Z opisu dowiecie się jak unikać regenerujących się potworów z Island oraz jak skutecznie lokalizować i niszczyć ich pasożyty.
 6. Jak niszczyć żywe zbroje? - Wyjaśniamy jak neutralizować ożywione zbroje Armadura oraz jak unikać żywych zbroi podczas gry jako Ashley.
 7. Jak niszczyć pasożyty? - Na stronie są porady jak niszczyć pasożyty Las Plagas wydobywające się z ciał przeciwników.

Kampania

 1. Jak zapisywać grę? - Wyjaśniamy gdzie można zapisywać stan gry i czy jest to darmowe, a także czy w grze występują automatyczne sejwy.
 2. Czy można uratować psa? - Strona odpowiada na pytanie czy w rimejku pojawia się pies i czy po uwolnieniu go z pułapki może pomóc w walce z El Gigante.
 3. Czy jest szybka podróż? - Na stronie podpowiadamy czy są proste sposoby na podróżowanie pomiędzy oddalonymi lokacjami.
 4. Jak otwierać Locked Drawers? - Strona zawiera informacje jak otwierać szuflady i czy w grze pojawiają się wytrychy.
 5. Jak wspinać się? - Strona wyjaśnia jak wspinać się w lokacjach Gap in the Wall oraz Collapsible Ladder, by docierać w nowe miejsca.
 6. Czy jest punkt bez powrotu? - Ta strona zestawia tzw. point of no return z regionów Village oraz Castle.
 7. Jak uciec Mendezowi? - Na stronie opisaliśmy scenę ucieczki z okolic Checkpoint z rozdziału 6 w wiosce.
 8. Jak zniszczyć katapulty? - Nasz opis zawiera instrukcje jak zniszczyć 4 wrogie katapulty z lokacji Castle Gate.
 9. Jak unikać pułapek w Clock Tower? - Podpowiadamy jak radzić sobie z pułapkami z ogniem i staczanymi kulami w rozdziale 12.
 10. Jakie są poziomy trudności? - Strona zestawia wszystkie dostępne poziomy trudności i główne różnice pomiędzy nimi.

Wyposażenie

 1. Jak naprawiać nóż? - Na stronie wyjaśniamy czy gra zawiera możliwość naprawy zużywającego się stopniowo noża, a także jak zdobyć kolejne noże.
 2. Jak powiększać inwentarz? - Na stronie wyjaśniamy czy jest opcja powiększenia inwentarza bohatera, który domyślnie ma stosunkowo niewielką pojemność.
 3. Czy można używać pancerza? - Nasz poradnik wyjaśnia czy w grze pojawia się pancerz mogący pochłaniać część ataków przeciwników.
 4. Jak zdobyć magnum? - Na stronie informujemy jak zdobyć 2 różne warianty rewolwerów magnum i jak je skutecznie ulepszać.
 5. Jak włączyć latarkę? - Strona zawiera informacje jak korzystać z latarki do eksploracji ciemnych lokacji ze świata gry.
 6. Czy warto sprzedawać klucze? - Na stronie odpowiadamy na pytanie czy i kiedy warto pozbywać się zużytych kluczy.
 7. Gdzie jest Storage? - Informujemy jak uzyskać dostęp do schowka na przedmioty i jakie są główne założenia korzystania z niego.

Resident Evil 4 Remake: Podstawy

 1. Wszystkie bronie - Na tej stronie są informacje gdzie znaleźć lub zakupić wszystkie dostępne odmiany broni. Dowiecie się też o broniach otrzymywanych jako nagrody.
 2. Łączenie skarbów - Zamieściliśmy wyjaśnienie jak łączyć ze sobą przedmioty poprzez umieszczanie klejnotów w artefaktach.
 3. Crafting - Dowiecie się na jakich założeniach bazuje crafting, a także jak pozyskiwać nowe schematy i materiały.
 4. Ulepszanie broni - Wyjaśniamy jak ulepszać bronie poprzez podnoszenie ich bazowych statystyk (siła rażenia, przeładowania itp.).
 5. Ashley - Na stronie objaśniamy podstawowe mechaniki rozgrywki w scenach, w których Ashley jest grywalną postacią. Dowiecie się też czy potrafi ona walczyć.
 6. Charms - Strona informuje czym są talizmany, jak je instalować i jakie są najlepsze pasywne bonusy dzięki Charms.
 7. Skradanie się i walka - Możecie znaleźć różnorakie porady na temat staczania bezpośrednich walk oraz ataków skrytobójczych.
 8. Merchant - Na stronie są informacje o handlarzu, jego straganach i zmieniającej się ofercie.
 9. Content Shop - Wyjaśniamy gdzie jest sklep z dodatkową zawartością oraz co najlepiej w nim zakupić za punkty CP.

Resident Evil 4 Remake: Minimalne wymagania sprzętowe PC

Poniższa konfiguracja dotyczy grania w rozdzielczości 1080p w 60 klatkach na sekundę z ustawieniam wydajności, przy czym możliwe są spadky animacji w bardziej intensywnych scenach.

 1. System operacyjny: Windows 10 w wersji 64-bit
 2. Procesor: AMD Ryzen 3 1200 / Intel Core i5-7500
 3. Karta graficzna: AMD Radeon RX 560 4 GB / Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4 GB
 4. Pamięć: 8 GB RAM
 5. DirectX: 12

Więcej informacji o zalecanych wymaganiach sprzętowych i działaniu gry na konsolach znajdziecie na stronie: Wymagania sprzętowe.

Resident Evil 4 Remake: Edycje gry

Resident Evil 4 Remake możecie nabyć w wersji standardowej oraz edycji kolekcjonerskiej (Collector's Edition), w skład której wchodzi m.in. figurka Leona. Zawartość obu wersji dokładniej opisaliśmy na stronie: Edycje gry.

Resident Evil 4 Remake: Długość gry

Długość rimejku gry Resident Evil 4 jest bardzo zbliżona do oryginalnego wydania z 2005 roku. Przejście po raz pierwszy głównego wątku fabularnego powinno Wam zająć około 15-17 godzin. Zajmowanie się opcjonalną eksploracją, zleceniami i poszukiwaniami znajdziek może wydłużyć grę o kolejnych 10 lub więcej godzin. Po więcej informacji przejdźcie na stronę: Długość gry.

Resident Evil 4 Remake: Premiera gry

Data premiery gry Resident Evil 4 Remake to 24 marca 2023 roku. Grę przygotowano z myślą o PC oraz konsolach PS4, PS5, Xbox Series S i Xbox Series X.

Resident Evil 4 Remake: Spolszczenie, polska wersja językowa

W grze Resident Evi 4 Remake niestety nie znajdziecie polskiej wersji językowej. Nie są dostępne polskie napisy ani polski dubbing i domyślnie gra uruchamia się w angielskiej wersji językowej. Pełna lista wspieranych języków znajduje się na stronie: Polska wersja językowa.

Autorzy Poradnika

Jacek Hałas

Jacek Hałas

Z GRYOnline.pl współpracuje od czasów „prehistorycznych”, skupiając się na opracowywaniu poradników do gier dużych i gigantycznych, choć okazjonalnie zdarzają się i te mniejsze. Oprócz ponad 200 poradników, w swoim dorobku autorskim ma między innymi recenzje, zapowiedzi oraz teksty publicystyczne. Prywatnie jest graczem niemal wyłącznie konsolowym, najchętniej grywającym w przygodowe gry akcji (najlepiej z dużym naciskiem na ciekawą fabułę), wyścigi i horrory. Ceni również skradanki i taktyczne turówki w stylu XCOM. Gra dużo, nie tylko w pracy, ale także poza nią, polując – w granicach rozsądku i wolnego czasu – na trofea i platyny. Poza grami lubi wycieczki rowerowe, a także dobrą książkę (szczególnie autorstwa Stephena Kinga) oraz seriale (z klasyki najbardziej Gwiezdne Wrota, Rodzinę Soprano i Supernatural).

więcej

Dawid Norkowski

Dawid Norkowski

Ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarskim. Swoją przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2019 roku, kiedy to podjął się trudnej sztuki pisania kompleksowych poradników do gier. Na przestrzeni lat wyspecjalizował się w gatunku soulslike; w wolnych chwilach czyta o naparach, które pomogą mu zniwelować stres po tysięcznym zgonie na tym samym etapie gry. Wielki fan bijatyk (Tekken), który regularnie uczestniczy w turniejach związanych z tym gatunkiem.

więcej

Krzysiek Kalwasiński


Informacje o Resident Evil 4 Remake - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 13 marca 2023

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.