Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Elden Ring - poradnik do gry

Elden Ring - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? Elden Ring poradnik, solucja

Finałowy boss dodatku Shadow of the Erdtree do gry Elden Ring jest niezwykle wymagający. Na tej stronie naszego poradnika opisaliśmy jak przygotować się do starcia z ostatnim bossem gry, jakim jest Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn). Wyjaśniamy jak z nim walczyć i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2024

Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn) jest ostatnim obowiązkowym bossem w dodatku Shadow of the Erdtree. Stawicie mu czoła na końcu trzeciego głównego dungeonu w grze - Enir-ilim. Jest to jeden z głównych, obowiązkowych bossów dodatku - musicie go pokonać by zakończyć DLC. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak walczyć z bossem i jakie nagrody otrzymacie za jego pokonanie.

Nagroda za pokonanie

Za pokonanie bossa otrzymacie 500,000 run i Wizerunek boga i władcy (Remembrance of a God and a Lord), który wymienicie na:

 1. Wielkie miecze Radahna (Greatsword of Radahn) - ogromny miecz, zadaje częściowe obrażenia magiczne, unikatowy moveset korzystający z dwóch mieczy naraz gdy dzierży się broń oburęcznie. Ma dwie wariacje różniące się umiejętnością specjalną: Władca (Lord) ma serię ciosów wywołujących złote lasery, Światło (Light) ma szybki atak z powietrza, wywołujący złote lasery,
 2. Światło Miquelli (Light of Miquella) - inkantacja, tworzy gigantyczną świetlistą eksplozję.

Jak przygotować się do walki z Radahnem?

Radahn jest jednym z najtrudniejszych bossów w całym Elden Ring - prawdopodobnie absolutnie najtrudniejszym. Przed walką powinniście poczynić pewne przygotowania, bez których wasze szanse na zwycięstwo są niemal zerowe. Zaopatrzcie się w:

 1. Błogosławieństwo ostrodrzewa na co najmniej poziomie 15 - każdy poziom błogosławieństwa ostrodrzewa zwiększa zadawane przez was obrażenia i zmniejsza odnoszone obrażenia. Im wyższy jest, tym lepiej - maksymalny poziom błogosławieństwa to 20, a przed walką z Radahnem powinien być przynajmniej na poziomie 15. Poziom błogosławieństwa zwiększycie zbierając fragmenty ostrodrzewa. Zalecamy także pokonać bossa Commander Gaius przy Donżonie cienia - strzeże on aż pięciu fragmentów.
 2. Talizman olbrzymiego starożytnego smoka - Radahn zadaje olbrzymie obrażenia fizyczne, które chcecie zredukować tak bardzo, jak to tylko możliwe - najlepszym sposobem okaże się legendarny talizman znajdujący się w jednej z lokacji z podstawowej wersji gry. Opisaliśmy gdzie go znaleźć na oddzielnej stronie poradnika.
 3. Złoty warkocz - w drugiej fazie walki prawie każdemu atakowi Radahna towarzyszą słupy światła zadające olbrzymie obrażenia święte. Je również chcecie zredukować - najlepszym sposobem jest ten legendarny talizman znajdujący się we wiosce szamanów za sekretnym wyjściem z Donżonu cienia. Opisaliśmy jak odblokować to wyjście na oddzielnej stronie poradnika.
 4. Ciężki pancerz - załóżcie najcięższy pancerz jaki macie, który nie obciąży was dodatkowo, tj. nie zmieni waszego obciążenia z lekkiego na średni lub ze średniego na ciężkie. Każdy procent odporności na obrażenia liczy się w tej walce.
 5. Tarcza - rozważcie wyekwipowanie średniej lub ciężkiej tarczy ze 100-procentową redukcją obrażeń fizycznych i wysoką redukcją obrażeń świętych. Niektóre z ataków Radahna wydają się niemożliwe do uniknięcia - wasza animacja uniku zakończy się w dokładnie tym samym momencie, kiedy Radahn wyprowadzi następny atak. Korzystanie z tarczy znacznie ułatwi radzenie sobie z jego kombinacjami ciosów.

Radahn w pigułce

 1. Podczas pierwszej fazy walki nauczcie się ruchów Radahna - druga faza jest bardzo podobna, więc zdobycie wprawy w pierwszej bardzo się wam przyda.
 2. Ciosy dwoma mieczami naraz można zablokować, ale was odepchną - lepiej zrobić przez nie unik w stronę bossa, co da wam szansę na kontratak.
 3. Najlepsze okazje do ataku mają miejsce tuż po ciosie z wyskoku, ciosie skrzyżowanymi mieczami i na końcu kombinacji rozpoczętej tąpnięciem w ziemię (uniknijcie trzęsienia ziemi na końcu przeturlując się za Radahna).
 4. Radahn używa magii grawitacyjnej by się do was zbliżyć - uważajcie na obrotowe uderzenie z powietrza i wykonajcie unik w stronę bossa.
 5. Atak polem grawitacyjnym przyciągnie was do bossa. Zróbcie unik z dala od bossa gdy Radahn przykucnie i naelektryzuje miecze. Jeśli Radahn was przyciągnie, nie róbcie uniku przed następnym ciosem - ucieknijcie sprintem od niego i od kamieni wystrzeliwujących z ziemi.
 6. By uniknąć deszczu meteorów, uciekajcie sprintem od Radahna pod lekkim, skrzywionym kątem i zróbcie unik w przeciwległy bok.
 7. Kombinacja ognistym mieczem składa się z pchnięcia, cięcia i eksplozji - zróbcie unik z dala od bossa by ominąć eksplozję.
 8. W drugiej fazie do walki dołącza Miquella - prawie wszystkim atakom bossa towarzyszą teraz spadające z nieba słupy światła. Trzymajcie się tuż przed Radahnem - hitboxy światła zazwyczaj was tam nie sięgną.
 9. Bądźcie cierpliwi - pojedynczy błąd może was zabić. Druga faza jest długa i macie bardzo mało okazji by bezpiecznie atakować wroga.
 10. Gdy Radahn rozłoży ręce na bok, przyzywa on ogromną eksplozję światła - uciekajcie sprintem od środka eksplozji. Musicie zareagować bardzo szybko, ponieważ macie bardzo mało czasu na ucieczkę.
 11. Strzeżcie się chwytu, którego Radahn używa nagle lub po rzuceniu dużym świetlistym dyskiem. Boss przykuca z rozłożonymi mieczami po czym skacze - zróbcie unik gdy jest w powietrzu. Dwukrotne złapanie przez chwyt to natychmiastowa śmierć.
 12. Uważajcie na kombinację z tąpnięciem w ziemię. Wyrwaniu mieczy z ziemi towarzyszy ogromna eksplozja - po przeturlaniu się za Radahna wykonajcie ponowny unik przed eksplozją.
 13. Po deszczu meteorów Radahn przyzywa cztery iluzje, które atakują was jeden po drugim, po czym wbija miecze w ziemię, wyrywa je i przyzywa ogromną eksplozję światła. Zablokujcie wszystkie te ciosy albo dajcie się trafić iluzjom - najważniejsze jest uniknięcie eksplozji, która zadaje gigantyczne obrażenia.
 14. Gdy Radahn wyskoczy w powietrze i zacznie przyzywać iluzje bez uprzedniego deszczu meteorów, najczęściej wyprowadzi on trzy szybkie ciosy mieczami.
 15. Gdy Radahn uniesie miecze ukośnie do góry, przygotowuje on szarżę - okrążajcie go by zejść z drogi iluzjom i zablokujcie lub uniknijcie szarży.
 16. Gdy Radahn wykona cios skrzyżowanymi mieczami, zróbcie unik w jego stronę by uniknąć mieczy i laserów, co da wam okazję do ataku.
 17. Gdy zdrowie Radahna spadnie, zacznie on krzyżować świecące miecze nad głową. Blokujcie ciosy lub róbcie uniki non-stop - najważniejsze jest uniknięcie ostatniego ciosu z wyskoku, którego nie da się zablokować, i któremu towarzyszy świetlista eksplozja.

Jak pokonać Radahna?

Walka z Radahnem jest długa i niezwykle wymagająca - przygotujcie się na bardzo wiele prób - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Walka z Radahnem jest długa i niezwykle wymagająca - przygotujcie się na bardzo wiele prób. Pierwsza faza starcia nie jest jednak przesadnie trudna. Wykorzystajcie tę fazę by nauczyć się ruchów bossa - większość ataków w drugiej fazie jest bardzo podobna do tej z pierwszej fazy. Jeśli chcecie zwyciężyć, musicie nauczyć się pierwszej fazy niemal do perfekcji, będąc w stanie ją ukończyć nie zużywając wielu leczniczych butelek.

Radahn atakuje długimi kombinacjami cięć, które zadają obrażenia fizyczne - można więc zablokować je tarczą - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Radahn atakuje długimi kombinacjami cięć, które zadają obrażenia fizyczne - można więc zablokować je tarczą. Niektóre cięcia wykonuje oboma mieczami naraz - te także możecie zablokować, ale odepchną was one po uderzeniu. Lepiej jest więc zrobić przez nie unik w stronę bossa, co da wam chwilę na kontratak.

Podczas walki nie macie wiele okazji do ataku, a najwięcej okazji będziecie mieli robiąc uniki w stronę bossa pod koniec jego kombinacji ciosów - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Podczas walki nie macie wiele okazji do ataku, a najwięcej okazji będziecie mieli robiąc uniki w stronę bossa pod koniec jego kombinacji ciosów. Najlepsze okazje macie po ciosie z wyskoku (Radahn może wykonać jeden cios lub dwa pod rząd), po ciosie skrzyżowanymi mieczami (cios jednym mieczem, potem drugim, potem oboma naraz) oraz kombinacji, która zawsze rozpoczyna się tąpnięciem w ziemię (tąpnięcie, jeden cios, dwa szybkie cięcia, ukośny cios z góry i wyrwanie mieczy z ziemi - uniknijcie ukośnego ciosu próbując przeturlać się za Radahna, dzięki czemu nie trafi was wyrywając miecze z podłogi).

Jak można było się spodziewać, Radahn używa magii grawitacyjnej podczas walki - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Jak można było się spodziewać, Radahn używa magii grawitacyjnej podczas walki. Gdy znajdujecie się od niego daleko, może on otoczyć się fioletową elektrycznością, wyskoczyć w powietrze i uderzyć w was niczym korkociąg. Zróbcie unik w stronę Radahna tuż przed uderzeniem, a unikniecie obrażeń i będziecie mieli chwilę na kontratak.

Boss może także przyzwać pole grawitacyjne, które przyciągnie was do niego nawet z przeciwnego końca areny - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Boss może także przyzwać pole grawitacyjne, które przyciągnie was do niego nawet z przeciwnego końca areny. Radahn kuca i krzyżuje naelektryzowane miecze przed sobą - zróbcie unik z dala od bossa by uniknąć przyciągnięcia. Jeśli będziecie za blisko gdy użyje tego ataku, Radahn natychmiast wykona potężne cięcie przez które z ziemi zaczną wyskakiwać ostre kolce - nie róbcie uniku, uciekajcie od niego sprintem, a możecie zapobiec obrażeniom.

Ostatnim grawitacyjnym atakiem Radahna jest deszcz meteorów - boss elektryzuje miecze i trzyma je na bok, wykonuje cios z dołu i wyskakuje w powietrze, po czym rzuca w was kilkoma meteorami - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Ostatnim grawitacyjnym atakiem Radahna jest deszcz meteorów - boss elektryzuje miecze i trzyma je na bok, wykonuje cios z dołu i wyskakuje w powietrze, po czym rzuca w was kilkoma meteorami. Uciekajcie sprintem od Radahna jednocześnie skręcając lekko na lewo lub na prawo. Tuż zanim meteory was trafią, zróbcie unik w przeciwnym kierunku, w prawo lub lewo pod kątem 90 stopni.

Pamiętajcie także o kombinacji ognistym mieczem - Radahn wyprowadza pchnięcie, cięcie, które zostawia za sobą ognistą wyrwę w przestrzeni - wyrwa następnie eksploduje - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Pamiętajcie także o kombinacji ognistym mieczem - Radahn wyprowadza pchnięcie, cięcie, które zostawia za sobą ognistą wyrwę w przestrzeni - wyrwa następnie eksploduje. Zróbcie unik z dala od Radahna by uniknąć ognia z wyrwy.

Faza druga rozpoczyna się, gdy Radahn spadnie do około 2/3 zdrowia - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Faza druga rozpoczyna się, gdy Radahn spadnie do około 2/3 zdrowia. Do walki dołączy Miquella, trzymający się pleców Radahna. Prawie wszystkim atakom bossa towarzyszą teraz spadające z nieba słupy światła. Najbezpieczniej unikać ich trzymając się tuż przed Radahnem, tak blisko, jak to tylko możliwe - hitboxy słupów światła zazwyczaj tam nie sięgają. Musicie być cierpliwi - w fazie drugiej macie znacznie mniej bezpiecznych okazji do ataków przez spadające światło.

Radahn najczęściej rozpoczyna tę fazę rozkładając ręce na boki i przyzywając ogromną eksplozję światła - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Radahn najczęściej rozpoczyna tę fazę rozkładając ręce na boki i przyzywając ogromną eksplozję światła. Musicie odbiec od niej sprintem, na co macie jedynie chwilę, więc nie zatrzymujcie się i nie zwalniajcie. Po eksplozji możecie ponownie się zbliżyć, ostrożnie wymijając spadające z nieba słupyy światła.

Jednym z najgroźniejszych nowych ataków bossa w tej fazie jest chwyt, którego Radahn może użyć jako pojedynczego ruchu lub bezpośrednio po rzuceniu dużym świetlistym dyskiem - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Jednym z najgroźniejszych nowych ataków bossa w tej fazie jest chwyt, którego Radahn może użyć jako pojedynczego ruchu lub bezpośrednio po rzuceniu dużym świetlistym dyskiem. Boss przykuca z rozłożonymi świecącymi mieczami po czym skacze w waszą stronę - zróbcie unik gdy jest w powietrzu. Gdy Radahn was złapie, nie zada wam żadnych obrażeń, ale Miquella zacznie szeptać wam do ucha. Jeśli ponownie dacie się złapać, Miquella skradnie wam serce i zmusi do służby - jest to natychmiastowa śmierć i będziecie musieli zacząć walkę od początku. Ulegnięcie temu atakowi nagrodzi was jednak unikatowym gestem.

Kombinacja po tąpnięciu w ziemię staje się znacznie groźniejsza w fazie drugiej, ponieważ wyrwaniu mieczy z ziemi towarzyszy nie tylko trzęsienie ziemi, ale także olbrzymia świetlista eksplozja - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Kombinacja po tąpnięciu w ziemię staje się znacznie groźniejsza w fazie drugiej, ponieważ wyrwaniu mieczy z ziemi towarzyszy nie tylko trzęsienie ziemi, ale także olbrzymia świetlista eksplozja. Unikajcie kombinacji tak samo jak w fazie pierwszej, przedostając się za plecy Radahna - musicie wykonać jednak jeszcze jeden unik za jego plecami by uniknąć eksplozji.

Kilka kombinacji ciosów Radahna poprzedzone są teraz czterema iluzjami, które szarżują w waszą stronę - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Kilka kombinacji ciosów Radahna poprzedzone są teraz czterema iluzjami, które szarżują w waszą stronę. Zadają mikroskopijne obrażenia, ale mogą was wytrącić z równowagi i zachwiać, wystawiając was na prawdziwy cios. Dzieje się to np. po deszczu meteorów - Radahn leci po nim w waszą stronę, wbija miecze w ziemię i wyrywa je, tworząc ogromną eksplozję światła. Uniknijcie ostatniego ciosu i eksplozji - bezpieczniej może być jednak zablokować cały ten atak, odnosząc trochę obrażeń, ale nie ryzykując natychmiastową porażką.

Iluzje towarzyszą także atakowi z powietrza bez uprzedniego deszczu meteorów (trzy szybkie ciosy mieczami), ciosowi skrzyżowanymi mieczami (szarża w bok, potem do przodu, potem ciosy) oraz nowemu atakowi szarżą (Radahn unosi miecze ukośnie do góry - obchodźcie go dookoła by wymijać iluzję i zróbcie - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Iluzje towarzyszą także atakowi z powietrza bez uprzedniego deszczu meteorów (trzy szybkie ciosy mieczami), ciosowi skrzyżowanymi mieczami (szarża w bok, potem do przodu, potem ciosy) oraz nowemu atakowi szarżą (Radahn unosi miecze ukośnie do góry - obchodźcie go dookoła by wymijać iluzję i zróbcie unik lub zablokujcie prawdziwego Radahna gdy rzuci się w waszą stronę).

Swojej najgroźniejszej kombinacji ciosów Radahn zaczyna używać, gdy zostanie mu około 1/3 zdrowia - Shadow of the Erdtree: Jak pokonać finałowego bossa Radahn, obiecany małżonek (Promised Consort Radahn)? - Elden Ring - poradnik do gry

Swojej najgroźniejszej kombinacji ciosów Radahn zaczyna używać, gdy zostanie mu około 1/3 zdrowia. Boss unosi miecze i krzyżuje je nad głową, po czym zaczyna wyprowadzać bardzo szybkie ciosy. Większość cięć przejdzie wam nad głową jeśli będziecie trzymać się bardzo blisko Radahna. Musicie zrobić unik przed cięciem z wyskoku i następującą eksplozją - w ten sposób unikniecie większości obrażeń.