Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Hearts of Iron IV - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Handel | Gospodarka w Hearts of Iron IV poradnik Hearts of Iron IV

Handel

Jedna z mniej dopracowanych i czytelnych mechanik w grze. Za sprawą handlu możesz uzyskać dostęp do surowców, które są niedostępne dla twojej nacji z uwagi na posiadane terytoria. Oczywiście zdarzą się sytuacje, gdy zapotrzebowanie na surowiec przekroczy twoją produkcję i będziesz musiał zakupić pewne ilości od innych nacji. Najważniejsze dla prowadzenia handlu są fabryki cywilne i konwoje.

Jeśli masz możliwość zakupu surowców od sąsiadów lub państw znajdujących się na tym samym kontynencie, to najpierw powinieneś z tego skorzystać. Gdy najbliższe źródła się wyczerpią to z wykorzystaniem konwojów będziesz musiał kupować zasoby od zamorskich mocarstw. Mechanika handlu po głębszym rozpoznaniu jest całkiem intuicyjna ale ma duże ograniczenia. Każda transakcja handlowa sprowadza się do zakupu bądź sprzedaży 8 jednostek surowca. Nawet jeśli potrzebujemy tylko 4 to i tak nie mamy możliwości zredukowania wartości transakcji poniżej minimalnego poziomu. Każde 8 jednostek surowca wymaga jednej fabryki cywilnej, która będzie go przetwarzać. W zależności od odległości, która dzieli partnerów handlowych będziesz zmuszony skorzystać z większej ilości konwojów.

W zależności od ustalonego prawa handlowego, określona część surowca, który uda nam się wyprodukować trafia na eksport - Handel | Gospodarka w Hearts of Iron IV - Hearts of Iron IV - poradnik do gry

W zależności od ustalonego prawa handlowego, określona część surowca, który uda nam się wyprodukować trafia na eksport. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia lokalnej produkcji. Jeśli dysponujemy małymi zasobami własnymi, to nie ma dla nas znaczenia, że duża ich ilość jest w obrocie. Jeśli jednak własna produkcja czyni nasze państwo samowystarczalnym, to możesz zdecydować się na zamknięcie rynku. W takim przypadku stracisz dostęp do modyfikatorów, które pozwolą na szybszą budowę i wzrost wydajności produkcji, ale jeśli masz dobrze rozwiniętą infrastrukturę to nie powinieneś się tym kierować.

Na powyższym obrazku możesz zauważyć fragment panelu handlowego poświęcony zarządzaniu ropą naftową. Pierwsza pozycja zawsze oznacza wartość, jaką produkuje twoje państwo. Kolejne pozycje oznaczają jaka część produkcji trafi na rynki zewnętrzne i ile surowca sprowadzamy. Ostatni pozycja na powyższym obrazku wskazuje nadwyżkę surowca jaką dysponujemy. Jest to pozycja o tyle ważna, że w przypadku braku surowca ta pozycja wykaże zapotrzebowanie w liczbie jednostek. Jest to najszybszy i najlepszy sposób na weryfikację i rewizję kontraktów handlowych.

Jeśli decydujesz się na podjęcie rozgrywki nacją o ograniczonych zasobach własnych, to jak najszybciej rozpocznij budowę konwojów. Tak jak wcześniej wspomniałem, ilość wykorzystanych konwojów dla umowy zależy od odległości, więc staraj się pozyskiwać surowce z najbliższych krajów. Duża liczba statków będzie mieć szczególne znaczenie, bowiem będą stanowić też główny środek transportu dla desantów morskich. Musisz odpowiednio zadbać o właściwe zaplecze w tym zakresie, żeby nie zamykać przed sobą wspomnianych możliwości.

Ważna jest też odpowiednia liczba fabryk cywilnych, żebyś mógł w jak najszybszym czasie uzupełnić braki w zaopatrzeniu bez zbędnego czasu oczekiwania na wybudowanie fabryk. Ważne jest to, żebyś nie rozpoczynał handlu od pierwszych minut gry. Nawet jeśli linie produkcyjne nie będą w pełni zaopatrzone, to nie możesz zrezygnować z części fabryk do momentu, gdy nie stworzysz odpowiedniego zaplecza. Wszystko w tym zakresie zależy od twojej ambicji, a przecież masz podbić świat. Biorąc to pod uwagę, rozpoczęcie handlu gdy masz 10 fabryk może szybko przyczynić się do twojej klęski. Niestety nie masz wpływu na to, czy inne nacje zakupią towar, który pozostawiłeś w obrocie. W przypadku nawiązania umowy, zawarty kontrakt równoważy koszty ponoszone przez ciebie w tym zakresie.

W selekcji partnerów handlowych szczególnie przydatny jest filtr wbudowany w panel. Dzięki dostępnym w nim opcjom możemy znaleźć określone surowce u naszych sąsiadów lub w granicach tego samego kontynentu.

Kontrakty handlowe pomagają w dyplomacji, ponieważ większość krajów patrzy przychylniej na nacje z którymi ma podpisane umowy. Ważne jest tez to, że w przypadku wszczęcia wojny z krajem partnerskim, automatycznie wszelkie szlaki handlowe zostają zamknięte. Musisz o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy masz spore braki w wyposażeniu a szykujesz się do wojny z głównym importerem twoich surowców.