Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Stellaris - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Stellaris - poradnik do gry

Stellaris - poradnik do gry

Gwiezdny poradnik. Poradnik do gry Stellaris opisuje wszystkie najważniejsze elementy tego rozbudowanego tytułu. Dowiesz się z niego m.in. jak kierować każdą z dostępnych frakcji, w jakie technologie inwestować czy jak stworzyć własny okręt.

Poniższy, nieoficjalny poradnik do gry Stellaris studia Paradox Interactive, zawiera wszelkie niezbędne informacje dotyczące zarządzania i rozwoju galaktycznego imperium. Znajdziesz tutaj szczegółowe porady dotyczące rozpoczęcia gry, jej podstawowych założeń i mechanizmów, które pomogą w uzyskaniu przewagi w kosmosie. Poradnik wyjaśni również wszystkie elementy interfejsu i wskaże aspekty, które pomogą w płynniejszej rozgrywce.

Stellaris jest kosmiczną strategią czasu rzeczywistego, w której możesz przemierzać gigantyczną, proceduralnie generowaną galaktykę. Cechą wyróżniającą tę produkcję jest ogromna swoboda rozgrywki. Możemy grać różnymi cywilizacjami oraz na różnych zasadach i np. dążyć do unicestwienia wszystkich pozostałych ras albo do pokojowego rozwoju kładącego nacisk na dyplomację i nowe technologie. Unikalną cechą Stellaris jest też to, że jest to projekt dalej wspierany przez jej twórców, którzy nieprzerwanie dodają do niej nową zawartość oraz usprawniają aktualne mechanizmy rozgrywki.

Najważniejsze informacje dla nowicjuszy Stellaris

 1. Koniecznie rozegraj samouczek, dzięki któremu będziesz mógł zapoznać się z interfejsem użytkownika, ze sterowaniem oraz przede wszystkim z tym jak prowadzić rozgrywkę. Pominięcie samouczka nie jest wskazane nawet jeśli miałeś styczność z wieloma podobnymi strategiami. Niektóre z mechanik w Stellaris są unikatowe i poprawne ich zrozumienie może uchronić Cię przed porażką.
 2. Nie ignoruj wiadomości pojawiających się na ekranie. Mogą one zawierać bardzo ważne informacje, których zignorowanie może spowodować, że nagle znajdziesz się w jakiejś niekorzystnej sytuacji (jak choćby w sytuacji konfliktu zbrojnego z inną cywilizację) albo że nastąpią jakieś niezrozumiałe zmiany.
 3. Stellaris pomimo bycia strategią czasu rzeczywistego pozwala na zatrzymywanie upływu czasu. Jest to przydatne szczególnie w początkowej fazie każdej rozgrywki, jak również w napiętych momentach kiedy otrzymujesz dużą ilość wiadomości albo prowadzisz działania wojenne. Pauza pozwoli na spokojnie odczytać ważne informacje czy zaplanować dalsze działania.
 4. Zapamiętaj wszystkie najważniejsze skróty klawiszowe (jeśli grasz na PC) lub obłożenie przycisków na padzie (jeśli grasz na konsoli). Może ci to umożliwić o wiele szybsze wykonywanie poleceń i jest to szczególnie pomocne jeśli czeka Cię dużo mikrozarządzania swoim imperium. Sterowanie PC dokładnie opisaliśmy na osobnej stronie poradnika.
 5. Nie wybieraj na początek zbyt wysokiego poziomu trudności. Sztuczna inteligencja na niższych poziomach trudności gra stosunkowo pasywnie, ale może ci to znacząco ułatwić rozeznanie się w najważniejszych mechanizmach gry, takich jak rozwój technologiczny czy wojskowość. Dopiero w miarę poznawania zasad gry radzimy stopniowo zwiększać poziom trudności żeby móc czerpać większą przyjemność z rozgrywki.
 6. Nie wdawaj się w działania wojenne na wczesnym stadium gry. Na potrzeby poznawania gry powinieneś zdecydować się na spokojny rozwój. Wypowiedzenie wojen innym cywilizacjom może wpędzić Cię w spore kłopoty. Na taki plan działania radzimy decydować się tylko po dostatecznym poznaniu zasad gry oraz podczas kontrolowania cywilizacji pod kątem bardzo agresywnej ekspansji.
 7. Nie bój się badać kosmosu. Jest to uniwersalna porada, aczkolwiek szczególnie zyskuje ona znaczeniu podczas procesu zapoznawania się z grą. Możesz dzięki temu poznać i zrozumieć możliwie jak największą liczbę wydarzeń i atrakcji, do których może dochodzić w trakcie gry. Niektóre z nich (np. badanie anomalii) obarczone są ryzykiem, ale wyciągniesz przynajmniej jakieś wnioski ze swoich decyzji.

Więcej uniwersalnych porad do gry Stellaris znajdziesz na stronie Porady ogólne w naszym poradniku.

Mam problem i szukam odpowiedzi

Nasz poradnik do gry Stellaris omawia wiele kwestii, którą mogą ci wydać się problematyczne w trakcie rozgrywania kampanii. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze tego typu tematy oraz odwołania do stron naszego poradnika gdzie znajdują się rozwiązania potencjalnych problemów:

 1. Jakie wybrać założenia kampanii? - Zajrzyj na stronę Ustawienia kampanii. Podczas początkowych jej przejść warto ustawić mniejszą galaktykę, wybrać mniej innych ras, które się w niej pojawią, oraz ustawić jeden z niższych poziomów trudności. Nie polecamy również ustawienia Ironman, które blokuje możliwość manualnych sejwów i pozwala jedynie na automatcyzne zapisy.
 2. Jakie najważniejsze kroki wykonać po rozpoczęciu gry? - Zajrzyj na stronę Tworzenie fundamentów imperium. Rekomendowane przez nas działania to między innymi skorzystanie z wbudowanego samouczka (jeśli do rozgrywki przystępujesz po raz pierwszy), dokładna eksploracja układu macierzystego, wybudowanie kopalni zapewniającej dostawę surowców, przystąpienie do badań naukowych oraz skonstruowanie startowej floty.
 3. Jak przystąpić do kolonizacji galaktyki? - Zajrzyj na stronę Zajmowanie układów i kolonizacja planet. Dobrym pomysłem jest szybkie zajęcie jednego z sąsiednich układów. Nie jest to bardzo skomplikowany proces, a pomoże w dalszym rozwoju.
 4. Jak zachować się po napotkaniu innej cywilizacji? - Zajrzyj do rozdziału Dyplomacja. Odradzamy natychmiastowego wypowiadania wojny w przypadku napotkania innej cywilizacji. Może to spowodować niepotrzebne problemy jeśli nie dysponujesz dostatecznym zapleczem do działań militarnych. Warto nawiązać stosunki dyplomatyczne nawet jeśli masz w planach zaatakowanie w późniejszym czasie danej cywilizacji.
 5. Jakimi technologiami dobrze jest się zainteresować? - Zajrzyj na stronę Przełomowe technologie. Rozwój technologiczny w Stellaris oferuje duże polu do popisu. Zwracaj jednak uwagę na rzadkie, przełomowe technologie, które mogą pomóc ci w wykonaniu znaczącego przeskoku technologicznego.

Jakie duże dodatki oferuje Stellaris?

Gra Stellaris do lutego 2019 roku doczekała się sześciu dużych rozszerzeń. Jeśli tylko masz taką możliwość radzimy je wszystkie zakupić oraz zainstalować. Pozwoli ci to cieszyć się z możliwie jak największej liczby dodatkowych atrakcji, które opracowane zostały od momentu wydania gry.

 1. Leviathans - To dodatek z października 2016 roku. Oferuje on zupełnie nową kampanię, w której bierze się udział w konflikcie Upadłych Imperiów. W grze pojawia się nowa rasa Strażników oraz możliwe jest odwiedzanie Enklaw pozwalających na handlowanie rozmaitymi towarami.
 2. Utopia - To dodatek z kwietnia 2017 roku. Dodaje on opcję budowania megastruktur otaczających gwiazdy oraz zdolnych do wykozystywania produkowanej przez nie energii. Inne nowości to m.in. tworzenie stacji kosmicznych zwanych habitatami oraz wprowadzenie systemu tradycji.
 3. Synthetic Dawn - To dodatek z września 2017 roku. Wprowadza on możliwość pokierowania jedną z czterech nowych frakcji i w skład każdej z nich wchodzą wyłącznie roboty. Oprócz tego w grze pojawia się nowe Upadłe Imperium w postaci prastarej mechanicznej rasy.
 4. Apocalypse - To dodatek z lutego 2018 roku. Wprowadza on do rozgrywki ogromne jednostki, w tym również gigantyczne Kolosy zdolne do niszczenia całych planet. Odblokowuje on też kosmicznych piratów oraz nowe bardziej pokojowe ścieżki rozwoju.
 5. Distant Stars - To dodatek z maja 2018 roku. Rozszerzenie to skupia się na temacie odkrycia starożytnych bram, które pozwalają przedostać się w najodleglejsze zakątki galaktyki. Na graczy czekają nowe odmiany planet, nowe typy surowców i nieznane wcześniej technologie.
 6. MegaCorp - To dodatek z grudnia 2018 roku. Umożliwia on kontrolowanie tytułową międzygalaktyczną korporacją, której wpływy sukcesywnie mogą się rozrastać. Rozszerzenie pozwala też m.in. na handel niewolnikami, zdobywanie nowych atutów czy na nieznane wcześniej opcje handlu.

Osiągnięcia i trofea w Stellaris

Poniżej zestawiliśmy najważniejsze informacje na temat zdobywania osiągnięć w grze Stellaris.

 1. Zdobywaniem osiągnięć możesz zajmować się wyłącznie po załączeniu modyfikatora Ironman. Wymóg ten dotyczy wersji na PC oraz wersji na konsole. Tryb Ironman możesz wybrać podczas rozpoczynania nowej kampanii (nie jest on dostępny już podczas jej rozgrywania). Blokuje on możliwość wykonywania manualnych zapisów stanu gry i możesz polegać jedynie na automatycznych zapisach. Oznacza to, że nie możesz np. powrócić do wcześniejszego stadium kampanii jeśli popełnisz jakieś błędy i będziesz chciał je poprawić.
 2. Wersja na PC oferuje 95 osiągnięć w ramach klienta Steam. Zdobycie niektórych z nich może wymagać posiadania któregoś z dużych rozszerzeń do gry.
 3. Wersje na PlayStation 4 i na Xboksa One oferują inne zestawy osiągnieć. Na XONE możesz odblokować 28 osiągnięć. Na PS4 możesz odblokować 29 trofeów (jedno z nich to platynowe trofeum).
 4. Wersje na konsole nie wymagają dysponowania edycją Deluxe, w skład której wchodzą dodatki Leviathans i Utopia. Komplet trofeów możesz pozyskać także w przypadku grania w standardową wersję gry.

Informacje o Stellaris - poradnik do gry

Autor : Łukasz Keczup Wiśniewski

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 45, ilustracje: 404 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Stellaris - poradnik do gry