Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Stellaris - poradnik do gry

Stellaris - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Sektory | Zarządzanie w Stellaris poradnik Stellaris

Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2019

Sektory to jedna z najważniejszych mechanik dostępnych w grze Stellaris. Nie jest to jedynie dodatek do głównej linii ekonomicznej, ale warunek konieczny do ukończenia gry. Więcej informacji o nich znajdziesz poniżej.

Za pośrednictwem sektorów możesz zautomatyzować wszystkie działania związane z mikro-zarządzaniem planetami dzięki czemu przy dużej ich ilości możesz cały czas mieć wszystko pod kontrolą i nie tracić czasu na ciągłą rozbudowę czy modyfikację poszczególnych slotów planety. Dostęp do sektorów uzyskujesz za pośrednictwem zakładki planet w panelu imperium.

W ramach zakładki możesz zobaczyć cztery jej najważniejsze elementy - Sektory | Zarządzanie w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

W ramach zakładki możesz zobaczyć cztery jej najważniejsze elementy. Limit sektorów [1] rośnie wraz z rozwojem nowych technologii i określa maksymalną liczbę sektorów a nie planet w sektorach. Liczba planet w sektorach jest nieograniczona. Najlepiej dzielić sektory w taki sposób, żeby każdy każdy z nich miał około 5-10 planet. Oczywiście z biegiem czasu ta liczba przestanie być optymalna, ale na początku nie powinieneś wydzielać nowego sektora jeśli nie masz takiej liczby planet w starym. Jeżeli planety będą na tyle od siebie oddalone, że będziesz musiał włączyć do sektora kolonie które wolisz kontrolować to lepiej zrobić nowy sektor. Sektor możesz stworzyć za pomocą przycisku widocznego na obrazku [2]. Przeniesiesz się wtedy na mapę galaktyki i za pośrednictwem wyznaczania odpowiednich układów będziesz mógł utworzyć sektor.

W dalszej części zakładki [3] zobaczysz planety, które nie należą do żadnego z sektorów czyli możesz nimi zarządzać bezpośrednio. Przy każdej z planet znajdziesz informacje odnoszące się do bilansu surowców na planecie, liczby zamieszkanych slotów, nadwyżki żywności oraz jego zarządcy i głównej populacji.

Ostatnia cześć zakładki to poszczególne sektory, które utworzyłeś [4]. Znajdziesz tutaj zbiorcze dane dotyczące wszystkich planet wchodzących w skład sektora i możesz nim zarządzać.

W dalszej części poradnika znajdziesz dokładnie informacje i porady dotyczące zakładania sektora i zarządzania nim.

Tworzenie i reorganizacja sektorów

W ramach tworzenia sektora zostaniesz przeniesiony na mapę galaktyki - Sektory | Zarządzanie w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

W ramach tworzenia sektora zostaniesz przeniesiony na mapę galaktyki. Za pomocą zaznaczania odpowiednich układów tworzysz sektor. Możesz włączać do jednego sektora układy, które należą już do innego sektora i układy na których nie ma planet. Wszystko to wpływa na na bogactwo sektora i pozwala na pobieranie od niego większych opłat.

Podczas tworzenia sektora kolorem niebieskim będą oznaczone układy, które już należą do sektora. Kolorem zielonym zostaną oznaczone układy, które możesz do niego włączyć a czerwonym kolorem oznaczone będą układy, których nie możesz włączyć do sektora.

Uwagi: Ustalając granice sektora dobrze zastanów się nad układami, które faktycznie chcesz do niego włączyć. Czasami będziesz musiał włączyć więcej układów, żeby sektor rozciągał się pomiędzy wybranymi planetami. Na powierzchni planet sektora nie będziesz mógł prowadzić żadnych bezpośrednich działań takich jak rozwój budynków czy przesiedlanie ludności.

Reorganizacja sektora jest możliwa w każdej chwili o ile posiadasz co najmniej 25 punktów wpływu. W każdej chili możesz uruchomić tworzenie sektora i klikając w niebieskie znaczniki układów usuwać je z sektora.

Uwagi: Pamiętaj, że za każdy usunięty układ musisz zapłacić 25 punktów wpływu. Działa to nawet w sytuacji kiedy nie zakończyłeś jeszcze działania kreatora a usuniesz układ potem przywrócisz do do sektora i usuniesz ponownie. W tej sytuacji zostanie naliczona opłata 50 punktów.

Zarządzanie sektorami

Odpowiednie dysponowanie zasobami w granicach sektorów jest podstawą sukcesu gospodarczego całego imperium. Pamiętaj o ustaleniu odpowiednich priorytetów i wkładu w gospodarkę imperialną każdego sektora.

W ramach przycisków widocznych na powyższym obrazku możesz przekazywać odpowiednią ilość surowców, żeby wspomóc rozwój sektora - Sektory | Zarządzanie w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

W ramach przycisków widocznych na powyższym obrazku możesz przekazywać odpowiednią ilość surowców, żeby wspomóc rozwój sektora. Nie jest to działanie konieczne jeśli poza układami z planetami w granicach sektora znajdują się układy w których są kopalnie i elektrownie. W innym wypadku dobrze przesłać co jakiś czas określoną liczbę surowców szczególnie w przypadku nowo kolonizowanych planet.

W dalszej części panelu zobaczysz ikonki wskazane na powyższym obrazku - Sektory | Zarządzanie w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

W dalszej części panelu zobaczysz ikonki wskazane na powyższym obrazku. Górny rząd ikon [1][2][3][4] odnosi się do strategii zarządzania sektorem. Poniżej dostępne będą dwie opcje [5][6] za pomocą których możesz dawać sektorom określone swobody działania w ramach wskazanej strategii rozwoju.

1. Priorytet wojskowy - sektor koncentruje się na budowie stacji obronnych oraz na wytwarzaniu zasobów potrzebnych do ich budowy i utrzymania.

Uwagi: Najlepiej umieszczać sektory tego typu w przestrzeni granicznej z wrogimi imperiami. Masz wtedy większą szansę na skuteczną obronę w przypadku wojny a spora część surowców kierowana jest na utrzymanie platform obronnych dzięki czemu możesz zbudować sporo fortyfikacji.

2. Priorytet przemysłowy - sektor koncentruje się na wytwarzaniu minerałów.

Uwagi: Sektorów tego typu będziesz miał zdecydowanie najwięcej. Duże zasoby tego surowca są potrzebne do każdej czynności związanej z rozwojem infrastruktury i armii więc warto dysponować sporą nadwyżką.

3. Priorytet badawczy - sektor koncentruje się na wytwarzaniu surowców potrzebnych do badań.

Uwagi: Przy większej liczbie sektorów warto jeden z nich przeznaczyć pod centra naukowe dla szybszego i skuteczniejszego rozwoju nowych technologii. Dzięki temu masz większą szansę na zdobycie przewagi nad rywalami bądź wyrównanie strat technologicznych do silniejszych imperiów.

4. Priorytet badawczy - sektor koncentruje się na wytwarzaniu kredytów energetycznych.

Uwagi: Warto mieć kilka takich sektorów. Kredyty energetyczne to jeden z surowców, których nie będziesz mógł zmagazynować w dużej ilości. Przedłużające się spadki energii mogą szybko wyczerpać twoje zasoby i w krótkim czasie doprowadzić gospodarkę do stagnacji.

5. Przebudowa planet - w ramach tego rozwiązania zezwalasz zarządcy sektora na zmianę infrastruktury w obrębie planet. W dłuższym czasie budynki na planetach zostaną podmienione na takie, które umożliwią lepsze wypełnianie założonych priorytetów.

Uwagi: Jeśli na planecie nie ma unikalnych budynków, które wolałbyś zachować to bezproblemowo możesz zaznaczyć tą opcję. Dzięki temu sektor będzie cały czas się rozwijał zgodnie z zapotrzebowaniem a ty w dowolnym momencie będziesz mógł wykorzystać jego nadwyżki surowców.

6. Poszanowanie dla wpływów biernych - zarządca sektora podczas planowania budynków dobierze je tak, żeby zachować jak najwięcej naturalnych właściwości poszczególnych slotów.

Uwagi: Dobre rozwiązanie, które bez obaw możesz zaznaczyć dla każdego sektora. Dzięki niemu przy mniejszym wkładzie energii uda ci się uzyskać większe korzyści wynikające z odpowiednich budynków. Szczególnie istotne są sloty w których bierny przychód surowca wynosi dwie jednostki lub więcej.

Na powyższym obrazku zaznaczono najważniejszy przycisk w całym panelu - Sektory | Zarządzanie w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

Na powyższym obrazku zaznaczono najważniejszy przycisk w całym panelu. Za jego pośrednictwem ustalasz jaki procentowy zysk sektor odda do głównego "skarbca". Od sektora możesz pobrać 25%, 50% lub 75% przychodu. Żeby zmienić wartość poboru musisz kliknąć w zaznaczoną ikonę kilkakrotnie aż do uzyskania odpowiedniej wartości.

Pod ikoną znajduje się przycisk odpowiedzialny za reorganizację sektora. Po naciśnięciu go zostaniesz przeniesiony na mapę galaktyki, żeby dołączyć lub usunąć układy z sektora.