Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Stellaris - poradnik do gry

Stellaris - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozwój imperium w 4 prostych krokach | Dobry start w Stellaris poradnik Stellaris

Ostatnia aktualizacja: 6 marca 2019

W tej części poradnika do gry Stellaris znajdziesz praktyczne informacje dotyczące rozwoju imperium i podejmowania wyborów, które mogą ułatwić późniejszą rozgrywkę.

Eksploracja

Od początku gry powinieneś zaopatrzyć się w co najmniej dwa statki badawcze, które umożliwią badanie układów i wszelkich anomalii. Proces badania układu jest długotrwały, a nieznane układy często oferują również badania specjalne. Pamiętaj, że jednostka badawcza nie może funkcjonować bez dowódcy, więc zabezpiecz na początku gry fundusze, które umożliwią na zwerbowanie go.

Jeśli nie będziesz w stanie dotrzeć do tych układów, bądź pewny, że zrobi to jedna z przeciwnych frakcji. W ten sposób możesz łatwo utracić dostęp do istotnych danych, technologii lub zasobów. Pamiętaj, że możesz prosić neutralne imperia o dostęp statków cywilnych co pozwoli na badania poza neutralnymi układami gdy już zbadałeś je wszystkie. Rozwój badawczy ma też szczególne znaczenie w imperiach demokratycznych, ponieważ wysoko rozwinięty dowódca będzie miał szansę sprawować władzę w imperium.

Twoje statki badawcze powinny nieustannie badać sąsiednie układy pod kątem nowych złóż surowców i planet, które będziesz mógł potem zasiedlić. Poznanie struktury układu na początku gry jest ważniejsze niż jego zajmowanie.

Ważnym aspektem korzystania ze statków badawczych jest zapewnienie im eskorty. Jednostki z naukowcami na pokładzie będą unikać wszelkich wrogich jednostek. Warto wysłać ze statkiem badawczym małą flotę, która zniszczy zwiadowców wroga i oczyści układ. Możesz w ten sposób zyskać sporo czasu i upłynnić działania badawcze. W tym wypadku najlepiej wysyłać najpierw flotę do nieznanego układu a potem zlecać w nim badania.

Wbrew pozorom zasoby na badania naukowe są generowane dostatecznie szybko dzięki czemu możesz nieustannie rozwijać imperium pod kątem nowych technologii i budynków - Rozwój imperium w 4 prostych krokach | Dobry start w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

Wbrew pozorom zasoby na badania naukowe są generowane dostatecznie szybko dzięki czemu możesz nieustannie rozwijać imperium pod kątem nowych technologii i budynków. Pierwszym krokiem na polu badawczym powinno być odblokowanie statków kolonizacyjnych co pozwoli ci faktycznie rozwijać populację imperium bez ograniczania się do slotów planety macierzystej.

Badania nowych technologii wymagają czasu i pochłaniają dużą ilość zasobów. Warto zaopatrzyć się w pojedyncze stacje badawcze, żeby brak funduszy nie wydłużał procesu badawczego. Zasoby dla każdej z dziedzin generowane są osobno i równomiernie w zależności od funduszy, którymi zarządzasz. Pamiętaj o możliwości wydania edyktów, które skracają czas potrzebny na badania.

Ekspansja

Zajmowanie sąsiednich układów to kosztowna inwestycja. Dlatego zanim przystąpisz do działania warto żebyś dokładnie zbadał kilka sąsiednich układów i dopiero wtedy podejmował decyzję, który z nich chcesz włączyć do imperium jako pierwszy.

W tym przypadku wiodące są dwa czynniki: złoża surowców i planety umożliwiające kolonizację. Nie ma sensu, żebyś na początku gry włączał do imperium każdy napotkany układ. Ważne jest stworzenie solidnych fundamentów, więc najpierw ukończ rozwijanie początkowej infrastruktury układu macierzystego, a następnie zajmij układ bogaty w surowce i planety, które będziesz mógł zasiedlić.

Na początku gry powinieneś poświęcić większość surowców na rozwój planety macierzystej. Nie pozostawiaj zaśmieconych slotów, ulepsz kosmoport za pomocą nowych technologii i staraj się rozwijać budynki na macierzystej planecie do wyższych poziomów.

Kiedy planeta macierzysta będzie zamieszkana w stu procentach a wszystkie sektory będą przynosić dochód możesz rozwijać kolejne planety.

Ważnym jest, żebyś po zbadaniu sąsiednich układów wybrał taki, który odpowiada twoim założeniom i zbudował posterunek graniczny na jego gwieździe - Rozwój imperium w 4 prostych krokach | Dobry start w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

Ważnym jest, żebyś po zbadaniu sąsiednich układów wybrał taki, który odpowiada twoim założeniom i zbudował posterunek graniczny na jego gwieździe. Przeciwnicy będą wychodzić z takiego samego założenia, więc warto, żebyś jak najwcześniej zaznaczył pożądany układ. Jeśli tego nie zrobisz, pobliskie imperia postawią na nim swoje budynki i pozbawią cię do niego dostępu.

W początkowych etapach gry ważny jest ustawiczny rozwój, a wywoływanie wojny o jeden układ może szybko doprowadzić cię do klęski.

Po umieszczeniu posterunku granicznego możesz rozpocząć budowę stacji górniczych w tym układzie. Zajmij układ w pełni pod kątem zgromadzonych w nim surowców a potem dopiero decyduj się na rozpoczęcie misji kolonizacyjnej.

Ważnym aspektem ekspansji są badania socjologiczne, które z czasem umożliwią zasiedlanie planet, które domyślnie były nieprzychylne dla twojej cywilizacji. Przy doborze badań powinieneś się kierować takimi projektami, które umożliwią zasiedlenie planet, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie układu macierzystego.

Do kolonizacji wybieraj takie sloty planety, które wraz z rozwojem mieszkańców będą dawać ci bierny dochód i ponad wszystko nie zapominaj o obszarach, które będą w stanie wyżywić mieszkańców planety.

Eksploatacja

Wydobycie surowców jest jedynym możliwym źródłem dochodów. Od początku gry powinieneś zabezpieczać dużą ilość posiadanych zasobów na rozbudowę sieci kopalń i dbać o rozwój budynków na planecie macierzystej. Pamiętaj o silosach, które umożliwią ci składowanie większych ilości surowca, ponieważ początkowa ładowność magazynów jest stosunkowo niewielka. Nie skupiaj się tylko na budowaniu silosów składowaniu surowców, pojemność magazynów będzie rosła wraz z rozwojem technologii

Podczas planowania wydobycia priorytet mają minerały i kredyty energetyczne. Jeśli już wykorzystasz wszelkie napotkane źródła, możesz poświęcić środki na wydobycie zasobów potrzebnych do badań.

Jednym ze źródeł uzyskiwania surowców są anomalie - Rozwój imperium w 4 prostych krokach | Dobry start w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

Jednym ze źródeł uzyskiwania surowców są anomalie. Po zbadaniu ich często masz możliwość skorzystania z odkrytych w ten sposób surowców, żeby zwiększyć swoje zapasy. To samo dotyczy zadań specjalnych, które sukcesywnie pojawiają się w obrębie nowych układów.

Nie zapominaj jednak o tym, że największy wpływ na eksploatację surowców masz za pośrednictwem budynków, które znajdują się w poszczególnych slotach planet. Poświęć fundusze na badania, które umożliwią ci ulepszenie istniejących struktur, dzięki czemu wpływy z każdego sektora planety znacznie wzrosną.

Ulepszanie budynków stolicy do maksymalnego poziomu wiąże się również z uzyskiwaniem większej ilości punktów wpływu. Punkty służą do rekrutowania dowódców, budowy posterunków granicznych i umożliwiają wywieranie wpływu na wynik wyborów w imperiach demokratycznych. Ich zasoby są niewielkie a przyrost zasobów nieznaczny. Ważne jest, żebyś podejmował decyzje w oparciu o ich ilość. Jeśli planujesz zasiedlanie nowej planety i potrzebujesz posterunku granicznego, musisz wstrzymać się przed wyznaczaniem dowódcy dla piątej floty z rzędu.

Na początku gry poświęć cześć zasobów na obsadzenie załogi drugiego statku badawczego i zabezpiecz pozostałe wpływy na budowę posterunków granicznych i powołanie zarządców. Musisz mieć na uwadze fakt, że każdy z dowódców i zarządców z czasem umrze. Musisz zawsze dysponować zapasem punktów wpływu, żeby nie zablokować się np. w rozwoju technologii na kilkanaście miesięcy. Możesz oczywiście wywierać wpływ na wynik wyborów jeśli uznasz to za istotne, lub nawet wymusić wybory jeśli obecny przedstawiciel nie daje premii zgodnych z twoim stylem gry.

Eksterminacja

Na początku gry nie musisz mocno skupiać się na rozwoju militarnym, aczkolwiek warto poszerzyć istniejącą flotę o kilka dodatkowych jednostek. Najlepiej jeśli na początku gry będziesz dysponował liczbą około dziesięciu jednostek podzielonych na dwa oddziały. Musisz mieć świadomość, że wrogie imperia nie będą agresywne od pierwszych minut gry, ale jeśli nie zabezpieczysz swoich budynków odpowiednią flotą, to bardzo szybko możesz stać się ofiarą pirackich jednostek.

Oddziały desantowe na początku gry nie będą szczególnie przydatne, przynajmniej do czasu kiedy nie zechcesz uderzyć zbrojnie na jedną z neutralnych, zacofanych planet - Rozwój imperium w 4 prostych krokach | Dobry start w Stellaris - Stellaris - poradnik do gry

Oddziały desantowe na początku gry nie będą szczególnie przydatne, przynajmniej do czasu kiedy nie zechcesz uderzyć zbrojnie na jedną z neutralnych, zacofanych planet.

Pamiętaj, że budowa armii to poważny koszt i miej na uwadze limit maksymalnej liczby jednostek. Zwiększone koszty utrzymania armii mogą w znacznym stopniu zmniejszyć twoje szanse na szybkie zajęcie ościennych układów i ich kolonizacje.

Rozmieść utworzone oddziały w dwóch sektorach: macierzystym i tym, który jest najważniejszy z punktu widzenia najbliższego poszerzenia granic. Wrogie jednostki będą omijać układ macierzysty i postarają się o ograniczenie twoich stref wpływów poprzez niszczenie budynków, które znajdują się poza układem macierzystym.

Na początku gry w każdym z zajętych sektorów musi stacjonować mały oddział, który będzie w stanie przeszkodzić najeźdźcy w zniszczeniu ważnych budynków. Same budynki dysponują niewielką siłą ognia i kilka okrętów jest w stanie je szybko zniszczyć. Twoim zadaniem będzie stawienie jak najszybszego oporu w oczekiwaniu, aż główne siły dotrą do atakowanego sektora.

Pamiętaj o badaniach technologicznych, które umożliwią konstruowanie nowych jednostek w oparciu o zdobyte technologie. W tym aspekcie twoim priorytetem będzie rozwój uzbrojenia i fortyfikacji, które będziesz mógł rozmieścić w poszczególnych układach.

Pamiętaj, że najskuteczniejsze są jednostki, które mają własnego dowódcę. W miarę możliwości staraj się łączyć floty we większe oddziały, żeby ograniczyć wydatki związane z zatrudnianiem nowych dowódców.