Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia 2022

Nieoficjalny poradnik do Uncharted 4 Kres Złodzieja zawiera wszystkie informacje potrzebne do ukończenia gry w 100 procentach i zdobycia platynowego trofeum. W niniejszym poradniku znalazł się przede wszystkim bardzo szczegółowy opis przejścia wszystkich rozdziałów gry, na który składają się między innymi podpowiedzi odnośnie sposobów omijania lub eliminowania przeciwników (w tym bossów), objaśnienia najlepszych dróg do celów misji czy dokładne omówienia bardziej skomplikowanych zagadek. Solucja wzbogacona jest wysokiej jakości obrazkami, na których zaznaczone zostały m.in. miejsca wykonywania skoków, czy półki, do których trzeba dotrzeć.

Dużą część poradnika zajmuje rozdział poświęcony sekretom - znajdźkom, w którym przedstawione zostały przede wszystkim dokładne lokalizacje wszystkich 109 skarbów. Rozdział na temat sekretów wyjawia także miejsca pozyskiwania wpisów do dziennika, notatek i opcjonalnych rozmów. Ponadto na osobnych stronach zamieściliśmy rozwiązania najtrudniejszych zagadek oraz informacje o sposobach zdobywania rzadkich broni.

Ostatni większy rozdział to poradnik trofeowy, w którym szczegółowo wyjaśniamy jak odblokować 100% osiągnięć i jak zdobyć platynę. Każde trofeum gry Uncharted 4 posiada dokładny opis i bardziej skomplikowane trofea dokładniej omówiliśmy na osobnych stronach poradnika trofeowego.

Uncharted 4 Kres Złodzieja jest kolejną odsłoną niezwykle popularnej serii przygodowych gier akcji, w których śledzimy losy poszukiwacza przygód Nathana Drake'a. W nowej grze znaczącą rolę odgrywa również jego brat Sam, który pojawia się w wielu etapach oraz scenkach przerywnikowych. Mechanika rozgrywki nie uległa większym zmianom w stosunku do poprzednich części serii, aczkolwiek w określonych momentach gry dysponujemy teraz większą swobodą działania i niekiedy musimy też podejmować decyzje mające wpływ na dalszy przebieg kampanii (ich konsekwencje omówione zostały oczywiście w poradniku).

Uwaga - Opis przejścia w naszym poradniku przygotowany został na najwyższym domyślnie dostępnym poziomie trudności Miażdżący. W przypadku wybrania niższego poziomu trudności niektóre z omówionych w poradniku scen mogą okazać się prostsze do ukończenia (mniej przeciwników, większy margines błędu itp.).

Uncharted 4: Szybkie porady na start

 1. Nie radzimy od razu wybierać miażdżącego poziomu trudności. Granie na bardzo wysokim poziomie trudności może Wam przede wszystkim utrudniać wygrywanie walk, w których pojawiają się większe grupy przeciwników oraz "elitarni wrogowie". Oprócz tego trudniej będzie Wam docierać do znajdziek czy wypełniać założenia trofeów dotyczących staczania walk. Polecamy ukończyć grę 2 razy - najpierw na normalnym poziomie trudności i dopiero później na miażdżącym.
 2. Nie wszystkie etapy pozwalają na korzystanie z broni. Nie próbujcie za wszelką cenę odnajdywać w nich broni, bo może to być po prostu niemożliwe z uwagi na specyfikę etapu. Zamiast tego w zależności od potrzeb skupiajcie się na eksploracji, skradaniu czy wspinaczce.
 3. Rozglądajcie się po drodze za błyszczącymi obiektami. W taki właśnie sposób oznaczane są skarby możliwe do odnalezienia. Ich pobłyskiwanie może Wam znacząco ułatwić ich odnajdywanie, szczególnie jeśli leżą w ciemnych miejscach czy na oddalonych półkach.
 4. Polegajcie na zasłonach w trakcie walk, ale uważajcie na podrzucane przez wrogów granaty. Stanie na otwartej przestrzeni jest bardzo złym pomysłem nawet podczas gry na niższych poziomach trudności. Szybko reagujcie też w tych sytuacjach, w których wrogowie postanowią obrzucić Drake'a granatami.
 5. Nie musicie martwić się o zdrowie partnera AI. W niektórych misjach Drake'owi może towarzyszyć druga osoba. Nie trzeba na szczęście ochraniać za wszelką cenę partnera sterowanego przez sztuczną inteligencję. Skupcie się wyłącznie na dbaniu o dobry stan zdrowia sterowanej postaci.
 6. W miarę możliwości celujcie w głowy przeciwników. Jeśli macie z tym problemy, to skorzystajcie z asystenta celowania. Headshoty mogą o wiele szybciej zabijać atakujących wrogów, szczególnie tych, którzy mają założone ciężkie pancerze.
 7. Do wielu przeciwników możecie się zakradać. Korzystanie z opcji skradania się ma wiele zalet - możecie wyeliminować daną postać bez zużywania zapasów i bez alarmowania okolicy. Mechaniki skradania się możecie też używać do planowania zasadzek i łatwego docierania do miejsc, z których będzie można skutecznie atakować przeciwników.
 8. Uważajcie na snajperów. Rozpoznacie ich po czerwonych wiązkach laserów. W lokacjach ze snajperami przywiązujcie jeszcze większą uwagę do ustawiania się za zasłonami. Szukajcie też okazji do tego żeby ich zastrzelić - czy to na odległość czy po zbliżeniu się do nich dzięki przebieganiu pomiędzy sąsiednimi zasłonami.

Dokładniejsze podpowiedzi i wskazówki znajdziecie na osobnej stronie Porady na start w naszym poradniku.

Uncharted 4: Opis przejścia gry

Nasz opis przejścia gry Uncharted 4 uwzględnia wszystkie 24 etapy kampanii. Są to 22 główne rozdziały, prolog oraz epilog. Kampania jest w pełni liniowa i nie czekają Was żadne ważne wybory. Nie ma też różnych zakończeń - jest tylko jedno główne zakończenie wyświetlane po rozegraniu epilogu.

 1. Rozdział 0 - Prolog
 2. Rozdział 1 - Zew przygody
 3. Rozdział 2 - Piekło
 4. Rozdział 3 - Malezyjska fucha
 5. Rozdział 4 - Zwyczajne życie
 6. Rozdział 5 - Hector Alcazar
 7. Rozdział 6 - Złodziejska krew
 8. Rozdział 7 - Zgaszone światła
 9. Rozdział 8 - Grób Henry'ego Avery'ego
 10. Rozdział 9 - Ci, którzy zasłużą...
 11. Rozdział 10 - Dwanaście wież
 12. Rozdział 11 - Najciemniej pod latarnią
 13. Rozdział 12 - Na morzu
 14. Rozdział 13 - Rozbitkowie
 15. Rozdział 14 - Dołączcie do mnie w raju
 16. Rozdział 15 - Łupieżcy Libertalii
 17. Rozdział 16 - Bracia Drake'owie
 18. Rozdział 17 - Na dobre i na złe
 19. Rozdział 18 - New Devon
 20. Rozdział 19 - Upadek Avery'ego
 21. Rozdział 20 - W potrzasku
 22. Rozdział 21 - Stróż brata mojego
 23. Rozdział 22 - Kres złodzieja
 24. Rozdział 23 - Epilog

Uncharted 4: Wszystkie sekrety i znajdźki

Skarby są główną odmianą znajdziek - sekretów w grze Uncharted 4. W naszym poradniku podzieliliśmy ich opisy według rozdziałów, w których są odnajdywane. W większości misji w grze można odnaleźć od jednego do kilku skarbów.

 1. Skarby - rozdział 2: Piekło
 2. Skarby - rozdział 3: Malezyjska fucha
 3. Skarby - rozdział 6: Złodziejska krew
 4. Skarby - rozdział 8: Grób Henry'ego Avery'ego
 5. Skarby - rozdział 9: Ci, którzy zasłużą...
 6. Skarby - rozdział 10: Dwanaście wież
 7. Skarby - rozdział 11: Najciemniej pod latarnią
 8. Skarby - rozdział 12: Na morzu
 9. Skarby - rozdział 13: Rozbitkowie
 10. Skarby - rozdział 14: Dołączcie do mnie w raju
 11. Skarby - rozdział 15: Łupieżcy Libertalii
 12. Skarby - rozdział 16: Bracia Drake'owie
 13. Skarby - rozdział 17: Na dobre i na złe
 14. Skarby - rozdział 18: New Devon
 15. Skarby - rozdział 19: Upadek Avery'ego
 16. Skarby - rozdział 20: W potrzasku
 17. Skarby - rozdział 21: Stróż mojego brata
 18. Skarby - rozdział 22: Kres złodzieja

Pozostałe sekrety i znajdźki

Oprócz zestawionych powyżej skarbów do odnalezienia są też sekretne przedmioty z trzech innych kategorii. Każdą z nich opisaliśmy na osobnej stronie poradnika.

 1. Wszystkie wpisy do dziennika
 2. Wszystkie notatki
 3. Wszystkie opcjonalne rozmowy - uwaga: sekrety te można najłatwiej przegapić jeśli nie zareagujecie na pojawienie się ikony rozmowy nad głową innej postaci.

Uncharted 4: Trudne zagadki

W trakcie przechodzenia gry Uncharted 4 możecie natrafić na trudniejsze zagadki, których zaliczenie może być obowiązkowe w celu awansowania w głównej fabule gry - Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry Uncharted 4 możecie natrafić na trudniejsze zagadki, których zaliczenie może być obowiązkowe w celu awansowania w głównej fabule gry. Najtrudniejsze zagadki w Uncharted 4 to:

 1. Zagadka z krzyżami w grobowcu Avery'ego z rozdziału 8,
 2. Zagadka z obrotowymi mechanizmami z rozdziału 9,
 3. Zagadka z Kołem Założycieli z rozdziału 11,
 4. Zagadka z kołem sternika i sferami z rozdziału 12,
 5. Zagadka z przejściem po zaminowanej kładce z rozdziału 19.

Rozwiązania wszystkich trudnych łamigłówek znajdziecie w naszym opisie przejścia gry (przejdźcie do odpowiedniego numeru rozdziału w solucji) oraz zbiorczo na osobnej stronie Trudne zagadki.

Uncharted 4: Unikalne bronie

W grze Uncharted 4 Kres Złodzieja oprócz zdobywania standardowych broni możecie też pozyskać unikalny oręż - Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

W grze Uncharted 4 Kres Złodzieja oprócz zdobywania standardowych broni możecie też pozyskać unikalny oręż. Są to:

 1. Rewolwer Barok .44,
 2. Pistolet skałkowy Flintlock,
 3. Granatnik China Lake GL,
 4. Ciężki karabin maszynowy DShK,
 5. Wyrzutnia rakiet RPG.

Informacje o miejscach odnajdywania specjalnych broni znajdziecie na osobnej stronie zatytułowanej Rzadkie bronie.

Uncharted 4: Trofea i platyna

Zdobycie platynowego trofeum w Uncharted 4 może okazać się dość wymagające, choć na konsolę PS4 ukazało się wiele gier, w których pozyskanie "platyny" jest znacznie trudniejsze.

Najbardziej problematyczne są trofea dotyczące przejścia gry na miażdżącym poziomie trudności, w określonym czasie (speedrun) oraz z wysoką celnością. Liczcie się z koniecznością ukończenia gry co najmniej dwa razy. Nie brakuje też trofeów dotyczących staczania walk i zbierania znajdziek. Do wymagań platynowego trofeum zaliczanych jest również kilka trofeów multiplayer, ale nie powinny one być bardzo trudne. Komplet informacji o trofeach gry Uncharted 4 znajdziecie w naszym poradniku trofeowym. Oto zestawienie jego stron:

 1. Lista trofeów - tryb singleplayer
 2. Lista trofeów - tryb multiplayer
 3. Lista trofeów - ukryte trofea
 4. Trofeum A mi to wisi? - jest ono przyznawane za zrzucanie przeciwników w przepaść podczas zwisania przy krawędzi.
 5. Trofeum Coś mi się przesłyszało - jest ono przyznawane za pokonywanie przeciwników cichymi atakami z powietrza.
 6. Trofeum Pogromca kopczyków - otrzymuje się je za zburzenie 16 różnych kopczyków i na stronie zestawiliśmy ich lokalizacje
 7. Trofeum Łowca artefaktów - jest ono przyznawane za znalezienie 3 unikalnych dziwnych reliktów w rozdziałach 9, 12 i 21

Uncharted 4: Wymagania sprzętowe PC

Pełne wymagania sprzętowe wersji na PC dodamy po tym jak zostaną oficjalnie ujawnione - premierę wersji na komputery osobiste zaplanowano na 2022 rok. Uncharted 4 powinien mieć spore wymagania sprzętowe z racji bycia remasterem z licznymi usprawnieniami w grafice.

Na konsolach gra zajmuje około 44 GB na dysku. Oferuje ona płatny upgrade z wersji na PS4 do wersji na PS5, który dodaje m.in. pełne wsparcie dla rozdzielczości 4K, 3 różne tryby graficzne do wyboru i wsparcie dla unikalnych funkcji konsoli PlayStation 5. Więcej informacji znajdziecie na osobnej stronie Wymagania sprzętowe.

Uncharted 4: Długość gry

Ukończenie samego głównego wątku fabularnego powinno Wan zająć około 15 godzin - Uncharted 4 to najdłuższa gra spośród wszystkich z tej serii. Zajęcie się znajdźkami może wydłużyć rozgrywkę o około 2-3 godziny. Na potrzeby zdobycia platynowego trofeum należy ukończyć grę co najmniej dwa razy - liczcie się wtedy z tym, że spędzicie przy niej łącznie co najmniej 30 godzin.

Uncharted 4 posiada również tryb multiplayer, który jest w stanie przyciągnąć do siebie na długie godziny. Na szczęście na potrzeby pozyskania "platyny" nie trzeba spędzić dużej ilości czasu w rozgrywkach online.

Komplet informacji na temat tego ile czasu zajmuje orientacyjnie przejście Uncharted 4 oraz uzyskanie statusu 100% odnalezionych sekretów i zdobytych trofeów znajdziecie na stronie Długość gry.

Uncharted 4: Polska wersja gry

Uncharted 4 Kres Złodzieja oferuje pełną polską wersję językową, która obejmuje polskie napisy oraz polski dubbing (m.in. Jarosław Boberek jako "polski" Nathan Drake). Alternatywnie możecie też grać w oryginalnym angielskim dubbingiem z udziałem takich aktorów, jak Nolan North, Emily Rose czy Troy Baker. Więcej informacji o dostępnych odmianach językowych znajdzicie na stronie Polska wersja gry.

Informacje o Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry

Autorzy : Jacek "Stranger" Hałas, Grzegorz "Alban3k" Misztal

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 62, ilustracje: 664 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w Uncharted 4: Kres Złodzieja - poradnik do gry