Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Imperator: Rome Recenzja gry

Recenzja gry 25 kwietnia 2019, 18:00

autor: Mushroom

Jestem prawnikiem! No dobrze, byłem, ale chciałem, żebyście o tym wiedzieli ;-)

Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, choć nie dla każdego

Trudna, ogromna, wymagająca dziesiątek godzin nauki, ale jednocześnie dokładnie taka, na jaką mogliśmy mieć nadzieję. Imperator: Rome to gra stworzona z myślą o fanach, na której nie powinniście się zawieść.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
 1. różne systemy rządów;
 2. angażująca dyplomacja, będąca dobrą alternatywą dla konfliktu zbrojnego;
 3. system prowadzenia wojen oparty na zajmowaniu miejsc strategicznych;
 4. ciekawe oblężenia;
 5. wierne potraktowanie realiów historycznych i interesująca epoka;
 6. niesamowicie bogata i pełna treści;
 7. łączy dobre cechy innych dzieł Paradoxu;
 8. zachęca do eksperymentowania i szukania różnych podejść;
 9. wszystkie elementy mechaniki zazębiają się w skomplikowaną, ale sensowną całość;
 10. wiele, wiele innych atrakcji.
MINUSY:
 1. brak polskiej wersji językowej (a tekstu w grze nie brakuje);
 2. drobne, ale wkurzające glicze;
 3. wysoki próg wejścia;
 4. duży natłok informacji sprawia, że miejscami są one nieczytelne.

Studio Paradox Interactive znane jest przede wszystkim jako twórca dużych i skomplikowanych gier strategicznych. Serie takie jak Hearts of Iron, Europa Universalis czy Crusader Kings to zdecydowanie najwybitniejsi przedstawiciele gatunku grand strategy games. Nie powinno więc dziwić, że z kolejną produkcją tych deweloperów wiązałem duże nadzieje, zwłaszcza że jej akcja rozgrywać się miała w mojej ulubionej epoce – starożytności. Wyznam od razu, że moje oczekiwania zostały w pełni zaspokojone, a Imperator: Rome jest kolejną mocną pozycją w portfolio szwedzkiego studia.

Jest to też, w pewnym sensie, brakujące ogniwo w dorobku Paradoxu. Każda z dotychczasowych dużych strategii tej ekipy odnosiła się do innej epoki historycznej i można domniemywać, że ambicją twórców jest przygotowanie tego typu tytułu dla każdego ważnego okresu. Twórcy już raz zmierzyli się ze starożytnością, wypuszczając w 2008 roku, nieco już zapomnianą Europę Universalis: Rome. Była to jednak gra wydana pod marką cyklu Europa Universalis i w przeciwieństwie do innych flagowych tytułów studia otrzymała zaledwie jedno obszerne rozszerzenie. Imperator: Rome zdaje się natomiast rozpoczynać nową dużą serię gier, obiecując wieloletnie wsparcie i być może kolejne odsłony w dalszej przyszłości. Zastanówmy się zatem, jak zbudować starożytne imperium i dlaczego jest to tak cholernie wciągające zajęcie?

Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, ale nie dla każdego - ilustracja #1
Mapa starożytnego świata jest ogromna

Uwaga: Wzmianki na początku każdej sekcji nie dotyczą prawdziwej historii, tylko wydarzeń z gry.

Jak zostać imperatorem

Gaenus Flavius – przywódca frakcji populistycznej w rzymskim senacie na początku III w. p.n.e. Zasłynął publikacją swych dzieł prawniczych w przededniu wymarszu wojsk Republiki na wojnę z plemionami południowej Italii. Zyskując poparcie ludu, zmusił senat do przyjęcia ustawy poprawiającej polityczną sytuację najbiedniejszych warstw społeczeństwa.

Aby uczciwie zrecenzować grę taką jak Imperator: Rome, koniecznych jest kilka słów wstępu. Zacznijmy od tego, że tytuł ten to duża i skomplikowana strategia czasu rzeczywistego z aktywną pauzą, osadzona mocno w realiach historycznych. Jeśli wydaje się Wam, że serie takie jak Cywilizacja czy Total War mają rozbudowaną mechanikę, może Was czekać niemałe zaskoczenie. Jest to zarówno zaleta, jak i wada gier tego typu. Nie są to produkcje, w których liczy się szybkość klikania, w celu wyprodukowania jak największej liczby jednostek i zalania nimi bazy nieprzyjaciela. Większość czasu spędzamy tu, analizując rozbudowane tabele pełne cyferek i majstrując przy złożonym mechanizmie, jakim jest nasze państwo. Z tego powodu zdecydowanie nie są to gry dla każdego. Nie ma tu wartkiej akcji czy spektakularnych bitew, a każdy nasz ruch powinien być poprzedzony dokładnym planowaniem.

Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, ale nie dla każdego - ilustracja #2
Charakterystyczny dla Paradoxu system podejmowania szybkich decyzji obecny jest również w Imperatorze.
Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, ale nie dla każdego - ilustracja #3

GRAND STRATEGY GAMES

Pozycje z gatunku grand strategy games skupiają się na rozgrywce strategicznej w największej możliwej skali. Najczęściej zarządzamy w nich całymi państwami, dbając o każdy aspekt ich działania. Część tytułów tego typu zorientowana jest bardziej na kwestię polityki wewnętrznej, inne natomiast skupiają się na prowadzeniu wojen. Jednak w żadnym z tych wypadków nie przypominają klasycznych gier ekonomicznych czy taktycznych. Nie tworzymy tu bowiem łańcuchów produkcyjnych, niczym w serii Anno, ani też nie dowodzimy bezpośrednio w bitwach, tak jak w grach z cyklu Total War. Zamiast tego manipulujemy podatkami nakładanymi na różne grupy społeczne lub decydujemy o mianowaniu dowódcy i rodzaju uzbrojenia dla całych dywizji pancernych. Są to więc zdecydowanie strategie w skali makro.

Wszystko to dotyczy również Imperatora. Jest to ogromna gra, nauka zasad której może zająć nawet kilka miesięcy. Oznacza to, niestety, że próg wejścia jest tu bardzo wysoki i osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tym gatunkiem, będą musiały wykazać się solidną dozą cierpliwości i uporu w poznawaniu mechanizmów gry. Warto jednak podjąć ten wysiłek, gdyż Rome, podobnie jak inne produkcje Paradoxu, jest najwyższej klasy silnikiem historycznym. Przy bliższym poznaniu tytuł ten oferuje niesamowitą grę wyobraźni, w której możemy osobiście wpływać na bieg dziejów i podziwiać konsekwencję naszych działań.

Recenzja gry Imperator: Rome – świetna strategia, ale nie dla każdego - ilustracja #4
Z mniejszych sąsiadów możemy uczynić państwa klienckie.

MÓW DO MNIE PO POLSKU

Gra Imperator: Rome nie jest dostępna po polsku. To duży problem ze względu na ogromne ilości zawartego tu tekstu. Kontaktowaliśmy się ze studiem Paradox Interactive i pytaliśmy o tę kwestię. Dowiedzieliśmy się jedynie, że firma nie wypowiada się na temat ewentualnego przyszłego zaimplementowania w grze języka polskiego.

Z tych też powodów muszę szczerze wyznać, że po ponad 50 godzinach rozgrywki poznałem tą produkcję zaledwie częściowo. Jestem głęboko przekonany, że po oddaniu tego tekstu i powrocie do gry jeszcze przez dłuższy czas będę się uczyć kolejnych niuansów zabawy. Dlatego też niniejszy tekst stanowi w pełni subiektywną i opartą na indywidualnych doświadczeniach recenzję, a nie gruntowną analizę produktu. Nie będę więc próbować odpowiedzieć na pytanie, czy Imperator jest lepszy, czy gorszy od innych dużych gier Paradoxu. Z przyjemnością opowiem Wam natomiast, jak się przy tej grze bawiłem.

TWOIM ZDANIEM

Kto był lepszym wodzem - Juliusz Cezar czy Pompejusz?

83,9%
Juliusz Cezar
16,1%
Pompejusz
Zobacz inne ankiety
Recenzja gry Planet Zoo – czy to na pewno jest gra?
Recenzja gry Planet Zoo – czy to na pewno jest gra?

Recenzja gry

Doskonała, fascynująca i satysfakcjonująca… praca. Granie w Planet Zoo jest jak chodzenie do roboty. Nie chce ci się, męczysz się, ale na koniec jesteś zadowolony z tego, co zrobiłeś.

Recenzja gry Crossroads Inn – karczma przed wizytą Magdy Gessler
Recenzja gry Crossroads Inn – karczma przed wizytą Magdy Gessler

Recenzja gry

Crossroads Inn to produkcja warszawskiego zespołu Kraken Unleashed Studio, która cechuje się oryginalnym pomysłem na rozgrywkę – stawia gracza w roli zarządcy karczmy położonej przy kluczowym szlaku handlowym w fantastycznym świecie Delcrys.

Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę
Recenzja gry Age of Wonders: Planetfall – barman, Cywilizację z XCOM-em proszę

Recenzja gry

Twórcy kultowej serii przenieśli się w daleką przyszłość, skorzystali ze sprawdzonych wzorców i stworzyli grę, w której będziemy się bawić przez lata. Age of Wonders: Planetfall to udana strategia, której warto wybaczyć drobne potknięcia.

Komentarze Czytelników (81)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.04.2019 18:38
DanuelX
5
odpowiedz
2 odpowiedzi
DanuelX
83
Kopalny
Image

Odpowiedź na pytanie:
Klaudiusz.

25.04.2019 18:40
Shadoukira
2
odpowiedz
Shadoukira
42
Pretorianin

Ech a miałem nadzieje, że Paradox mimo wszystko doda polską wersje językową do tej gry, bo może i da się w to grać po angielsku, ale przez to o wiele dłużej zajmie mi zapoznanie się z tą produkcją. Chociaż dzięki temu, że dobrze znam ich poprzednie produkcje, to może nie będę miał większego problemu, aby się nauczyć w to grać.
Ciekawe czy jest chociaż nadzieja, że kiedyś dodadzą polską wersję językową, czy znowu trzeba będzie liczyć na fanowskie spolszczenie.

25.04.2019 18:48
odpowiedz
4 odpowiedzi
zanonimizowany1284262
3
Junior

Sprawdziłbym ale brak PL w takim razie niestety odpadam.

25.04.2019 19:44
blastula
2
odpowiedz
blastula
29
Konsul
9.0

brak polskiej wersji językowej (a tekstu w grze nie brakuje);
wysoki próg wejścia;
duży natłok informacji sprawia, że miejscami są one nieczytelne.

Witamy w grze od Paradoxu.

25.04.2019 20:38
😱
odpowiedz
Misiaty
144
Śmierdzący Tchórz

Ściąga się !!!!

25.04.2019 20:40
odpowiedz
Revellex
25
Centurion

Ostatnio chyba każda gra Paradoxu była z językiem polskim więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że dodadzą w późniejszym terminie.

25.04.2019 20:47
2
odpowiedz
witekt
14
Legionista

"... na której nie powinniście się zawieźć" <-- raczej "zawieść" ;)

25.04.2019 21:08
odpowiedz
8 odpowiedzi
Ok's
3
Legionista

Uczyć się trzeba języków, a nie narzekać, że po angielsku. W latach mojej młodości nie było spolszczonych gier (pierwszą była Baldur's Gate) i ludzie sobie zupełnie dobrze radzili. Słowników w domu nie macie? A nie... zapomniałem, że nasz naród musi mieć wszystko podane na tacy. Niech jeszcze dorzucają "pincet plus" do każdej gry...

25.04.2019 22:45
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ariowit
21
Chorąży

kupić, nie kupić oto jest pytanie :)

26.04.2019 02:27
Vamike
😢
odpowiedz
1 odpowiedź
Vamike
61
Konsul

No nie dla kazdego bo po angielsku.

26.04.2019 09:07
odpowiedz
mercuryweb
31
Chorąży

Kupiłbym ale brak wersji PL ostudził mój zapał. Gdyby była to EU to nie miałoby to znaczenia, ale na starożytność nie jestem aż tak napalony. Świadoma gra w strategie od Paradoxu bywa ciężka na początku nawet po polsku a co dopiero po angielsku. Poczekam na przeceny albo na PL.

26.04.2019 09:26
Xartor
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Xartor
103
Konsul
7.5

Ja się zawiodłem, spodziewałem się połączenia EU4 i CK2 ale miałem nadzieję że owe koncepcje także zostaną rozwinięte. Mam straszne wrażenie że to jest tylko baza, pełną grę dostaniemy za 5 lat i zapłaceniu 1k euro za dlc. Nawet osobnych modeli dla grup kulturowych nie ma (jak wiadomo paradox lubi je sprzedawać jako dlc)

post wyedytowany przez Xartor 2019-04-26 09:30:19
26.04.2019 09:43
odpowiedz
bluesme
40
Pretorianin

Oh, my..... kupcie i szlifujcie angielski. :D

A kto gotów w języku ojczystym umiłowania szukać -niech poziom czytelnictwa podniesie po literaturę piękną sięgając. (a jeśli o Rzymu pragnie -niech po Juliusza Cezara w przekładzie Barańczaka sięgnie).

26.04.2019 10:05
3
odpowiedz
Kyjoz18
53
Centurion

Angielski znam, 3 lata na emigracji. Ale granie w taką grę gdzie jest głównie tekst męczy. Tym bardziej na mniejszych ekranach. Chcemy j. polski.

26.04.2019 10:20
Buggi
odpowiedz
1 odpowiedź
Buggi
52
Generał

Imperator: Rome to gra stworzona z myślą o fanach, na której nie powinniście się zawieźć.

Zawieźć? Serio?

post wyedytowany przez Buggi 2019-04-26 10:21:33
26.04.2019 10:44
Drackula
😁
odpowiedz
8 odpowiedzi
Drackula
189
Bloody Rider

I znow te placze: umiem nagielski ale.. blabla bla

26.04.2019 11:11
Sorkvild19
1
odpowiedz
Sorkvild19
13
Chorąży

Na razie pograłem kilka godzin i jest świetnie! Cześć mechanik wycięta prawie kropka w kropkę z EU4 ale część trzeba ogarnąć i się nauczyć. Nadal ogarniam na jakich zasadach działają te wszystkie rzymskie rody i handel ale to będzie sama przyjemność. To co jest wyraźnie na plus jest optymalizacja która po prostu DZIAŁA! Gra nie włącza się kilka minut jak EU4 tylko niecałą minutę, nie laguje nawet przy dość dużych armiach i spokojnie wchodzi w najszybszą prędkość. W końcu im się udało dobrze ją zrobić! Spędzę z tą grą sporą część majówki więc pozdro!

26.04.2019 14:16
1
odpowiedz
1 odpowiedź
bullgod
45
Centurion

Najbardziej wkurzające jest to, że ta gra to płytka podstawka i najlepiej będzie zainteresować się tym po roku, albo dwóch. Nie dość, że w tym czasie podszlifują i może nawet poważnie zmienią pewne rzeczy (jak pokazuje doświadczenie z innymi tytułami Paradoxu), to jeszcze pojawią się dodatki, które rozbudują mechanikę, nie mówiąc o niższej cenie podstawki. Teraz to takie Early Access trochę.

26.04.2019 16:38
lynu
1
odpowiedz
lynu
5
Legionista

No to za trzy lata można będzie kupić, teraz tylko 500 zł na DLCki odłożyć i czekać aż połatają ten early access. Może nawet podstawkę będą za darmo dawać? W końcu i tak czerpią z niej grosze w porównaniu z wyciętą zawartością.

26.04.2019 21:29
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
Soulblighter
2
Junior

jako wielki fan wszystkich gier Paradoxu z przykrością muszę napisać: NIE KUPUJCIE TEJ GRY. Jest płytka, niewymagająca, wydaje się niedokończona albo będą ją zalepiać drogimi DLC. Szkoda, miałem wielkie nadzieje :(

26.04.2019 21:32
😁
odpowiedz
5 odpowiedzi
Misiaty
144
Śmierdzący Tchórz

No dobrze ale co właściwie w tej grze jest takie płytkie? Gry Paradoxu co do zasady nie maja nadzwyczaj głębokiej mechaniki.

26.04.2019 21:54
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ryokosha
29
Generał

Ale co to znaczy płytka? W grze o podboju świata co chciałeś? Że będziesz to robić tańcząc Zumbę? A jaką głębię masz w EU IV?

26.04.2019 22:18
Sorkvild19
odpowiedz
1 odpowiedź
Sorkvild19
13
Chorąży
Image

Trudno powiedzieć który z tej dwójki był większym dowódcą ale za to wiem kto był największym z Rzymian w historii!

post wyedytowany przez Sorkvild19 2019-04-26 22:19:17
27.04.2019 12:46
1
odpowiedz
bluesme
40
Pretorianin

Pora na komentarze od konsolowców.
:D

27.04.2019 14:08
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
144
Senator

Oczyście że gra trudna bo Nie od razu Rzym zbudowano :)

27.04.2019 18:17
Maniek9012
😁
odpowiedz
4 odpowiedzi
Maniek9012
13
Konsul
Image

Fajnych przywódców mają w tym Rzymie od Paradoxu.

27.04.2019 18:26
MichaelAngelo
odpowiedz
2 odpowiedzi
MichaelAngelo
7
Legionista

Ja się nie tam im nie dziwię, że polskiego nie ma. To nie jest tak, że biorą sobie Pana Zbyszka z osiedla w Warszawie, dadzą mu dwie stówy i on zrobi tłumaczenie. Zrobienie translacji napisów jednak kosztuje a znając Paradox i to że do europy i do ck2 wyszło miliard dodatków, to będzie się to wiązało z kolejnymi kosztami. Nasz kraj niestety nie jest grupą odbiorców na tyle szeroką żeby to robić, w takiej Rosji i w Niemczech jest prawo zakazujące wydaniach gry bez tłumaczenia, więc to zaboli Paradox bardziej, niż ti grupa ludzi na jakimś wypiździewie w środkowej Europie albo nie kupi gry albo ją najzwyczajniej w świecie spiraci bo "Skoro nie ma tłumaczenia to ja ją spiracę żeby im nosa utrzeć buahahahaha"

28.04.2019 10:30
Marder
1
odpowiedz
Marder
196
Generał
Wideo

Od Matrixa będzie druga gra tego typu z mniejszym progiem wejścia i bardziej uproszczonymi zasadami ale za to ciekawiej pokazanymi bitwami.
https://youtu.be/X8YRiu73AZE

29.04.2019 00:15
Burakos
😜
odpowiedz
2 odpowiedzi
Burakos
26
Pretorianin

Trudna - znaczy druga Victoria 2? Dzięki, postoję. CK2 był do opanowania,. Stellaris też.

29.04.2019 12:49
odpowiedz
dotes
29
Chorąży

Kochany recenzencie, radzę zainstalować EU4, subskrybować mod Imeprium Universalis i tak z ręka na sercu porównać darmowy mod z pełnopłatna grą. Rozumiem, że Tobie ta gra może się podobać, ale, no właśnie ale - podbite prowincje z innego kręgu kulturowego mogą dostać gubernatorów, którzy sami się o te prowincje troszczą - np. stawiają budowle( nie, nie 4 budynki na krzyż jak w IR, ale kilkadziesiąt do wyboru) to tylko jeden z przykładów tego, że twórczość fanowska o lata świetlne wyprzedza Paradox. Paradox robi świetne podstawki, które nabierają blasku dopiero w wydaniu moderów. Skąd twój zachwyt nad tą grą? dlaczego w pierwszych słowach porównujesz tą grą do Total war? bo "Rome" ma w tytule? Więc śruba+okręt to wg. Ciebie śrubokręt?

i te reakcje nawiedzonych potakiwaczy - "oj już 40000 ludzi gra - Imperium Universalis ma ponad 100000 subskrybentów i co? gówno jest smaczne bo miliardy much nie może się mylić? Ludzie, pomyślcie troszkę zanim coś napiszecie, a Tobie kochany recenzencie radziłbym zapoznac się z tematem troszke szerzej i niekoniecznie od strony Total War :)

29.04.2019 20:00
😍
odpowiedz
Misiaty
144
Śmierdzący Tchórz

Mnie tylko zastanawia ponoć ta napinka. Jeżeli nie podoba Ci się gra to nie graj. Proste jak budowa cepa :) Dwa miesiace streamowali grę, dwie godziny na Steam można rozegrać i zwrócić pieniądze a tu taka napinka :)

Dla mnie najzabawniejszy jest argument dotyczący ilości budynków ale szkoda nawet komentować takie bzdury :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze