Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Pure Farming 2018 Recenzja gry

Recenzja gry 12 marca 2018, 15:52

autor: ElMundo

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty

W kraju, gdzie rolnicze produkcje biją rekordy popularności, nie doczekaliśmy się jeszcze rodzimego symulatora farmy z prawdziwego zdarzenia. Tę sytuację miał zmienić Pure Farming 2018. Czy ekipie studia Ice Flames udało się zawojować wirtualne pola?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty - ilustracja #1

Nie wysypuj zboża na tory

Lepiej sprzedaj z zyskiem – poradnik do Pure Farming 2018.

Na wirtualnej farmie tłoczno jak nigdy. Skończyły się już czasy, gdy wybór ograniczał się wyłącznie do Farming Simulatora, czyli zdecydowanie najbardziej znanej serii gier kompleksowo traktujących tematykę rolnictwa. W ciągu kilku ostatnich lat na półkach sklepowych pojawiło się mnóstwo produkcji, których tytuły momentami trudno było od siebie odróżnić, za to w niektórych przypadkach wystarczającym wyróżnikiem okazała się jakość ich wykonania, niekiedy zakrawająca na kpinę. Tak czy owak – wybór jest naprawdę spory, a próby odtworzenia farmerskiego żywota w rzeczywistości wirtualnej trudno wymienić jednym tchem.

Dziś do tych pozycji dołącza kolejna, startująca na rynku z jasno określonym planem podbicia całej gałęzi gier koncentrujących się na zapewnieniu dobrej orki i obfitego plonu. Pure Farming 2018 interesuje nas tym bardziej, że to polska produkcja, stworzona przez studio Ice Flames i wydana przez Techland. Jeśli jednak spodziewaliście się, że tytuł ten wywróci do góry nogami całą hierarchię wirtualnego rolniczego światka, to odpowiem Wam w sposób niejednoznaczny, a jednocześnie tak wiele mówiący: może kiedyś.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty - ilustracja #2
Kto powiedział, że żąć trzeba równo?

Uprawa roli jak z podręcznika dobrego gospodarza

PLUSY:
 1. liczba i zróżnicowanie map;
 2. mechanika rozgrywki (w zasadzie) bez zarzutu;
 3. całkiem sporo upraw;
 4. niemałe możliwości dodatkowego zarobku;
 5. mnogość interaktywnych punktów usługowych;
 6. fizyka pojazdów;
 7. duża ilość wyzwań, a także zadań pobocznych w trakcie kampanii.
MINUSY:
 1. ubogi park maszynowy;
 2. dające się we znaki niedoróbki techniczne;
 3. większość map nie ma zbyt dużych rozmiarów;
 4. parę nielogiczności w rozgrywce;
 5. niby dużo upraw, a większością zajmujemy się tak samo;
 6. tablet to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o nawigację, ale brakuje mu przejrzystości.

Gra nie próbuje nas zaskoczyć i nie oferuje niczego, co nie jest związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego – to po prostu symulator farmy zawierający praktycznie wszystko, co powinniśmy w tego typu produkcji znaleźć. Zajmujemy się więc obsługą poletek, dbamy o odpowiedni stan i wygląd naszych pojazdów, rozbudowujemy posiadane włości i opiekujemy się zwierzyną, co również potrafi przynieść odpowiednie profity. Jasne – to wszystko było już w innych produkcjach, ale przecież nikt nie oczekiwał tu kosmitów pasących się na łące i symulatora dojenia krowy na czas. Ekipa Ice Flames postawiła na sprawdzone w wielu innych tytułach rozwiązania, starając się je nieco ulepszyć.

Twórcy podeszli do tematyki rolniczej z dbałością o detale. Wszystkie podstawowe operacje związane z uprawą roli czy pielęgnacją sadów zostały odtworzone w zgodzie z rzeczywistością – proces wzrostu zbóż i warzyw jest praktycznie identyczny jak w innych tego typu grach i przypomina to, co możemy zaobserwować podczas realnej pracy na roli. Czeka nas więc kolejno kultywacja, obsiewanie, nawożenie i zbiór (oraz opcjonalne nawadnianie) – trzeba przy tym obserwować, jak zachowują się nasze rośliny, a także brać pod uwagę stale zmieniające się warunki atmosferyczne.

Oczywiście w każdej chwili możemy popełnić błąd, który spowoduje utratę nawet większości zbiorów – brak irygacji pola przy wysokich temperaturach potrafi poskutkować wysuszeniem upraw, z kolei podlewanie przy nieustannych opadach deszczu również nie skończy się niczym pozytywnym. Nie należy także zapominać o odpowiednim nawozie – jego nieobecność w niektórych przypadkach może doprowadzić do znacznego obniżenia ilości zebranych plonów.

Odniosłem wrażenie, że proces obróbki pola trwa jednak odrobinę zbyt długo – przynajmniej na początku rozgrywki, gdy dysponujemy słabszym sprzętem, cała zabawa zajmuje więcej czasu niż chociażby w konkurencyjnej serii Farming Simulator. Jest to związane przede wszystkim z dość niską prędkością, z jaką poruszają się ciągniki podczas pracy z pługiem czy siewnikiem. Rozwiązaniem w tej sytuacji okazuje się zatrudnienie pomocnika albo poświęcenie się uprawie owoców. Ta ostatnia wymaga od nas znacznie mniej uwagi i stosunkowo niewielkiego nakładu pracy w stosunku do tradycyjnych upraw polnych. Jeszcze lepszym wyborem dla osób szukających szybkiego, niekoniecznie czasochłonnego zarobku są szklarnie, w których można postawić na kilka różnych typów warzyw.

Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku
Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku

Recenzja gry

Po wybitnie podobnych do siebie poprzednich częściach, wraz z tegoroczną odsłoną najstarszej i najpopularniejszej serii rolniczych symulatorów miała wreszcie przyjść mała rewolucja. Zapowiedzi jednak okazały się zbyt optymistyczne.

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?
Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?

Recenzja gry

Wszyscy miłośnicy symulatorów czekali na grę Car Mechanic Simulator 2018 z wywieszonymi jęzorami. Miało być rewolucyjnie, a jest po prostu beznadziejnie. Tu nie pomoże nawet klucz francuski i znajomości na niemieckiej giełdzie.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.03.2018 16:56
kosmiak0
4
Junior

Kamera w ciągniku najlepsza, siedzi się jak w ferrari jakimś...
Jak to zobaczyłem to od razu wycofałem Pre-order

12.03.2018 17:15
odpowiedz
Doniczkapl
19
Pretorianin

Chyba jak w Lamborghini oh wait....

12.03.2018 17:17
6
odpowiedz
3 odpowiedzi
DanuelX
80
Kopalny

Słyszałem, że dla pełnej symulacji trzeba w gumofilcach siedzieć przed kompem.

12.03.2018 18:54
kosmiak0
4
Junior

a żeby grać w CS-owskie gówienko, musisz posiadać hełm niemiecki i zestaw antydebilizmu

12.03.2018 19:02
7
DanuelX
80
Kopalny

Nie wiem, nigdy w csa nie grałem ale po co komu NIEMIECKI hełm do niego to nie rozumiem.

16.03.2018 14:14
Seboolek
136
Ssak Naczelny

@kosmiak0 - Dlaczego przytaczasz tutaj CS'a? Duzo ludzi po prostu nie rozumie i nie potrafi w ta gre grac. Masz tutaj mechaniki ktorych prozno szukac w innych grach tego typu. Samo poruszanie sie bazuje na akceleracji a nie jak wiekszosc tego typu gier jak chociazby Overwatch, na wektorach (naciskasz klawisz i postac od razu widzie pelna predkoscia, bez tarcia itd.) Nie mowiac juz o mechanice strzelania i odrzucie broni. To jest gameplay ktorego w zadnej innej produkcji nie ma.

Wiec nie rozumiem po co w ogole przytaczac go do watku o farmie....

12.03.2018 17:24
2
odpowiedz
zanonimizowany425280
118
Legend
12.03.2018 20:08
odpowiedz
1 odpowiedź
mdradekk
40
Pretorianin

Czyli czekamy na FSa. Zapowiada spory skok graficzny, do tego (może) zrobią w końcu jakąś sensowną fizykę, dadzą Fendta 1050 i będzie pozamiatane :)

13.03.2018 15:11
Gholume
11
Centurion

Dodadzą parę efektów graficznych, na dodatek brzydkich i tyle będzie z ich skoku.

12.03.2018 21:42
odpowiedz
darden
26
Pretorianin

ja czekam na Cattle and Crops to chyba jedyna gra która ma szanse z FS

13.03.2018 11:05
odpowiedz
menththethuethe
18
Centurion

Niestety, gra jest zbyt ciemna. Nieładnie to wygląda. A gdzie piękna natura?

13.03.2018 17:55
odpowiedz
yadin
102
Legend

Jak w tej części wygląda zbyt plonów w punktach skupu? Czy są do wyboru różni kontrahenci?

15.03.2018 23:25
odpowiedz
Maxi85
8
Legionista

wszystko fajnie tylko szkoda ze niemozna sobie wybrac mapki na jakiej chce sie robic kariere tylko jakaas montana ........Polaczki nic tylko ten zachod widza a tyle jest roznych miejsc na ziemi wyjdzcie zza tej zelaznej kurtyny ....

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze